• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukščiausiasis Teismas pagaliau užbaigė Šiaurės Airijos terorizmo istoriją Lietuvoje. Prieš keliolika metų mūsų šalyje prieš britus kovojantys airiai bandė įsigyti ginklų ir sprogmenų teroro išpuoliams. Vienas airis Lietuvoje kalėjo, bet jo brolio, kurį Lietuva įtarė buvus tikruoju ginklų kontrabandos organizatoriumi, mūsų šaliai neišdavė patys britai, o vėliau ir airiai.

Aukščiausiasis Teismas pagaliau užbaigė Šiaurės Airijos terorizmo istoriją Lietuvoje. Prieš keliolika metų mūsų šalyje prieš britus kovojantys airiai bandė įsigyti ginklų ir sprogmenų teroro išpuoliams. Vienas airis Lietuvoje kalėjo, bet jo brolio, kurį Lietuva įtarė buvus tikruoju ginklų kontrabandos organizatoriumi, mūsų šaliai neišdavė patys britai, o vėliau ir airiai.

REKLAMA

Priežastis – siaubingos kalinimo sąlygos Lietuvoje. Prieš ketverius metus mūsų prokurorams airius pavyko įtikinti, bet tada kilo teisiniai lietuvių ginčai – kokį senaties terminą taikyti terorizmu įtariamam airiui, kuris jau anksčiau pripažintas atsakingu už kruvinus įvykius Šiaurės Airijoje. 

Sprogimai, žudynės, neapykanta ir visuomenės susiskaldymas – Šiaurės Airijos gatvės dar ne taip seniai kentėjo nuo tokių išpuolių. Kruvinos kovos tarp airių ir britų dėl Šiaurės Airijos teritorijų vyko šimtmečius, o neapykanta ir įsitikinimai perduoti iš kartos į kartą.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaurės Airija priklauso Jungtinei Karalystei, tačiau susiskaldymas išlikęs – katalikai airiai įsitikinę, kad šios žemės yra Airija. Protestantai britai mano priešingai – tai Jungtinė Karalystė. Nuo 60-ųjų iki 98-ųjų liejosi tiek smurto, kad šis laikotarpis net pavadintas „The Troubles“ – neramumai. Iš to gimė ir legendinė Cranberries daina „Zombie.“

REKLAMA

Įtampos išlikusios iki šių dienų, o viena istorijos gijų veda ir į Lietuvą. 2007-aisiais už Šiaurės Airijos atsiskyrimą nuo Jungtinės Karalystės kovojanti „Tikrosios Airijos respublikonų armijos“ nariai ieškojo kur įsigyti ginklų naujiems išpuoliams prieš britus. Ir jie nukreipti į Lietuvą.

Michaelas Campbellas tuomet atskrido į Lietuvą ir susitiko su ginklų prekeiviais, kuriais apsimetė lietuviai saugumiečiai. Britų teisėsauga paviešino slaptus vaizdo įrašus, kuriuose Campbellas jau Lietuvoje ieškojo ginklų ir sprogmenų.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes šaudysime per sienas. Sienas. Supranti? Iš vienos pusės, į kitą. — O kas taikiniai? — Britai“, – paviešintame vaizdo įrašė tariasi Michaelas Campbellas.

„Aš buvau sulaikytas sausio 22-ąją, buvo -25 laipsniai, aš buvau sučiuptas, tai buvo MI5 spąstai“, – pasakoja nuteistasis Michaelas Campbellas.

Dėl paramos teroristinei grupuotei, neteisėto ginklų laikymo ir pasikėsinimo tiekti kontrabandą Lietuvos prokurorai norėjo jį įkalinti 16-ai metų. Bet 2011-aisiais teismas jam paskyrė 12 metų kalėjimo bausmę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtarimai ir Michaelo broliui

Tiesa, po 2 metų apeliacinis teismas sprendimą pakeitė, konstatavo, kad Campbellas veikė išprovokuotas britų saugumo, o jo įkalinimą sutrumpino tiek, kad iš karto buvo paleistas.

Lietuvos teisėsauga iš karto užmetė tinklus ir ant Michaelo brolio – Liamo. Jis britų spaudoje vadinamas tikruoju IRA lyderiu. Lietuva įtarė, kad būtent jis organizavo ginklų kontrabandą iš mūsų šalies.

Vyras buvo sulaikytas britų, bet Lietuvai neperduotas dėl blogų sąlygų mūsų kalėjimuose. 2019-aisiais, uždarius Lukiškių kalėjimą, Lietuva ekstradicijos jau paprašė Airijos. Laisvėje jau atsidūręs jo brolis net viešai ragino neišduoti Liamo Lietuvai.

REKLAMA

„Procesu piktnaudžiaujama. Bandyti perduoti į šalį, kurioje jis niekada nebuvo. Niekad nebuvo įkėlęs kojos“, – sako nuteistas dėl terorizmo Michael Campbell.

Liamas Campbellas jau buvo pripažintas kaltu dėl sprogimų Omage, Šiaurės Airijoje 98-aisiais. Tada žuvo 29 žmonės, per 200 sužeista. Jis Lietuvai išduotas 2022-aisiais, bet tuomet kilo kita dilema – ar nesuėjo senatis. Nusikaltimo padarymo metu senatis buvo 10 metų, tačiau vėliau Seimas ją pakeitė į 15-a metų. Liamą tąkart teisėsauga paleido, o ginčas, koks turi būti senaties terminas, persikėlė ir į Aukščiausiąjį Teismą.

REKLAMA

Airių terorizmo istorija baigėsi tik dabar

„Pirmosios instancijos teismas šitą bylą nutraukė, konstatavęs, kad senaties terminai yra suėję 2018 sausio 22 dieną, apeliacinės instancijos teismas, nagrinėdamas skundą patvirtino, kad nutraukta byla yra pagrįstai tuo metu, na ir prokuroras manė kitaip“, – tvirtina Aukščiausiojo Teismo teisėjas Artūras Ridikas.

Aukščiausiasis Teismas tik šią savaitę padėjo istorijoje tašką. Nusprendė, kad senatis taikyta teisingai, 10 metų. Tad airių terorizmo istorija Lietuvoje baigėsi tik dabar.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žiūrime, kada, koks tuo metu galiojo įstatymas, kai veika buvo padaryta. Baudžiamasis kodeksas kuriamas žiūrint į ateitį, negali būti baudžiama už nusikaltimus, arba taikomos tokios priemonės, kurios negaliojo veikos padarymo metu, išskyrus tas, kurios švelnina padėtį“, – teigia Aukščiausiojo Teismo teisėjas Artūras Ridikas.

O pačioje Šiaurės Airijoje religiniai ir tautiniai neramumai tęsiasi iki šių dienų. Pavyzdžiui, Belfastas vis dar padalintas didžiule siena, skiriančia skirtingas bendruomenes, o per nacionalinių švenčių minėjimą dažnai kyla riaušės. 

REKLAMA

Kad situacija vis dar rimta, patvirtina ir britų saugumiečiai. Dabar vertindami terorizmo grėsmę Jungtinėje Karalystėje nurodo 3 grėsmės lygį iš 5-ių galimų. Tai reiškia, kad teroristų atakos yra tikėtinos. Bet vertindami galimą terorizmą, susijusį su Šiaurės Airija, grėsmės lygį nurodo aukštesnį – 4-ą iš 5-ių galimų. O tai reiškia, kad tokio tipo atakos yra labai tikėtinos.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų