REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Minint Pasaulinę aortos dieną, savaitgalį medikai skirtinguose šalies miestuose gyventojus kvietė pasitikrinti dėl itin klastingos ir dažnai mirtimi galinčios pasibaigti ligos – pilvo aortos aneurizmos.

Minint Pasaulinę aortos dieną, savaitgalį medikai skirtinguose šalies miestuose gyventojus kvietė pasitikrinti dėl itin klastingos ir dažnai mirtimi galinčios pasibaigti ligos – pilvo aortos aneurizmos.

REKLAMA

Pasak gydytojų, dalis žmonių nė nežino apie rizikingą savo sveikatos būklę. O jau plyšus aneurizmai dalis miršta nė nespėję pasiekti gydymo įstaigos.

Pensininkė Virginija viena pirmųjų atskubėjo išsitirti dėl klastingos ligos – pilvo aortos aneurizmos.

„Mažai ką žinom apie tą ligą, žinom, kad prie širdies yra aorta, bet kad pilve aorta, tai nežinojom tikrai“, – sako Panevėžio rajono gyventoja Virginija.

Moteris sako į Panevėžį maždaug 40 kilometrų važiavo specialiai dėl šio tyrimo. Dar pasikvietė ir kaimynę.

„Iš kaimo prisikviest gydytoją ar pas gydytoją papult yra labai sunku dabar, autobusai tie nevažiuoja, kad ir važiuoja, per dieną du kartus – ryte ir vakare“, – kalba Virginija.

REKLAMA
REKLAMA

Pensininkės džiaugėsi, kad tyrimas nemokamas, nereikėjo laukti eilėse ir užtruko vos kelias minutes:

„Viskas gerai yra, aorta 1,5 cm  yra, normos ribose.“

„Svarbiausia, kad mus priėmė, mes iš kaimo, ačiū, viso gero.“

Minint Pasaulinę aortos dieną šį savaitgalį skirtinguose šalies miestuose medikai gyventojus kvietė nemokamai ir be jokios registracijos išsitirti dėl tyliąja žudike vadinamos ligos.

REKLAMA

„Pilvo aortos aneurizma tai yra toks reiškinys, kada ji didėja, plečiasi, tai yra nenormalus kraujagyslės išsiplėtimas. Jinai plečiasi, didėja. Žmogus pats net nejaučia, kad ją turi“, – aiškina kraujagyslių chirurgas Arūnas Čepkauskas.

Dažniausiai, anot gydytojo, pakitimų aptinkama atsitiktinai arba jai plyšus. Tuomet jau tenka kovoti dėl žmogaus gyvybės.

„Dažniausiai ligonis net nesugeba atvažiuoti iki ligoninės ir operacijos rezultatai yra blogi, nes ligonis yra šokinis ir jį ištempti labai sunku. Nes organizmas priešinasi, nukraujuoja daug, įsijungia kitos sistemos ir žmogus, mes sakom, tiesiog iškeliauja“, – kalba A. Čepkauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent nerimas dėl sveikatos pasitikrinti paskatino ir Romualdą. Vyras sako jau buvo įspėtas medikų prieš kelerius metus.

„Greitai sakė žarnas išversim, patvarkysim, kai pasakė tai, užmiršau, kad pas jį buvau“, – pasakoja panevėžietis Romualdas.

Šįkart Romualdą gydytojas nuramino: „Niekas neplyš, gyvensim toliau.“

Nors pilvo aortos aneurizma dažniausiai susidaro lėtai ir nepasireiškia pastebimais simptomais, gydytojas pataria, kaip patiems namuose įvertinti, ar jau reikia skubėti pas medikus.

„Paguldom žmogų ant nugaros, kad ir namuose, ant lovos ir svetimas žmogus, namiškis, prieina prie žmogaus, lengvai ant pilvo uždeda ranką ir jis turi jausti pulsaciją, jei tą pulsaciją mes jau jaučiam intensyviai, ranka, mes sakom, kilnojasi, tada jau galima įtarti apie pilvinės aortos aneurizmą“, – tvirtina A. Čepkauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai skaičiuoja, kad Lietuvoje galėtų būti virš 5-ių tūkstančių žmonių, kurie turi pilvo aortos aneurizmą, tačiau didžioji jų dalis nė nežino apie rizikingą sveikatos būklę.

Būtent amžius, anot medikų, yra vienas iš rizikos faktorių. Taip pat suklusti turėtų besiskundžiantys aukštu kraujospūdžiu, rūkantys, sergantys gretutinėmis ligomis. Apie jau plyšusią aneurizmą išduoda vaistais nenumalšinamas skausmas.

„Tai yra stiprus, intensyvus pilvo skausmas visame plote, šaltas prakaitas, krenta spaudimas, pasidaro silpna ir žmogus dažniausiai kviečia greitąją pagalbą ir į priėmimo skyrių“, – sako A. Čepkauskas.

Medikai atkreipia dėmesį, kad plyšus aneurizmai, per 50 procentų žmonių miršta net nepasiekę gydymo įstaigos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų