• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulinė aortos diena Lietuvoje šiais metais minima rugsėjo 17 dieną. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, o šiais metais ir Panevėžyje – kraujagyslių chirurgai organizuoja aortos aneurizmos prevencijai skirtą akciją. Šia proga visi norintieji galės nemokamai išsitirti aortą echoskopu ir gyvai konsultuotis su gydytojais apie gyvybei pavojingą ligą.

Pasaulinė aortos diena Lietuvoje šiais metais minima rugsėjo 17 dieną. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, o šiais metais ir Panevėžyje – kraujagyslių chirurgai organizuoja aortos aneurizmos prevencijai skirtą akciją. Šia proga visi norintieji galės nemokamai išsitirti aortą echoskopu ir gyvai konsultuotis su gydytojais apie gyvybei pavojingą ligą.

REKLAMA

Pasaulinei aortos dienai paminėti skirta sveikatos akcija vyksta jau trečius metus iš eilės. Jos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie vieną klastingiausių 21 amžiaus kraujagyslių ligų, skleisti svarbią žinią apie aortos aneurizmos prevencinio ištyrimo svarbą. Taip pat, palengvinti gyvybiškai svarbaus tyrimo, pilvo aortos echoskopijos, prieinamumą.

Svarbu aptikti dar neplyšusią aneurizmą

Pilvo aortos aneurizma dažniausiai susidaro lėtai ir nepasireiškia pastebimais ženklais iki tol, kol galiausiai išplonėjusi ir išsipūtusi aortos sienelė plyšta. Lietuvoje plyšusių aneurizmų per metus skaičiuojama apie 50 ir daugiau. Tokiais atvejais, išgyvenimo šansai yra labai maži, tad svarbiausia yra laiku aptikti dar neplyšusią aneurizmą, kurių gydymas net 95 proc. atvejų būna sėkmingas, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

„Ši liga sėlina tyliai, užklumpa netikėtai, o plyšusi gali pražudyti. Žmogus dažniausiai nejaučia jokių simptomų ar pakitimų, todėl prevenciškai tirtis neatvyksta. Toks abejingumas arba nežinojimas apie ligą, dažniausiai žmogui kainuoja gyvybę, nors pilvo aortos ultragarsinis tyrimas yra ne tik neskausmingas, bet ir trunka vos kelias minutes“, – sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Karolis Tijūnaitis.

REKLAMA

Didžiausią riziką sirgti turi vyresni vyrai

Sulaukus 65 metų amžiaus, šansai šia liga susirgti padidėja net 80 procentų. „Dažniausiai pilvo aortos aneurizma yra diagnozuojama vyresnio amžiaus vyrams, kurie ilgą laiką vartojo arba iki šiol vartoja tabako gaminius“, – teigia gydytojas.

Sulig didesniu amžiumi, tokie rizikos veiksniai, kaip aukštas kraujo spaudimas ir cholesterolio lygis, aterosklerozė, paveldimumas, ilgainiui didina aortos aneurizmos plyšimo riziką. Tad, viliamasi, kad šiais metais jauni asmenys ne tik pasitikrins asmeniškai, bet ir pakvies atvykti didesnę riziką sirgti turinčius vyresnius artimuosius.

REKLAMA
REKLAMA

Juntami simptomai įspėja apie didelį pavojų

Dauguma pilvo aneurizmų yra aptinkamos įprastinės sveikatos apžiūros metu arba atliekant rentgeno tyrimą dėl kitų sveikatos nusiskundimų. Specialisto teigimu, sulaukus 50 amžiaus metų ir nei karto nesityrus dėl aortos aneurizmos, reikėtų žinoti, į kokius ženklus atkreipti dėmesį ir kokie simptomai išduoda galimą aneurizmos padidėjimą.

Labai retai, didelės neplyšusios aortos aneurizmos gali išprovokuoti ilgai trunkantį nugaros skausmą, gilų ir pastovų pilvo skausmą arba pulsuojantį jausmą šalia bambos. Pirmieji plyšusios pilvo aortos aneurizmos simptomai: staigus, aštrus pilvo ir nugaros skausmas, bendras silpnumas, lydimas šoko arba sąmonės netekimo, signalizuoja apie gyvybei iškilusį didelį pavojų. Tokiu atveju – būtina skubi pagalba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prevencija gali padėti išsaugoti gyvybę

Lietuvoje dėl aortos aneurizmos kasmet gydoma apie 150–200 pacientų. Deja, kitų Europos šalių gydymo mastai rodo, kad šie skaičiai turėtų būti maždaug 3–4 kartus didesni. „Dedame visas pastangas, kad ši statistika pagerėtų. Vien praėjusiais metais Klaipėdoje atvyko pasitikrinti net 265 žmonės, tad pagalbos ir žinių apie ligą poreikis yra akivaizdus“, – sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas.

REKLAMA

Gydytojas pasakoja, kad praėjusiais metais prevencinės patikros metu kritiškai padidėjusi aneurizma rasta vienam pacientui, o net penkiems pacientams paskirta gydytojų kontrolė po pusės metų. „Garbaus amžiaus pacientas nieko nežinojo apie 7,5 cm aneurizmą, kuriai yra didelė rizika plyšti. Jei ne mūsų akcija ir medikų kvietimas apsilankyti, nežinia, ar šie žmonės būtų išsityrę dar prieš įvykstant tragedijai“, – teigia gydytojas.

Pasaulinės aortos dienos proga – nemokamas tyrimas echoskopu

Paprastai, echoskopinio pilvo aortos tyrimo pacientams tenka laukti eilėse. Pasaulinės aortos dienos proga visi norintieji pasitikrinti, atvykę nurodytu laiku skirtinguose Lietuvos miestuose, turės visas sąlygas padaryti tai daug greičiau. 

REKLAMA

Patikrinimui iš anksto registruotis nereikia, o tyrimo rezultatai pateikiami iš karto po procedūros. Jeigu bus nustatyta aortos patologija ar gydytojui kils įtarimų – bus suteikta naudingos informacijos apie tolimesnius žingsnius. Renginio metu rekomenduojama dėvėti veido kaukę ir laikytis visų saugumo reikalavimų bei sveikatos priežiūros specialisto nurodymų.

Kur pacientai gali nemokamai 17 dieną pasitikrinti aortą echoskopu?

Vilniuje, nuo 10 val. iki 17 val., šalia MO muziejaus (Pylimo g. 17)

Kaune, nuo 9 val. 14 val., Vytauto Didžiojo karo muziejuje (K. Donelaičio g. 64)

Klaipėdoje nuo 10 val. iki 13 val., VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninėje (Liepojos g. 45)

Panevėžyje akcija vyks rugsėjo 16 d., nuo 10 val. iki 14 val., Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure (Respublikos g. 68). Panevėžyje pacientai patikrai gali užsiregistruoti iš anksto, tel. nr. +370 671 42 862.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų