Kaune gelbėjami žmonėms nereikalingi augalai – jau dabar jų šimtai

Kaune įkurta unikali erdvė – plantariumas. Joje priglausta apie pusė tūkstančio žmonėms tapusių nebereikalingais kambarinių augalų. Išskirtinės erdvės kūrėja dalijasi unikaliomis šių augalų istorijomis ir atskleidžia planus – rengti gėlių mainus ar jas priglausti lakinai, kai žmonės išvyksta atostogų.

Prabėgus metams nuo nedideliame kambaryje įkurto augalų gyvybės langelio, dabar įkūrėja jau sveikinasi iš didelės unikalios erdvės. Duris atvėrė vienintelis Lietuvoje plantariumas. Jame bemaž pusė tūkstančio moters gelbėtų, puoselėtų, gydytų ir antram gyvenimui prikeltų gėlių, medelių ar sukulentų.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Kaune įkūrė neįprastą erdvę: priglaudžią žmonių nereikalingus augalus

„Visi tie augalai, kurie atnešti, dabar čia ir yra plantariume, ir jų yra tikrai nemažai. Per metus laiko vos ne botanikos sodas susikūrė“, – sako plantariumo įkūrėja Aistė Virketė.

Praeiviai dar nedrąsiai užsuka apsižvalgyti, o sužinoję, kad čia taip pat laukiami nebereikalingi augalai – nudžiunga:

„Labai gerai, būtinai atnešiu, kaip tik gaila išmesti, galvoju, nu kur dėti – į bažnyčią netiks, čia bus kaip tik.“

Augalų istorijos pačios įvairiausios: vieni netelpa, kitų atsisako dėl pavojingumo, treti atsibosta.

„Dažnai būna atiduoda kaktusus, kurie kenkia vaikams, įsipainioja kačiukai, gyvūnėliai ir t.t. Aišku, yra tokių gėlių, kurios nulaužtos yra nuodingos kūnui, veidui, išbėrimai atsiranda“, – pasakoja A. Virketė.

Pati Aistė pasakoja, kad augalai pas ją keliauja iš visos Lietuvos, ir net atsiunčiami paštu.

„Paštininkės jau žino, dėl ko aš jau ateinu, nes būna augaliukai, kurie atsiunčiami ir juos tada tenka išpakuoti, labai gražiai žmonės juos siunčia, aš stebiuosi kaip. Sudėlioja tą įpakavimą, kad tik nieko nenutiktų, kad nenubyrėtų nė viena šakelė ar pumpurėlis.“

Dažnai ji ir ir pati vyksta gelbėti nustekentų ar planuojamų išmesti gėlių:

„Kinrožė, kuri aplaužyta šakomis, kuri nemažai kentėjo, ir galų gale turėjo apleisti koridoriuje turimą puikią vietą, vien todėl, kad jau vyko namo renovacija ir statybininkai turėjo išmesti, turėjau važiuoti kada buvo –30 žiema, pasiruošusi, su šiltom antklodėm.“

REKLAMA

Pirmiausia, visi naujokai arba pasiligoję nelaimėliai dienas leidžia violetinės šviesos sklidinoje patalpoje – inkubatoriuje arba augalų ligoninėje.

Tiesa, į plantariumą patekę augalai neparduodami. Įsigyti galima, kaip sako jo įkūrėja, tik „priglaustukų“ atžalas. Tačiau po poros mėnesių planuojama rengti mainus. O ateityje tikimasi priglausti augalus laikinam saugojimui, kai jų šeimininkai išvyksta atostogų. Moteris tikisi, kad kauniečiai čia užsuks ir atgauti jėgas, pailsėti ir pasikrauti teigiamos energijos bei gaus ir naudingų patarimų:

„Kas yra augalui, tarkim, yra kažkokia problema ir jos negali išspręsti. Tai čia ateis žmonių, kurie turi savų patarimų, galbūt yra moterų, kurios gamina preparatus namų sąlygomis ir pasidalintų savais receptais, kaip be cheminių preparatų galima savo augalą išgelbėti.“

Bus papildomos medžiagos, įvairūs užsiėmimai jau įsibėgėja. Rengiamos edukacijos vaikams, kur jie mokosi pažinti augalus, juos pajusti. Taip pat planuojami susitikimai ir su suaugusiais, seminarai su specialistais, veiks biblioteka.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų