REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Hemorojus – tai liga, apie kurią žmonės nenoriai kalba net gydytojo kabinete, nors visame pasaulyje ja serga daugybė žmonių. Yra paskaičiuota, kad per metus visuose žemynuose padaroma daugiau nei 10 milijonų hemorojaus gydymo intervencijų.

Hemorojus – tai liga, apie kurią žmonės nenoriai kalba net gydytojo kabinete, nors visame pasaulyje ja serga daugybė žmonių. Yra paskaičiuota, kad per metus visuose žemynuose padaroma daugiau nei 10 milijonų hemorojaus gydymo intervencijų.

REKLAMA

TV8 laidoje „Sveikas rytojus“ chirurgas Sergejus Trusovas teigė, kad pagal statistiką ši liga laikoma pakankamai dažna.

„Vakarų šalyse serga 4–7 proc. gyventojų, tačiau dažniau dėl šio ligos operuojami vyrai – 1,3 proc. dažniau nei moterys. Įdomu tai, kad šia liga dažniau serga aukštą socialinį statusą turintys žmonės.

Prie to prisideda sėdimas darbas, patogios minkštos kėdės, gausus maisto vartojimas ir mažas fizinis aktyvumas“, – aiškino chirurgas.

Dažniausiai liga pasireiškia 45–65 metų amžiaus žmonėms. Pasak abdominalinės chirurgijos gydytojo, medicinos mokslų daktaro Andriaus Karpavičiaus, net pusę 50-mečių turi vienokių ar kitokių hemoroidiniams mazgams būdingų simptomų.

REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinė šios ligos priežastis – kraujo nutekėjimo problema iš mažojo dubens“, – sakė A. Karpavičius.

„Pati hemorojaus atsiradimo fiziologinė priežastis yra labai kompleksinis dalykas, nėra kažkas vienas dėl to kaltas. Tai yra ir padidėjęs abdominalinis slėgis, amžiaus ypatumai, degeneraciniai dalykai, žarnyno sienelėse vykstantys dalykai.

REKLAMA

Taip pat ir veninis tonusas yra labai svarbus, nes su laiku jis šiek tiek prarandamas. Prie to gali prisidėti atsiradęs veninių sienelių uždegimas ar mechaniniai veiksmai, pavyzdžiui, užkietėję viduriai. Dėl viso šio komplekso išangės audiniai paburksta, padidėja, o tai lemia audinių iškritimą žemyn“, – pridūrė šeimos gydytoja Jūratė Valiukienė.

Hemorojus gali išsivysti ir dėl netinkamos mitybos – valgant itin aštriai ar vartojant per mažai skaidulinio maisto. Taip pat ir dėl vartojamo alkoholio ar nutukimo, o labiausiai rizikuoja tie žmonės, kurie turi genetinį polinkį. Tai yra paveldėtą veninės sistemos silpnumą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau svarbiausia, ką pabrėžia visi gydytojai, hemorojus labai dažnai atsiranda dėl netinkamos žmonių elgsenos tualete.

„Labai ilgas sėdėjimas tualete – vienas pagrindinių rizikos veiksnių atsirasti hemorojui. Tuštindamiesi mes turime praleisti daugiausia 3 minutes, nes stanginimasis tuštinimosi metu ir tas ilgas sėdėjimas tualete, toje padėtyje ypač veikia visus išangės audinius“, – teigė J. Valiukienė. 

Abdominalinės chirurgijos gydytojas aiškino, kad įtakos turi ir savaitgalio pramogos. 

„Pirmadienis – ūmių hemorojų diena, nes suvažiuoja visi vyrai, kurie savaitgalį gėrė alkoholį ir sėdėjo pirtyje. Šie du dalykai sukelia hemorojaus paūmėjimus, nes užsitrombuoja pavienis  kaverninis kūnas šalia išangės. Ir tada atvyksta pilietis su dariniu išangės srityje, jam labai skauda“, – sakė A. Karpavičius.

Daugiau apie hemorojų ir jo gydymą sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 12 val. per TV8 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų