REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miško riešutų mėgėjams – liūdnos naujienos – lazdynai šių gėrybių šiemet kaip reikiant pašykštėjo. Riešutų, kaip sako gamtininkai, yra tik voverėms ir kėkštams, vienas kitas nukrenta geniui. O ir gardumynų kokybė prasta.

Miško riešutų mėgėjams – liūdnos naujienos – lazdynai šių gėrybių šiemet kaip reikiant pašykštėjo. Riešutų, kaip sako gamtininkai, yra tik voverėms ir kėkštams, vienas kitas nukrenta geniui. O ir gardumynų kokybė prasta.

REKLAMA

Tą patį tvirtina ir kai kurie lazdynus auginantys ūkininkai. O štai graikinių riešutų augintojai sako priešingai – šis skanėstas užderėjo kaip niekada gerai. Kai kur augintojai prisipažįsta sulaukę ir rekordinio derliaus.

Su daina ir riešutai smagiau į dubenį sušoka – juokauja kieme augančio raudonojo lazdyno riešutus skinančios senjorės seserys Aldona ir Živilė. Nuo senų laikų, kaip sako moterys, jų namuose riešutai buvo labai vertinami.

„Man visokie skanu“, – sako riešutų rinkėja Aldona Bartoševičienė.

„Ne ne, man tėviškės. Nei jokie ten graikiški, armėniški, lietuviški. Kur gimėm, kur augom“, – kalba riešutų rinkėja Živilė Dainienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, savo riešutų negana. Ponia Aldona išsiruošia pamiškėn laukinio lazdyno riešutų, tačiau tenka nusivilti, kaip sako vilnietė – krūmas pasitinka ir pustuštis, ir sveiko riešuto tenka pasidairyti kone su žiburiu. Be riešutų liks ir kita senjorė, Zita. Sako, tokio prasto derliaus senokai nemačiusi.

REKLAMA

„Neskanios, labai kietos… ir labai kirmėlių…“, – sako Zita.

Gamtininkai vardija galimas priežastis, kodėl šiemet riešutai kaip niekada prasti. Viena šių priežasčių – netinkamos oro sąlygos.

„Ši vasara jam turėjo būti gera. Bet… neužmirškime, ta vasara drėgna ir šilta tik nuo Joninių. O lazdynai žydėjo ir užmezgė riešutus kovą, kovas, balandis iki gegužės vidurio buvo labai šalta, labai sausa“, – aiškina gamtininkas Selemonas Paltanavčius.

Tad, kaip sako gamtininkas, kol kas riešutų gana tik kėkštams, geniams, ir jau voverė vieną kitą žiemai pasiruošė. Žmonėms vargu, ar liks. Nebent jų ieškotume pas riešutų augintojus. Esą sukultūrintose plantacijose, patrešti riešutai geriau dera, jiems ne taip kenkia gamtos sąlygos.

REKLAMA
REKLAMA

Bet net ir tokių riešutų augintojai turi kuo pasiskųsti: šalia Marijampolės, Meškučių kaime riešutus auginantis Algirdas sako, lazdyno riešutų derlius prastesnis nei būdavę ankstesniais metais. Bet viską atperka graikiniai riešutai – jų šiemet rekordiškai daug. Per visą dešimtmetį, kaip prisipažįsta, tiek nebuvo.

„Bet taip jau nuo medžio galima tikėtis keturiasdešimt, šešiasdešimt, iki šimto kilogramų. Jiems karščio nebūna per daug. Drėgmės nebus per daug. Nors jie labai labai atsparūs ir sausrai, gal drėgmei nelabai atsparūs. Jeigu podirvinis vanduo arti, jie nepakenčia podirvinio vandens“, – sako riešutų augintojas Algirdas Jušinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš turimų trijų hektarų, vyras planuoja priskinti apie dvi tonas riešutų. Mėgautis riešutais, kaip sako augintojas, jau galima bus rugsėjo pirmąją, esą tada nukrenta pirmas graikinis riešutas. Per mėnesį, iki  spalio pirmos, jau nubyra visi. Ir graikinis riešutas, kaip sako selekcininkas, populiarėja, žmonės jais domisi ir mielai perka.

Auginti esą nėra sudėtinga. Pirmą derlių sodinukas turės ketvirtais penktais augimo metais, jeigu bus auginamas tinkamai. O gyvuoja graikinis riešutas ilgai.

„Tai labai ilgaamžis medis. Kiek gyvuoja, pasakysiu jums po šimto metų. O šiaip pasakyta, kad graikinis riešutmedis auga du šimtus, tris šimtus metų“, – teigia A. Jušinskas.

Tad auginama plantacija dažniausiai tik ateities kartoms.

Turbūt miške nebuvot,tik rašok sapaliones.Pilna riešutų,net stebejausi jų gausa ir visiškai sveiki!
Pilnas turgus riešutų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų