REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visą pasaulį sukrėtęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimas pulti Ukrainą ir pradėti karą vis dar nenustoja stebinti. Mes negalime būti minkšti, nes tada jis eis per visą programą teigė, Kęstutis Budrys.

Visą pasaulį sukrėtęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimas pulti Ukrainą ir pradėti karą vis dar nenustoja stebinti. Mes negalime būti minkšti, nes tada jis eis per visą programą teigė, Kęstutis Budrys.

REKLAMA

Prezidento vyriausiasis patarėjas TV3 žinių „Dienos komentare“ teigė, kad dabar turime imtis rimčiausių veiksmų ir sankcijų.

Rusijos kariuomenė toliau veržiasi į Ukrainos teritoriją, kuo visą tai gali baigtis? Ar netrukus galime išvysti Ukrainos valdžios pasikeitimą? Kokie galimi scenarijai?

Strateginės specialiosios karinės operacijos tikslas, kaip ją įvardijo Putinas, to spekuliatyviai ir manipuliatyviai nevadindamas karu – yra Ukrainos strateginės užsienio politikos krypties pakeitimas. Tam sąlyga yra politinės valdžios pakeitimas ir viso valstybingumo palaužimas.

Kokių karinių priemonių tam prireiks, tai parodys ir eiga, bet tai, ką matome dabar – kryptys tiek iš Šiaurės, tiek iš Pietų, taikinių infrastruktūros naikinimas, parengiamosios fazės užbaigimas, pajėgų įžengimas, tai yra šio karinio planavimo, sumanymo įgyvendinimas ir mes jį dabar matome ant žemės

REKLAMA
REKLAMA

Politinė dedamoji šios karinės invazijos, tikėtina, kad bus reikalavimas, ką šnekėjome ir iki karinės invazijos, politinės valdžios pasikeitimas ir Rusijai palankių sprendimų priėmimas.

REKLAMA

Kokios matomos konkrečios grėsmės Lietuvai ir kaip ketinama į jas reaguoti?

Situacija dar kartą perlaužus Ukrainos sieną keičia mūsų saugumo situaciją. Šalia Lietuvos sienos turime nebe vieną valstybę agresorę, bet – dvi. Valstybės gynimo taryboje buvo apsvarstyta, įvardinta ir vėliau prezidento iškomunikuota tai, kad Baltarusija, suteikdama savo teritoriją Rusijos karinėms pajėgoms vykdyti puolamą operaciją prieš Ukrainą, tampa šalimi agresore ir taip pat turi sulaukti atitinkamo atsako.

Saugumo situacija mūsų keičiasi, su šiuo argumentu buvo kreiptasi ir į Šiaurės Atlanto tarybą. Valstybės gynimo taryboje klausimas dėl 4 straipsnio, kuris numato konsultacijas ir papildomas saugumo priemones, buvo apsvarstytas ir buvo kreiptasi į Šiaurės Atlanto tarybą.

REKLAMA
REKLAMA

Tai padarė mūsų ambasadorius drauge su kitų šalių grupe. Sprendimai buvo priimti dėl kolektyvinės gynybos priemonių stiprinimo, dėl papildomų pajėgų atsiuntimo. Bendrame rezultate galime pasakyti, kad Lietuva yra saugi karinio saugumo prasme šiai dienai.

Savo reikalavimuose Jungtinėms Valstijoms Rusija ne tik ketino pakreipti Ukrainą į kitą pusę, pakeisti Ukrainos politinę kryptį, bet reikalavo, kad ir NATO atsitrauktų sieną. Kokia yra tikimybė, kad ir ši reikalavimo dalis taip pat bus bandoma jėga įgyvendinti?

Po visos serijos reikalavimų, įspėjimų, paaiškinimų – tai, ką mes matėme iš Rusijos pusės, tai, ką darė prezidentas Vladimiras Putinas, tiek kiti Rusijos valstybės pareigūnai, tai manyti, kad tik vienas iš šių išreikštų reikalavimų bus palydėtas veiksmais, o kiti pamiršti – nevertėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neabejojame, kad bus grįžta ir prie kitų reikalavimų. Šioje vietoje didysis klausimas yra, ką Vakarai, ką mes galime ir turime padaryti tam, kad ties šita vieta būtų sustota, padėtis grąžinta į pradinę padėtį ir nepereita prie tolimesnių reikalavimų.

Nemanome, kad Rusijos veiksmai yra politiniame ir kitame vakuume – taip pat yra vertinama ir kaip mes į tai žiūrime, ką mes šiandien pasakysime, ką pasakysime rytoj, kokių priemonių bus imtasi.

Dėl to atsakas turi būti griežtas, aiškus, konkretus, susietas su šiandienine situacija tam, kad mes išvengtume kitų būsimų sprendimų. Būsime minkšti – eis per visą programą. 

Rusiją buvo bandoma stabdyti sankcijomis, bet kaip matome, sankcijos Rusijos nesustabdė. Kodėl turėtume manyti, kad dabar šiek tiek griežtesnės sankcijos ims ją ir sustabdys?

REKLAMA

Visiškai jums pritariu, šiek tiek griežtesnės sankcijos nesustabdys. Neabejotina, kad jos jau yra įkalkuliuotos į visos šios karinės ofenzyvos kaštus, todėl šį sykį ne apie tai turi būti kalba. Šį sykį jos turi būti ištrauktos jau iš kito paketo, iš kitos lentynos, kurios galbūt niekada ir nebuvo pasitelkę.

Asmenų judėjimo apribojimas, tam tikrų atskirų asmenų sąskaitų įšaldymas – tai nėra tos priemonės, kurios veikia. Galime šiandien pasižiūrėti, tokia tiesos akimirka – tai, ką mes taikėme Rusijos atžvilgiu, sankcijų prasme, siekdami pakeisti jos elgesį, jos elgesio nepakeitėme, pakeitėme į priešingą pusę.

Mes turime dar didesnę agresiją, todėl kitos sankcijos turi eiti per sektorius, per atskiras sritis, kurių išjungimas sukeltų didelę žalą Rusijai, Rusijos ekonomikos veikimui, tam, kad tas elgesys būtų galų gale pakeistas arba kad Vakarai būtų maksimaliai atriboti ir mažiau pažeidžiami nuo Rusijos veiksmų.

Visą pokalbį galite išgirsti reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų