REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujieji metai daug kam tampa ir nauja pradžia: duodame sau pažadų, kad gyvensime sveikiau, sportuosime, atidžiau žiūrėsime, ką dedame į burną. Vis tik gyvenimo būdas yra ne viskas, kai kalbame apie žmogaus gerą savijautą.

Naujieji metai daug kam tampa ir nauja pradžia: duodame sau pažadų, kad gyvensime sveikiau, sportuosime, atidžiau žiūrėsime, ką dedame į burną. Vis tik gyvenimo būdas yra ne viskas, kai kalbame apie žmogaus gerą savijautą.

REKLAMA

Ką naudinga žinoti norint jaustis geriau, būti sveikesniam, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ diskutuoja Vilniaus Santaros klinikų gydytoja dietologė Evelina Cikanavičiūtė ir kineziterapeutė Kristina Jackūnė.

Iš tiesų, Naujieji metai gali būti puikia proga imtis permainų.

„Visada gerai sau duoti kažkokį pažadą arba iššūkį iškelti, bet, jeigu tie pažadai jau buvo duoti kelis kartus ir tai neveikia, tai turbūt reikia kažką kitaip daryti ir galbūt šiais metais neužduoti sau jokių pažadų“, – kalba gydytoja E. Cikanavičiūtė.

Gydytoja sako, kad svarbu ne tiek duoti sau pažadų, kiek įvertinti savo būklę kompleksiškai: ne tik kaip gyvename, ką valgome, bet ir kiek dėmesio skiriame savo emocinei sveikatai, ar turime ligų, kurias mums reikia kontroliuoti, koks mūsų socialinis gyvenimas – ar pakankamai ilsimės, ar galime išsimiegoti naktimis ir panašiai. Įvertinę savo situaciją kompleksiškai, tada galima ieškoti realių sprendimų, kaip pagerinti savo gyvenimo būdą. Atitinkamai reikėtų sau duoti ir realius pažadus, o ne nepasiekiamus.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu prisiminti, kad rūpintis savo mityba ir pakankamu fiziniu krūviu geriausia ne jau sulaukus nutukimo diagnozės, o gerokai anksčiau. Juk susiformavę netinkami įpročiai ilgainiui gali lemti per didelį svorį, jei tam nebus kitų priežasčių, tarkime, ligų, sutrikusios hormonų pusiausvyros ar kitų.

REKLAMA

Deja, bet kol kas Lietuvoje pagrindinė mirties priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos, o antsvoris ir nutukimas dažnu atveju yra ne tik šių, bet ir kitų lėtinių ligų rizikos faktoriumi. Tad jei pavyksta rasti būdų, kaip gyventi sveikiau, pasiekti jums tinkamą svorį, tai gali iš esmės prisidėti prie sveikatos.

Vis tik, reikia atminti, kad ne vien svoris lemia žmogaus sveikatą. E. Cikanavičiūtė sako, kad svarbiausia užtikrinti, kad žmogus jaustųsi gerai pagal savo turimas fizinės sveikatos galimybes.

KMI ir kiti rodikliai

Kas yra Kūno masės indeksas (KMI), ko gero, žino kiekvienas. Jis dar vadinamas paprastu būdu pasitikrinti, kaip jūsų svorio ir ūgio santykis atrodo bendrame gyventojų kontekste. Kitas, kiek sudėtingesnis, tyrimas yra kūno masės analizės tyrimas. Vis tik, abiejų šių tyrimų rezultatai turėtų būti vertinami gydytojų ir svarbu išvadas daryti atsižvelgiant į konkretaus žmogaus sveikatą ir būklę.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak E. Cikanavičiūtės, gydytojai konferencijose dažnai diskutuoja, ar KMI yra tinkamas rodiklis žmogaus kūno sudėčiai vertinti, ir nors jis tinkamas ne visiems, vis tik didžiajai daliai žmonių jis gali būti naudingas kaip orientacinė priemonė. Išsamesnis tyrimas – kūno masės analizė.

„Kūno masės analizė labai gerai veikia todėl, kad galima prieš ir po patikrinti rezultatus, galbūt iš pirmo tyrimo galima didelių išvadų ir nedaryti, bet po kažkokios intervencijos, tarkime, po 3 mėnesių darbo su klientu, pacientu, ypatingai matosi pokytis, nes analizatorius rodo visceralinius riebalus, kas tikrai labai svarbu“, – sakė K. Jackūnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visceraliniai riebalai yra tie, kurie susikaupia apie kūno vidaus organus.

Pokalbio dalyvės atkreipia dėmesį, kad norint jaustis gerai ir prisidėti prie savo kūno ir emocinės sveikatos, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į savo svorį, bet ir suskaičiuoti, kiek judate per savaitę. O judėti reiktų pradėti kad ir nedideliais kiekiais, kasdien po 15-20 minučių pasivaikštant, o jei galite ir daugiau, tuomet palaipsniui krūvius didinti.

Daugiau apie tai, ką turėtume žinoti apie kasdienį fizinį aktyvumą, kaip galima pakeisti mitybą ir pasirūpinti, kad jaustumėmės ir būtume sveiki, kviečiame sužinoti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.

REKLAMA

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

Laidos metu kalbėjome šiomis temomis:

00:00 Temos ir pašnekovų pristatymas

02:10 Kada reikia kreiptis į dietologą ir koreguoti mitybą?

06:20 Nuo ko pradėti norint būti sportiškesniems: kineziterapeutės patarimai

08:45 Fizinis aktyvumas viesiems negali būti vienodas: būtina, kad jis skirtųsi

11:25 Kūno masės indeksas: ar šis rodiklis dar tinkamas naudoti

13.22 Kūno sudėties tyrimas – kas tai ir kodėl jis svarbus

16:55 Ar tiesa, kad kas penkerius metus žmogus priauga po 5 kg?

19:35 Kam ir kokius raumenis reikia stiprinti: naudinga žinoti

21:55 Kiek kartų užkandžiauti ir valgyti: kada žmonės labiau sau kenkia nei padeda

26:45 Protarpinis badavimas ar valgymas: ką sako medicina

30:10 Tiems, kurie nori protarpinio badavimo, siūlo nevalgyti vakarais

34:15 Nevalgymas ir virškinamojo trakto bėdos: kai valgai vakarais, tai labiau tikėtina

37:42 Ar yra maistas, kurio turėtume nevalgyti ir kaip dažnai valgyti riebiai

41:25 Laidos svečių patarimai, kaip užtikrinti, kad sportas taptų gyvenimo būdu

45:00 Antroji laidos dalis

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų