Rusijai pradedant pumpuoti „Nord Stream 2“, Ukraina baiminasi: gali likti be milijardo eurų

Rusija skelbia jau šiandien pradedanti pumpuoti dujas į ką tik baigtą tiesti „Nord Stream 2“ dujotiekio pirmą giją. Baltijos jūros dugnu besidriekiantis vamzdis tik vakar baigtas prijungti prie antžeminių dujotiekio atšakų. Kijevas baiminasi, kad pabaigus projektą – Rusija nebenorės mokėti jai už dujų tranzitą per Ukrainą. Vokiečiai ukrainiečius bando nuraminti. 

Pirmos „Nord Stream 2“ dujotiekio gijos tiesimą Baltijos jūros dugnu Gazpromo kontroliuojami projekto vystytojai pabaigė lygiai prieš savaitę. O vakar povandeninė gija sujungta su jau anksčiau nutiestomis vamzdyno sausumos atkarpomis Rusijoje ir Vokietijoje.

„Nord Stream 2“ vamzdyno statytojai skelbia šiandien jau pradedantys pumpuoti į vamzdį gamtines dujas. Panašu, kad nepaisant Baltijos šalių, Lenkijos, Ukrainos ir Vašingtono pasipriešinimo – Rusija dalinai pasiekė svarbią geopolitinę pergalę, kurią pati vadina tik komercine. Dar liko nutiesti antrą šio dujotiekio giją ir į patį Europos centrą – Vokietiją – aplenkiant Ukrainą tekės du kartus daugiau rusiškų dujų nei iki šiol.

Kaip tik tuo metu, kai rusų laivas baigė povandeninės dujotiekio pirmos atšakos tiesimą – prieš savaitę – Vladimiras Putinas bandė įtikinti Sankt Peterburgo ekonomikos forumo dalyvius, kad projektas grynai komercinis. Ir sakė, kad per porą mėnesių bus baigta antra „Nord Stream 2“ gija.

„Gazpromas pasiruošęs tiekimui. Viskas priklausys nuo Vokietijos reguliatoriaus. Nežinau ar grįžo jų vyriausybės delegacija iš Vašingtono ar ne, ten vyko derybos dėl to, kokie bus santykiai su amerikiečiais. Bet dujos ten brangesnės, suprantate“, – sakė V. Putinas.

Panašu, kad vokiečiams, bent kol kas pavyksta susitarti su Vašingtonu. Joe Bideno administracija gegužę paskelbusi sankcijų dujotiekį vystančiai „Gazprom“ kontroliuojamai kompanijai, šią savaitę sankcijas pristabdė: pradėjo tris mėnesius truksiančias derybas su Berlynu.

REKLAMA

Vokietija tuo pat metu bando nuraminti ir Kijevą, kad šis neliks be kasmet iš rusiškų dujų tranzito uždirbamo milijardo eurų, bet Ukrainos užsienio reikalų ministras neatrodo ramus.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maas teigia: „Vokietijos kanclerė jau anksčiau yra aiškiai sakiusi Putinui, kad „Nord Stream 2“ projekto baigtis galima tik jei nenutrūks dujų tranzitas per Ukrainą.“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba viliasi: „Žinoma, mes tikime, kad Vokietija nori suteikti mums garantijas, ir mes jomis tikime. Bet mes nepasitikime jokiomis Rusijos garantijomis.“

Rusijos ir Ukrainos dujų tranzito sutartis baigsis 2024 m. Vokietija žada pagalbą Kijevui derantis su Rusija dėl tolesnio tranzito.

O kol Berlynas tris mėnesius derėsis su Vašingtonu dėl šio požiūrio į projektą, panašu, kad Kremlius baigs tiesti antrą energetinio Trojos arklio Europoje giją.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų