naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik 300 sužalotų Mariupolio miesto gynėjų naktį evakuoti iš „Azovstal“ požemių. Į Z raidėmis pažymėtus autobusus susodintus karius rusai išvežė į savo kontroliuojamas teritorijas. Koks jų likimas, kol kas nežinoma. Tačiau Zelenskis sako, kad Ukrainai jos didvyrių reikia gyvų ir tikisi juos išmainyti į Rusijos karo belaisvius. Savo ruožtu Kremlius aiškina, kad Azov kariai pasidavė, o Rusijos Dūmos deputatai ėmėsi žingsnių, kad jokių mainų nebebūtų ir ukrainiečiai stotų prieš rusų teismą. Kyjivas tvirtina, kad bando išgelbėti ir gamykloje likusius kitus kelis šimtus karių.

Beveik 300 sužalotų Mariupolio miesto gynėjų naktį evakuoti iš „Azovstal“ požemių. Į Z raidėmis pažymėtus autobusus susodintus karius rusai išvežė į savo kontroliuojamas teritorijas. Koks jų likimas, kol kas nežinoma. Tačiau Zelenskis sako, kad Ukrainai jos didvyrių reikia gyvų ir tikisi juos išmainyti į Rusijos karo belaisvius. Savo ruožtu Kremlius aiškina, kad Azov kariai pasidavė, o Rusijos Dūmos deputatai ėmėsi žingsnių, kad jokių mainų nebebūtų ir ukrainiečiai stotų prieš rusų teismą. Kyjivas tvirtina, kad bando išgelbėti ir gamykloje likusius kitus kelis šimtus karių.

REKLAMA

Naktį Mariupolyje prasidėjo tai, ko Ukraina, sulaikiusi kvapą, laukė ištisas savaites. Iš rusų okupantų apsuptos „Azovstal“ gamyklos pradėti evakuoti sužeisti Ukrainos kariai. Visas jėgas mūšiui už Mariupolį atidavę didvyriai guldomi į Z raidėmis pažymėtus rusų okupantų autobusus.

REKLAMA

Tačiau dalies jų veiduose vilties ir gyvybės mažai. 53 sunkiausiai sužaloti Mariupolio gynėjai išvežti į Rusijos remiamų Donecko separatistų kontroliuojamą Novoazovsko miestą.

REKLAMA

Dar 211 ištisus mėnesius dienos šviesos nemačiusių karių humanitariniu koridoriumi naktį pajudėjo į Olenivką;

„Nuo ryto, nuo 4 val. ryto mes matome, kaip ukrainiečių kariai važiuoja. Ne mažiau 200. Apytiksliai 300 žmonių juda šia kolona. Po susitarimo su Rusija. Visi jie iš „Azovstal“.“

Už prasidėjusią karių evakuaciją prezidentas V. Zelenskis dėkoja pirmiausia savo šalies kariuomenei, taip pat Jungtinėms Tautoms ir Raudonajam Kryžiui. Anot jo, Mariupolio gynėjai – didžiausi Ukrainos didvyriai, visiems laikams įsirašę į istoriją.

REKLAMA

„Tikimės, kad mums pavyks išgelbėti mūsų vyrukų gyvybes. Tarp jų yra sunkiai sužeistų. Jiems suteikiama pagalba. Kad parsivežtume vaikinus namo, darbą tęsiame, tačiau šiam darbui reikia subtilumo. Ir laiko“, – kalba V. Zelenskis.

Dar reikia, kad rusai nepakartotų scenarijaus vieno kruviniausių mūšių, kuris 2014-ųjų rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais vyko prie Ilovaisko.

Tuomet, jau po susitarimo dėl paliaubų, rusų remiami separatistai apsupo atsitraukiančias Ukrainos pajėgas ir surengė ukrainiečių skerdynes. Ukrainos kariuomenės duomenimis, tuomet žuvo 366 ukrainiečių kariai, beveik pusė tūkstančio buvo sužeisti, 128 – paimti į nelaisvę. Ir tai tik oficialūs skaičiai.

REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu Rusija viešina nežinia kada nufilmuotus vaizdus ir tvirtina, kad tai neva „Azovstal“ prieigos ir Ukrainos kariai neva pasiduoda. Būtent, pasiduoda, o ne evakuojami tam, kad būtų iškeisti į rusų belaisvius. Taip veikia Kremliaus propaganda.

Tačiau Kyjivo retorikoje žodžio „pasiduoda“ nėra, o V. Zelennskis viliasi, kad iš „Azovstal“ požemių išlaisvintus karius pavyks išmainyti į rusus. 

„Noriu pabrėžti, kad Ukrainai mūsų šalies didvyrių reikia gyvų. Toks mūsų principas. Manau, kiekvienas adekvatus žmogus supras šiuos žodžius“, – teigia V. Zelenskis.

REKLAMA

Ukrainos generalinis štabas skelbia, kad Mariupolio gynėjai įvykdė visas karines užduotis, kurių svarba šiame kare jau dabar vadinama kariniu šedevru, gerokai pristabdžiusiu puolimą ir lėmusiu milžiniškus okupantų nuostolius.

„Mariupolio gynėjų dėka, gavome kritiškai reikalingo laiko suburti rezervą, pergrupuoti pajėgas ir gauti pagalbos iš savo partnerių. Deja, mes neturime galimybės jų iš „Azovstal“ išvaduoti karinėmis priemonėmis“, – sako Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Ganna Malyar.

REKLAMA

Tad keli šimtai „Azovstalyje“ vis dar likusių Ukrainos karių išlaisvinimo esą vis dar laukia. Visgi Ukrainos karinei vadovybei už įsakymą „Azovstalyje“ esančių pulkų vadams išsaugoti karius gyvus – padėka iš gamyklos požemių.

Karas yra menas, o ne mokslas. Kai vykdai užduotį ir išsaugai maksimalų karių skaičių, tai yra aukščiausias pasirengimo lygis. Juo labiau, kai tokiam sprendimui pritaria aukščiausia karinė vadovybė. Šlovė Ukrainai“, – tvirtina „Azov“ pulko vadas Denys Prokopenko.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi Kyjivo gyventojai baiminasi dėl Mariupolio gynėjų saugumo, mat Rusijos Dūmos deputatai jau siūlo projektus neleisiančius jų iškeisti į rusų karo belaisvius:

„Nacių nusikaltėliai neturėtų būti išmainomi. Tai karo nusikaltėliai. Ir mes turime daryti viską, kad jie stotų prieš teismą.“

„Nieko gero iš to nebus. Nežinome, kaip rusai su jais elgsis. Tiksliau, žinome. Matėme tai Bučoje, Irpinėje ir kituose miestuose“, – kalba Kyjivo gyventojas Yuri.

REKLAMA

„Nelabai gerai, kad jie evakuoti į Rusijos kontroliuojamą teritoriją, bet tikriausiai nėra kito būdo. Tikiuosi, vėliau juos išgelbės“, – sako Kyjivo gyventojas Vitali.

Tačiau tuo metu, kai iš Mariupolio naktį buvo evakuojami Ukrainos kariai, į kitus šalies miestus toliau skriejo okupantų raketos.

Vien į Lvivą jų okupantai pasiuntė apie 10, tris ukrainiečiams pavyko numušt. Skelbiama, kad rusų pajėgų taikinys buvo geležinkelių infrastruktūra ir karinės bazės vos už 20-ies kilometrų nuo sienos su Lenkija.

REKLAMA

Galingi sprogimai paryčiais sudrebino ir Ochtyrką Sumuose, Černihivo regioną, taip pat Luhanską, kur žuvo mažiausiai 10 civilių.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos atremia nuolatinius išpuolius tose srityse, kur Rusija vis dar bando žengti į priekį. Severodoneckas ir kiti Donbaso miestai išlieka pagrindiniais okupantų taikiniais. Mes darome viską, kad apsaugotume savo žemę ir žmones“, – tvirtina V. Zelenskis.

O Europos Sąjunga daro toli gražu ne viską, kad sustabdytų V. Putino karo mašiną. Briuselyje susirinkę Bendrijos diplomatijos vadovai nesugebėjo susitarti dėl šeštojo sankcijų paketo Rusijai, kurio kertinis aspektas – naftos embargas. Vengrijos dėl to perkalbėti nepavyko. Tiesa, Europos Sąjungos diplomatijos vadovas J. Borrellis aiškina, kad Vengrija rusiškos naftos embargą blokuoja dėl ekonominių, o ne dėl politinių priežasčių, nors dar vakar Vengrijos premjeru prisaikdintas V. Putino draugas V. Orbanas užsipuolė Briuselį ir Vakarus, išvadindamas juos savižudikiškais. Visgi J. Borrellis paskelbė apie papildomą karinę paramą Ukrainai.

REKLAMA
REKLAMA

„Nusprendėme skirti papildomus 500 milijonų eurų iš Europos taikos fondo ginklų tiekimui. Pradėjome nuo 500 milijonų, o dabar bendra parama siekia 2 milijardus eurų“, – aiškina ES diplomatijos vadovas Josep Borrell.

Savo ruožtu iš Rusijos traukiasi vis daugiau Vakarų verslo gigantų. Vienas jų – garsiausias pasaulyje greitojo maisto milžinas „McDonald’s“. „McDonald’s“ nusprendė parduoti savo verslą Rusijoje, kurį sudaro beveik 900 restoranų ir per 60 tūkstančių juose dirbančių žmonių.

REKLAMA

Kai pirmasis „McDonald’s“ Maskvoje veikti pradėjo dar 1990-aisiais tai simbolizavo šiltėjančius Rusijos ir Amerikos santykius. Dabar „McDonald’s“ skelbia, kad iš Rusijos traukiasi dėl karo Ukrainoje sukeltos humanitarinės krizės. Kad tai suprastų, „McDonald’s“ prireikė trijų mėnesių. Rusai sako, kad be „burgerių“ išgyvens:

„18 metų Sibire gyvenau be „McDonald’s“ ir viskas buvo neblogai.“

„Turint omenyje, kad „McDonald’s“ nepridėjo sveikatos mūsų žmonėms, mūsų tautai, viskas tai į gera.“

REKLAMA

„Žinoma, liūdna, nes jau pripratau ir yra mėgstamiausi… tiesiog mėgstamiausi ledai, kurių šiandien ir atėjau.“

Iš Rusijos pasitraukė ir Prancūzijos automobilių gamintoja „Renault“. Skelbiama, kad „Renault“ savo aktyvus Rusijai neva pardavė už rublį ir sutarė, kad per šešerius metus galės grįžti į rinką.

O dabar rusai „Renault“ gamyklose atnaujins „Moskvičių“ gamybą, tačiau ne sovietinių, kokius dar pamename, o kažkiek modernesnių. Tik vargu ar saugesnių, nes skelbiama, kad Rusija ta proga supaprastino reikalavimus automobilių pramonei. Esą nuo šiol Rusijoje pagaminti automobiliai neprivalės turėti ABS stabdymo sistemos, taip pat oro pagalvių, o vienintelis likęs saugumo testas bus tiesioginis testuojamo automobilio smūgis į betoninę sieną. Be to, Rusija atšaukė ir visus aplinkosauginius reikalavimus automobiliams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų