Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje: bandymų sulaikyti dar bus daugiau

Baltarusijoje Aliaksandro Lukašenkos rėžimas bando brutaliai užgniaužti opozicijos įkurtą Koordinacinę Taryba, kuri siekia užtikrinti taikų valdžios perdavimą pagrindinei opozicijos kandidatei Sviatlanai Cichanouskajai.

Kaukėti asmenys nuo ryto bandė įsiveržti į paskutinės laisvėje vis dar esančios šios Tarybos narės Sviatlanos Aleksijevič butą. Nobelio premijos laureatei į pagalbą atskubėjęs Lietuvos ambasadorius iš įvykio vietos pasakoja, kad nepaisant didžiulio spaudimo, moteris žada likti Baltarusijoje.

Savo buto duris prie jų atskubėjusiems žurnalistams atvėrusi Sviatlana Aleksijevič, net ir persekiojama Lukašenkai ištikimų represinių struktūrų sugeba šypsotis.

„Man nuo ryto skambino ir perspėjo, kad ten laukia du mikroautobusai be numerių ir tyko manęs“, – sako Koordinacinės tarybos prezidiumo narė Sviatlana Aleksijevič.

Į paskutinės Baltarusijoje dar nesulaikytos koordinacinės tarybos narės butą dar ryte ėmė belstis nežinomi asmenys, o aplink rinktis ginkluota milicija. Moteris nedelsiant opozicijos kanalais kreipėsi į rėmėjus ir žurnalistus prašydama užkirsti kelią jos sulaikymui. Į pagalbą atskubėjo ir Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje Andrius Pulokas, kiti Europos Sąjungos šalių ambasadoriai.

Telefonu iš buto, kuriame yra Nobelio premijos laureatė, TV3 Žinioms jis pasakoja, kad tik dėl didžiulio dėmesio, kurio sulaukė planuotas sulaikymas, greičiausiai moteris vis dar neareštuota. Tiesa, diplomatas neatmeta, kad bandymų ją suimti bus ir daugiau.

„Išties, gali būti grėsmių, kad mėgins paskutinę iš Koordinacinės tarybos narių, kuri dar nesulaikyta, arba neišvykus iš šalies, atlikti kažkokius veiksmus. Žiūrėsim kaip visi bendrom jėgom išlaikyti Svetlaną, tautos autoritetą, tautos simbolį ir idėjinį lyderį, kaip apsaugoti visi kartu“, – pasakoja Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje Andrius Pulokas.

REKLAMA

Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje pasakoja, kad šalia Aleksijevič yra daug Europos Sąjungos šalių diplomatų ir nors svarstoma įvairūs būdai moterį apsaugoti, įskaitant galimybę jai trauktis į saugią šalį, opozicijos lyderė niekur bėgti neketina.

„Jinai kol kas yra nusiteikusi likti namuose, likti savo šaly, žinoma yra įvairios opcijos, įvairūs variantai, aptarėm viską, bet kol kas Svetlana nusiteikusi likti šalyje, būti tuo lyderiu ir toliau telkti žmones“, – teigia A. Pulokas.

Na, aš noriu pasakyti, kad tai kas dabar vyksta yra teroras prieš žmones, vienas žmogus vykdo terorą prieš savo žmones. Deja, esame bejėgiai“, – kalbėjo S. Aleksijevič.

Tačiau sulaikymo išvengti nepavyko kitam Koordinacinės tarybos prezidiumo nariui Maksimui Zankui. Civiliais drabužiais vilkintys asmenys savo veidus slepiantys po kaukėmis opozicijos teisininką išvedė iš buvusio pretendento į Baltarusijos prezidentus Viktaro Babarykos štabo. Čia kaip ir Zanko bute įvykdytos kratos, kai režimas jį apkaltino dėl raginimų imtis veiksmų, neva keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui.

O štai nacionaliniu saugumu rūpinasi rėžimo omonininkai, prie Komarovsko turgaus vakar pradėję žiauriai sulaikinėti jau net ir moteris, kurios čia atėjo išreikšti solidarumo su A. Lukašenkos smogikų pagrobta Kordinacinės tarybos nare Maryja Kalesnikava. Pasak į Ukrainą saugumiečių išvažiuoti priverstų jos kolegų, vos kirtusi Baltarusijos siena ji suplėšė savo pasą ir iššokusi iš automobilio pro langą grįžo į Baltarusiją. Šiandien jos tėvas buvo informuotas, kad moteris sulaikyta ir uždaryta viename iš Minsko kalėjimų.

„Ji suspaudė suplėšytas dalis ir pro langą metė į nežinomus asmenys, kurie buvo apsupę automobilį. Po to ji atidarė galinį pro kurį išlipo ir patraukė Baltarusijos link“, – sako Koordinacinės tarybos narys Anton Rodnenkov.

Tuo metu Varšuvoje jautrus dviejų tremtyje atsidūrusių opozicionierių susitikimas. Į Lenkija susitikti su šalies premjeru atvykusi Sviatlana Cichanouskaja apkabina savo bendražygę Veronika Cepkalo, kuri kaip ir pati Sviatlana netrukus po suklastotų rinkimų buvo priversta palikti šalį dėl savo ir artimųjų saugumo. Galbūt neatsitiktinai savo kalboje opozicionierė pabrėžė neblėstantį moterų vaidmenį siekiant demokratinių pokyčių Baltarusijoje.

REKLAMA

Baltarusija dar niekada nematė tokio moterų dalyvavimo visais lygmenimis. Moterys, kaip viena labiausiai engiamų grupių, itin giriamos. Moterys rinko parašus kandidatams, moterys su manimi dalijosi scena. Baltarusių moterys visada buvo fronte, jos laužė policijos kordonus ir saugojo vyrus nuo policijos, aš itin džiaugiuosi moterų vaidmeniu šioje kovoje“, – pasakoja opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

Susitikimo metu Lenkijos premjeras Mateušas Moravieckis Baltarusijos opozicijos lyderei padovanojo raktą nuo Varšuvoje įkurtos nevyriausybinės organizacijos „Baltarusijos namai“ bei pažadėjo netrukus atskleisti daugiau priemonių baltarusiams padėti. A. Lukašenka save apsupęs geriausias Kremliaus propagandistams ir vakar netikėtai pareiškęs, kad galbūt valdžioje yra per ilgai, prakalbo ir apie galimus pirmalaikius rinkimus.

„Jeigu pakeisime Konstituciją, turime į ją įtraukti prezidento rinkimus. Aš linkęs surengti pirmalaikius prezidento rinkimus. Neatmetu to“, – teigia Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

Visgi interviu Rusijos valstybinei žiniasklaidai jis pridūrė, kad apie datą kalbėti dar anksti, o su dabartine opozicija jis neturi ką aptarti.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų