REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuviai parduotuvėse ir vaistinėse kasdien nuperka tūkstančius greitųjų koronaviruso antigenų testų, tačiau gavę neigiamą atsakymą gali nuraminti nebent save – plačiai parduodamų testų rezultatai formaliai niekaip nepripažįstami. Dauguma tokių preparatų iki galo nepatikrinti ir šmaikščiai sakant – gali rodyti kad ir pieno riebumą.

Lietuviai parduotuvėse ir vaistinėse kasdien nuperka tūkstančius greitųjų koronaviruso antigenų testų, tačiau gavę neigiamą atsakymą gali nuraminti nebent save – plačiai parduodamų testų rezultatai formaliai niekaip nepripažįstami. Dauguma tokių preparatų iki galo nepatikrinti ir šmaikščiai sakant – gali rodyti kad ir pieno riebumą.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad netrukus viskas gali šiek tiek pasikeisti ir pasitikėti tokiais testais galėsime labiau.

Greitųjų antigenų testų, skirtų nustatyti ar šiuo metu sergate koronavirusu galima įsigyti keliuose didžiuosiuose prekybos tinkluose ir vaistinėse.

Vieni verslininkai tokiais testais prekiauja jau ne pirmą savaitę, kiti – kelias dienas. Bet visi kaip vienas kartoja – lietuviai kasdien nuperka tūkstančius tokių testų kiekvieną dieną.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmąją partiją išpirko per 2 dienas. Tada antrą partiją išskirstėme per parduotuves. Testai yra itin populiarūs ir žmonės juos nusiperka profesionaliam naudojimui ir jų lentyną reikia pildyti ir pildyti“, – sako „IKI“ atstovė Vaida Budrienė.

REKLAMA

Labai skiriasi ir testų kainos – dažniausiai siekia 6 ar 7 eurus, bet galima rasit ir pigesnių.

Kitoje parduotuvėje ir testas kitoks, ir kaina kita. 2,99 eurų už greitąjį testą profesionaliam naudojimui.

„Kasdien jų parduodama beveik po 1000. Bet išties prekiaujame tik kelias dienas, pradėjome prekiauti didžiosiose parduotuvėse, šiuo metu jau galima rasti daugumoje parduotuvių“, – pasakoja „Maxima“ atstovas Tomas Bošarovas.

Neretai dideliais kiekiais darbuotojams tokius testus perka ir įmonės. O štai vaistinėje sutikome ir jauną vyrą, kuris sau du testus nusipirko: „Profilaktinis pasitikrinimas toks, dėl saugumo sumetimų. Dėl šventos ramybės taip sakant.“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šventos ramybės nei į žadamą galimybių pasą, nei į e-sveikatą neįrašyti. Ant tokių testų aiškiai parašyta – jie skirti profesionaliam naudojimui.

„Vaistininkas net pakomentuoti šito tyrimo rezultato neturi teisės. Tai labai aiškiai pasakys, profesionaliam naudojimui skirtas testas. Jūs jį įsigyti galite ir su juo nueiti iki savo gydytojo, medicinos įstaigos, kuri turėtų atlikti šitą testą“, – teigia „Eurovaistinės“ atstovė Laura Bielskė.

Be to, dauguma tokių testų Lietuvoje dar neatestuoti. Paprastai tariant, aklai pasitikėti jų tikslumu – nederėtų. Ypač jei testą atliksite netiksliai.

„Nė vienas testas nėra patikimas 100 proc. dėl to, kad kiekvienas testas labai priklauso nuo ėminio paėmimo, nuo jo transportavimo. Nuo jo darymo ir t.t.“, – kalbėjo NVSPL direktoriaus pavaduotojas Henrikas Ulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Testais prekiaujantis verslas pripažįsta – tūkstančiais kasdien testus perkantys žmonės juos dažniausiai naudoja patys.

Vienas iš mūsų pirktų testų pagamintas Kinijoje, kitas – JAV. Skiriasi ir kaina, ir dėžutės ir svarbiausia – instrukcijos. Vieno iš testų surašytos labai smulkiai. Antrame – viskas aiškiau, tekstas kartu su paveikslėliais. Tiesa pastarojo procedūra ne tokia maloni, nes tenka kišti tepinėlį į nosį. Bet bent jau rezultatas džiugina.

Su antru testu užtrukome trumpiau, čia viskas kiek aiškiau instrukcijose. O pirmasis jau rodo, kad mano atsakymas yra neigiamas. Manau, kad aš – gal ne iš pirmo karto, bet galėčiau tokį testą atlikti namie.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija atskleidžia, kad šiuo metu Lietuvoje tik vienas ir dar plačiai neprieinamas antigenų testas jau gavo akreditaciją – tai reiškia, kad jis bus skirtas naudoti ne tik profesionaliai, bet ir namų sąlygomis. Ir jo rezultatais galima bus labiau pasitikėti.

„Labai svarbu, kad būtų tinkama instrukcija, kuri kai atlikti testus namų sąlygomis, turėtų aiškiai nurodyta tvarka, kaip tai padaryti ir siekiant, kad šie testų kokybė būtų kontroliuojama, prašoma dokumentų įrodytų, kad gamintojų deklaruojami parametrai atitinka, ką deklaruoja, nei atitinka reikalavimus“, – sako Sveikatos ministro patarėja Asta Riukienė.

REKLAMA

Bet ir tai nereiškia, kad testo rezultatais kam nors ką nors oficialiai galėsite įrodyti.

„Jie yra skirti savikontrolei. Tai yra dėl savo, savo artimųjų saugumo. Na, o jau pamačius ,kad rezultatas toks, kurio nesinorėtų, tai reikėtų kuo greičiau kreiptis į mobilų punktą, į gydytojus. Tai ir yra savikontrolės mechanizmas“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Artimiausiomis savaitėmis, anot ministerijos – akreditaciją turėtų gauti ir daugiau plačiai parduodamų antigenų testų. Tikimasi, kad jie padės greičiau išaiškinti sergančiuosius ir taps dar vienu ginklu kovoje prieš COVID plitimą

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų