Lietuvoje didinama minimali alga džiugina ne visus

Mažiausias algas šalyje gaunantiems tautiečiams – dovanėlė iš Vyriausybės. Trišalei tarybai susibarus ir nieko nenutarus, Vyriausybe nusprendė, kad minimalus užmokestis nuo kitų metų didės daugiau nei pusšimčiu ir sieks apie 447 eurus „į rankas", neatskaičius mokesčius ji sieks 607 eurus. Darbdaviai tokį valdžios žingsnį vadina ne tik smulkaus verslo, bet ir regionų naikinimu. Tuo metu profesinės sąjungos atkerta, kad verslininkai jau ir dabar nebegali rasti darbo rankų, siūlydami tokias mažas algas.

Ne vienerius metus Vilkaviškio rajone esančio Paežerių dvaro patalpas valanti Lina Juselienė už savo darbą kas mėnesį oficialiai negauna nė 400 eurų „į rankas". Visgi darbdaviai stengiasi prie minimalios moters algos pridėti bent kiek papildomų lėšų. Lina neslepia, kad net ir su tokia pagalba verčiasi kukliai.

„Kitomis aplinkybėmis neišgyvenčiau, bet kadangi gyvenu bute su daliniais patogumais, tai mokesčiai mažesni. Nekeliu sau didelių reikalavimų, esu minimalistė. Tai šiaip ne taip išgyvenu“, – sako valytoja.

Už 400 eurų verstis tenka ir Panevėžio darželio-lopšelio auklėtojų padėjėjoms. Nors auklėtojos, dirbdamos pilnu etatu, gali čia praleisti pusę dienos, padejėjos tarp vaikų zuja visą dieną, susidurdamos su skirtingomis atsakomybėmis. 

„Autistų grupėje yra šeši vaikučiai. Esu atsakinga už maisto dalinimą, švarą, migdymą, su vaikais kartu einame į lauką. Darbas nelengvas, reikia viską spėti, todėl norėtumėme ir uždarbio didesnio“, – teigia darželio darbuotoja Zina.

Gaunančių minimalią algą yra ir daugiau

Lietuvoje už minimumą ir net mažesnes algas nugaras lenkiančiųjų – apie 158 tūkstančiai. Liepos trečiąją paaiškėjo, jog nuo sausio pirmosios atlyginimai kils beveik dešimtadaliu ir sieks 607 eurus, arba 447 eurus į rankas – tai yra 51 eurų daugiau. Vienbalsiai tam pritarusi Vyriausybė skaičiuoja, kad iš valstybės biudžeto prireiks paimti po 17 milijonų eurų kasmet.

Premjeras Saulius Skvernelis giriasi, kad nuo sausio padidinus minimalią algą, ši sieks beveik 50 procentų vidutinės algos, kuri dabar neatskaičius mokesčių siekia 1262 eurus. Tokiu būdu bus išlaikytas Europos Sąjungos balansas.

REKLAMA

„Atitinka daugelio Europos valstybių proporcijas – 47,5 procento dabar. Pataiko į tas ribas, kurias esame užsibrėžę pasiekti ir tą lygį išlaikyti. Tai tam 9 procentų algos padidinimui šiandien galimybės yra“, – kalba S. Skvernelis.

Apie naująją minimalią algą dar gegužę diskutavo Trišalė taryba. Ginčai joje baigėsi šnipštu, mat darbdaviai siūlė kuklesnę sumą – kelti minimalią algą iki 580 eurų. Profsąjungoms ir Vyriausybei nepritarus, ministrai šiandien galiausiai nutarė elgtis savaip. Tad dabar, anot darbdavių atstovų, valdžiai teks prisiimti atsakomybę. Esą dirbtinai ir darbdavių nesiklausant padidintos minimalios algos smogs regionų smulkiesiems verslininkams.

Pasak Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovo Dano Arlausko, mažuose miestuose skirtumas tarp minimalios ir vidutinės algų beveik pranyks, tad po sausio piktintis ir reikalauti didesnio užmokesčio pradės reikalauti ir kiti darbuotojai. Norint sumažinti išlaidas smulkiam verslui, teliktų didinti kainas, tačiau to daryti neleidžia konkurencija, tad viskas kvepia bankrotais.

„Sako, kad jei valdžia nori mus sunaikinti – tai tegu naikina. Mes išvažiuosime. Nes įsivaizduokite – vidutinis atlyginimas ten apie 700, o minimalus bus virš 600. Tai koks čia santykis tarp vidutinio ir minimalaus?“, – retoriškai klausia D. Arlauskas.

Siūlo mažiau baimintis

Darbuotojų profsąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė atvirauja, kad šios dienos laukė daugybė šalies žmonių, o darbdaviams ji siūlo mažiau verkšlenti.


Rašyti komentarą...
X
XXX
2019-07-14 15:06:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam tokie verslai reikalingi, jei tik minimumą tesugeba mokėti? Tegu tokių įmonių savininkus gerai papurto ir konfiskuoja visą turtą, už kurį sumokėtų pinigų nesugebės įrodyti. Jau šlykštu darosi klausyti, kaip darbdaviai stena. Įvedus eurą iškart puolė kainas sukelti, darbuotojams krūvas darbų pridėjo, o atlyginimai taip ir liko tokie, kokie litais buvo. Svarbiausia, kad darbdaviai kaifuoja # taško pinigus į visas puses, o darbuotojai turi vergauti.
Atsakyti
-1

a
aaa
2019-07-14 16:15:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
kam tokie verslai reikalingi jai gali tik minimuma moket tuoj bus 30 metu kaip lietuva laisva o algos tik minimumas visas pasiekimas per tiek metu geda dziunglem
Atsakyti
-1

L
La Brone
2019-07-14 19:21:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
(Ne)gerbiami darbdaviai,gal nebus jums didelis nuostolis jei nenuvaziuosit kokį savaitgalį į brangiausia SPA.Daug jūsų kaskart matau SPA Vilnius Druskininkuose,bet jūsų samdinių niekad netenka matyti.O as,gaudama Londono minimalią algą,kartais galiu sau tą leisti.Gal rečiau keisit mašinas ar žmonas,vyksit į brangias keliones.Et,visi viską suprantam.Gerai,oi gerai jus reikia papurtyti už žmonių išnaudojimą.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (16)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų