REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojams taupant ir parduotuvėse perkant vis mažiau, didieji prekybininkai griebiasi naujų vilionių. Vienas paskui kitą skelbia jau ne tik akcijas, bet ir mažinantys pradines būtiniausių prekių kainas. Pirkėjai priekaištauja: vos kelis procentus siekiančio kainų sumažinimo jiems neužtenka.

Gyventojams taupant ir parduotuvėse perkant vis mažiau, didieji prekybininkai griebiasi naujų vilionių. Vienas paskui kitą skelbia jau ne tik akcijas, bet ir mažinantys pradines būtiniausių prekių kainas. Pirkėjai priekaištauja: vos kelis procentus siekiančio kainų sumažinimo jiems neužtenka.

REKLAMA

Na, o pieno gamintojai kerta iš peties – pieno produktų kainos lentynose turi mažėti iš esmės, mat jiems už karvių pieną perdirbėjai dabar moka perpus mažiau nei pernai. Žemės ūkio ministras jau reikalauja keisti pieno supirkimo tvarką ir ūkininkams išmokas susieti su produktų kainomis.

Per metus pieno produktus pabranginę vidutiniškai trečdaliu, o kai kuriuos ir dvigubai, o pirkėjams ėmus pirkti mažiau, prekybos tinklai vienas per kitą jau ima skelbtis, kad pradeda kainas mažinti. Tiesa, mažina atsargiai – vos keliais procentais, arba ragina rinktis pigesnius – jų pačių prekinių ženklų produktus, kurių didelė dalis pagaminti Lenkijoje.

„Stengiamės pasiūlyti geriausią kainos ir kokybės santykį rinkoje. Šiuos metus pradėjome lyginamąją kampaniją, kuria pirkėjams siūlome išeitį sutaupyti – tai privatūs prekių ženklai“, – teigia „Lidl“ atstovė Lina Skersytė.

REKLAMA
REKLAMA

„Mažiname pieno gaminių kainas, jos mažėja 2–6 proc. Tai apima pieną, varškę, sviestą, grietinę, bazinius produktus“, – sako „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.

REKLAMA

Tokios prekybininkų vilionės, kai anksčiau sukėlę kainas dabar šiek tiek jas nuleidžia, pirkėjams atrodo neadekvačios:

„Pagal mane, tai nieko čia nesumažėjo. Man vis tiek viskas žiauriai brangu.“

„Nieko nepastebiu, visiškai nieko. Kaip buvo aukščiausios kainos, taip ir yra. 10 centų ne išeitis mums.“

„Kaip pabrango, taip ir yra pabrangęs.“

Karves auginantys ir melžiantys ūkininkai piktinasi, kad supirkėjai jiems už žaliavinį pieną dabar moka po 25 centus, tai yra perpus mažiau nei pernai, tačiau parduotuvių lentynose kainos tebėra aukštumose.

REKLAMA
REKLAMA

„Skirtumas milžiniškas. Kas pastebėjote, kiek krito kaina lentynose? Yra akcijos, tada krenta. Bet dalį pieno produkcijos parduoda vidaus rinkoj, už kurią tautiečiai sumoka gerą kainą, bet to jie neįvertina. Niekas nenori tais pinigais dalintis“, – tikina kooperatyvų asociacijos pirmininkas Jonas Kuzminskas.

Perdirbėjų atstovas ragina pieno produktų kainų mažėjimo dar palaukti.

„Prekybos tinkluose kainos, žinome iš istorinių duomenų, kad keičiasi kelių mėnesių bėgyje. Kritus žaliavos kainai, automatiškai atsilieps produktų kainoms. Kada, negaliu pasakyti, įvairūs yra produktai. Trumpai galiojantys greičiau, ilgiau galiojantys – ilgesniame laikotarpyje“, – sako asociacijos „Pieno centras“  direktorius Egidijus Simonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O Kėdainių rajone jau per 20 metų ūkininkaujanti ir pusšimtį melžiamų karvių auginanti Jūratė Antanavičienė sako nebegalinti laukti – perpus kritus pieno supirkimo kainai ūkininkauti nebeapsimoka ir gresia karves išparduoti, o fermą uždaryti.

„Kur logika, mums 20 ct, parduotuvėj 3 eurai litras pieno. Kas tuos pinigus suvalgo? Pati skaudžiausia dalis šiandien. Tu nori dirbti ir dirbi, su kainom nebegalim pragyventi, labai skaudu“, – kalba ūkininkė Jūratė Antanavičienė.

„Apie šeimos ūkius smulkesnius vidutinius, jiems šitas kainų kritimas reiškia ūkio uždarymą, stojimas į darbo biržą, bet ir iš jos nieko negausiu, nes turiu 3 hektarus žemės. Pagal valstybę, iš 3 hektarų turiu pragyventi“, – tvirtina vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė Renata Vilimienė.

REKLAMA

Nors pernai perdirbimo įmonės ir dirbo pelningai, anot perdirbėjų atstovo, šiemet esą atsidūrė sudėtingoje padėtyje. Kritus pieno produktų kainoms ES, sumažėjo ir pajamos iš eksporto. Tad esą bando išlaviruoti mokėdamos mažiau ūkininkams už žaliavą.

„Įmonės stengėsi išlaikyti stabilumą ir nemažinti kainos, bet pasiektas rezultatas, kad reikia mažinti kainą, įmonės neišsilaikys, nusikelia viskas ant žemdirbių pečių“, – sako E. Simonis.

Susisodinęs prie vieno stalo besivaidijančius ūkininkų ir perdirbėjų atstovus, žemės ūkio ministras ragina perdirbėjus labiau pasidalinti savo pajamas su ūkininkais. Ministras siūlo pieno supirkimo kainas susieti su galutinių produktų kainomis, t.y. kiek pabrangino pieną ar sviestą, tiek pat turi padidinti atlygį ir karvių melžėjams.

REKLAMA

„Kai vyksta kainos pokytis – turėti dvi dedamąsias, ne tik pasaulinių rinkų, bet ir produkcijos pagamintos kainų pokytį susieti“, – tvirtina žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Pieno gamintojams su perdirbėjais neradus bendros kalbos, ministras žada derybas tęsti ir į jas pasikvieti prekybininkus. Na, o gaudami nuo rudens už pieną mažiau pinigų, artėjant savivaldos rinkimams pieno gamintojai vis garsiau grasina žemės ūkio ministrui protestais.

„Jiems svarbiausia atsimušti savo laiką, o jis sėdi, koks jam skirtumas, sako spręsim, galvosim, darysim ir viskas. Nieko nebus“, – tvirtina pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

Ūkininkai ragina nesnausti ir Seimo opoziciją - toliau klibinti ministro kėdę interpeliacijomis.  

visada apsipirkdavau Maximoje,bet dabar net šlykštu nuo jų pasigyrimų.Kai brangino po 20-30 proc.,tai tyliai ramiai,gi dabar nubraukia 1-2-3 proc.ir džiaugiasi.
Visad sakiau ir sakysiu - norint pažaboti prekynininkų plėšikavimą, būtina įvesti progresinius pajamų ir pelno mokesčius. Tai ne kišimasis į verslą, o tik logiškas pajamų surinkimas. Įvedus tokius mokesčius viskas pigtų min. 50-90%. Kai prekiaujama su 200-300% antkainiais, tai prekių "atpiginimas" 0.10 EUR yra tiesiog spjūvis vartotojams į veidą.
Kaip gali jie mažint kai parduotuvės kaip grybai dygsta o jų išlaikymas įskaičiuotas į prekių kaina nekalbant apie prekybininkų marža
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų