Dujos brangsta trečdaliu, o elektra dešimtadaliu. Taip keičiantis kainoms energetikai jau ruošiasi sukčiautojų bumui, perspėja deklaracijose neklastoti skaitiklių rodmenų juos padidinant, o pas įtartinus klientus grasina jau kitą mėnesį siųsti inspektorius.
Paskutinę metų dieną šiame sostinės „Ignitis“ klientų aptarnavimo skyriuje – klientų antplūdis. Jau nuo rytojaus dujos ir elektra kainuos brangiau, tad žmonės skuba išsiaiškinti, kiek sunaudojo dujų ir elektros ir deklaruoti skaitiklių rodmenis, kad nereikėtų už šiemet sunaudotą energiją mokėti jau didesniais kitų metų tarifais.
Klientai pasakoja:
„Pas mane vėžys, tik iš ligoninės vakar. Paduodu parodymus, kad nuo kortelės nuskaičiuotų. Gale metų atvažiuoja iš jų kažkas, tada matai ne 10 eurų, o 25 nuskaičiuos, jei vėliau atėjai. O jei nesutvarkysiu, bus dar brangiau.“
„Pas mane yra užfiksuota telefone, parodysiu. Jei nedeklaruosiu, sakė, bus kitas tarifas.“
„Pastatė naują skaitliuką, po 16 kubų per mėnesį, o atskaičiuoja daugiau kaip 20 kubų.“
„Nenormalu. Kitų metų pirmą mėnesį kokiom kainom mokėsim? Sunaudojam nemažai elektros, reikia išsiryškinti, 50-60 eurų skirtumas gali būti.“
„Aš pastovus klientas, kaina didesnė, keičiasi, raštus siuntinėja, nežinau, aš nepatenkinta.“
„Šiandien viena kaina, rytoj kita, mažėja, didėja, nesuprasi, praktika rodo, kad viskas į didžiąją pusę.“
„Užmokėti norėjau, paskutinė diena, po Naujų jau daugiau mokėti reikia.“
Energijos tiekėjai stebisi, kad žmonės plūsta paskutinę dieną, nors deklaruoti skaitiklių duomenis ragino jau pastarąsias dvi savaites.
„Klientų aptarnavimo centruose klientų srautai išaugę 30 proc. pastarosiomis dienomis, telefoninių užklausų 50 proc. augimas“, – teigia „Ignitis“ atstovas Lukas Zadarackas.
„Ignitis“ reikalauja šį mėnesį susimokėti ar bent deklaruoti šiemet sunaudotus dujų ir elektros kiekius, mat baigiasi finansiniai metai. Energetikai primena, kad sutartyse klientai įsipareigoję skaitiklių duomenis deklaruoti kiekvieną einamąjį mėnesį, tad jau nuo rytojaus sąskaitas išrašinės didesniais 2022 metų elektros ir dujų tarifais.
„Tokia įprastinė praktika už einamąjį mėnesį deklaruoti iki paskutinės mėnesio dienos“, – kalba L. Zadarackas.
Nuo rytojaus brangstant dujoms ir elektrai, energijos tiekėjai rengiasi ir sukčiautojų bumui. Nieko nelaukdami jau kitą mėnesį grasina siųsti inspektorius tikrinti skaitiklius tų klientų, kurių deklaracijos viršys vidutinius kasmėnesinius suvartojimus. Skaitiklyje užfiksavę mažesnius nei deklaracijoje skaičius, energijos tiekėjai grasina perskaičiuoti sąskaitas ir pritaikyti didesnius tarifus.
„Rašomos kreditinės sąskaitos, turi važiuoti inžinieriai nurašinėti skaitiklius, klientas sau turi prisipažinti, kad norėjo pasielgti nesąžiningai, turim daug nesmagių žingsnių“, – sako nepriklausomų elektros tiekėjų asociacijos vadovas Vilius Juraitis.
„Žmonės bando gudrauti, apgauti, fiktyviai deklaruojami didesni rodmenys nei iš tikrųjų. Tą vadiname perdeklaravimu. Su tuo dirbame visus metus, ypač matome padidėjimą, kai keičiasi tarifai. Atidžiai seksime vidutinį suvartojimą, papildomai tikrinsime objektus, kuriuose bus įtartinai padidėjęs suvartojimas, sausio mėnesį. Jei nustatoma, kad fiktyviai perdeklaruota, turės susimokėti aktualiu tarifu, išlošti nėra ką“, – komentuoja „ESO“ atstovas Paulius Kalmantas.
„Energijos skirstymo operatoriaus“ bendrovė planuoja, kad deklaravimo sukčiavimų sumažės per ateinančius ketverius metus, kai už 150 mln. eurų užsimojo buitiniams elektros vartotojams įrengti naujus išmanius elektros skaitiklius, kurie kasdien automatiškai siųs sunaudotos energijos duomenis tiekėjams.