Ką reikštų nepaprastoji padėtis pasienio ruožuose? Pirmiausia – daugiau karių

Valdžia jau prabilo, kad vien ekstremaliosios padėties Lietuvoje gali nebeužtekti. Vidaus reikalų ministrė siūlo skelbti nepaprastąją padėtį ir pasienyje telkti į pagalbą kariuomenę. Tiesa, prezidentas Nausėda bent kol kas šio siūlymo nepalaiko. Esą artėjant „Zapad“ pratyboms į pasienį nusiuntę karius tik provokuotume priešiškus kaimynus iš Rytų.

Saugumo ekspertai aiškina, kad blokuodami kelius ar kitaip protestuodami, žmonės trukdo pareigūnams greičiau ir sklandžiau spręsti migrantų krizę. Ir neabejoja, kad pyktį dėl prieglobsčio prašytojų liejanti minia, galbūt net to nesuprasdama, uoliai tarnauja režimo interesams.

Ne tik riaušės Rūdninkuose, vakarykščiai neramumai Alytaus rajone Verebiejuose, kai migrantai mėtė maistą ir reikalavo laisvės, bet ir po bent šimtą naujų migrantų kasdien verčia valdžią jau garsiai prabilti apie galimas naujas priemones kovai su krize pasienyje.

„VRM teikia siūlymą galimai įsivertinti ir galbūt skelbti nepaprastąją padėtį pasienio ruožuose“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

O tai reiškia, kad į pagalbą pasieniečiams ateitų dar daugiau karių. „Kad galėtų mūsų pareigūnai dar efektyviau ir dar geriau vykdyti savo funkcijas saugant Lietuvos Respublikos sieną“, – teigia A. Bilotaitė.

Vidaus reikalų ministrė šį siūlymą pateikė Vyriausybei. Tiesa, valdžia tarpusavyje nesusitaria. Premjerės patarėjas Kęstutis Lančinskas abejoja, ar jau išmušė valanda nepaprastajai padėčiai.

„Atsiranda galimybės efektyviau panaudoti kariuomenės pajėgas, naudoti tam tikras prievartos priemones, riboti susibūrimus. Kadangi tai susiję su piliečių teisių ir laisvių apsauga, tokios priemonės yra kraštutinės ir jų bus imtasi tik kai bus kritinė situacija“, – sako K. Lančiauskas.

O vyriausiasis Lietuvos ginkluotųjų pajėgų vadas – prezidentas Gitanas Nausėda – pats išbandė ne tik karišką aprangą, bet ir techniką – stebėjo pratybas Pabradės poligone. Tačiau Bilotaitės idėja apie galimą nepaprastąją padėtį šalies vadovas nesužavėtas.

„Klausimas, ar šių resursų papildymas ir siuntimas prie sienos būtent šiuo metu nebūtų papildomas provokacinis veiksnys, turint omenyje, kad artėja „Zapad‘21“ pratybų kulminacija, kad mūsų nedraugai ieško bet kokio preteksto situaciją dar labiau komplikuoti ir mes tai padėtume jiems padaryti savo rankomis?“ – tvirtina G. Nausėda.

Pasak Nausėdos, vidaus reikalų sistema dar neišnaudojo visų rezervų krizei malšinti. Visgi politikams netrūksta ir kitų idėjų, ko dar imtis pasienyje.

„Visada galima paskelbti visą pasienio ruožą karine teritorija. Tada jau pirmu smuiku grotų Lietuvos kariuomenė, būtų aiškus signalas, kad į tą ruožą nei iš vienos, nei iš kitos pusės negali niekas patekti, kitaip tariant, bandytume uždaryti sieną. Irgi teorinis variantas“, – sako Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA

Nelegaliai Lietuvos sieną šiemet kirto jau 2839 migrantai. Visi jie laikinai apgyvendinti Pabradėje, Rukloje, savivaldybių patalpose ir keliasdešimtyje čia pažymėtų pasienio užkardų.

„Kritinė masė šių žmonių apgyvendinti pasienio užkardose. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad mūsų pasienio pareigūnai negali vykdyti savo pareigų. Akivaizdu, kad užkardos nėra geriausia vieta apgyvendinti neteisėtus migrantus“, – teigia A. Bilotaitė. 

Būtent todėl reikia naujų apgyvendinimo vietų, pavyzdžiui, Rūdnininkų poligone ar Dieveniškėse. Pastarosiose tilptų 500 prieglobsčio prašytojų, Rūdninkuose – pusantro tūkstančio.

Buvęs Valstybės saugumo departamento vadas Jurgis Jurgelis aiškina, kad tautiečiai klysta manydami, kad, jei neįleis migrantų į savivaldybes, problema kažkaip išnyks. Kaip ir kiekviena civilizuota ir tarptautinės teisės besilaikanti valstybė, Lietuva privalo įsileisti prie sienos atėjusius migrantus, suteikti laikiną pastogę ir išnagrinėti jų prieglobsčio prašymus.

„Kai pateko, reikia apgyvendint, nieko nebepadarysi. Tada jau ne iš gero gyvenimo žmonės turi būti patalpinti Lietuvoj. O kad mažai kalbėta – mažai kalbėta. Daug kas klaidina, ir feisbuke sklinda dezinformacija“, – sako J. Jurgelis.

O ir dezinformacija, pasak J. Jurgelio, šiaip sau negimsta: „KGB turėjo ir tebeturi tokį posakį– atsistoti į priekį kažkokio judėjimo ir nuvesti ta kryptim, kuria mums reikia.“

Ta kryptis – trukdyti pareigūnams dirbti ir skaldyti visuomenę. O šie vaizdai neabejotinai pasitarnaus režimo propagandai, neva Lietuvoje policija susidoroja su savo piliečiais.

„Ten dauguma žmonių niekuo dėti, suklaidinti ar taip supranta saugumą, „reikia tuos migrantus pravyti“. Tie, kurie atvažiavo daužyti, padeginti – kad tarp jų gali būti inspiruotų užsienio specialiųjų tarnybų vienas kitas žmogus, aš, kaip buvęs saugumo vadas, sakyčiau – tai yra rimta“, – sako J. Jurgelis.

Pasak buvusio Saugumo departamento vadovo, reikšti protestų dėl Rūdninkų poligone atsidursiančių migrantų tautiečiai net nelabai turi teisės, nes ši vieta yra už poros kilometrų nuo gyvenviečių esanti karinė, o ne civilinė teritorija.


Rašyti komentarą...
T
Tai kur melas ,ur
2021-07-29 17:39:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
"kad tarp jų gali būti..."Tai gali būti, ar yra?
Atsakyti
0

T
Tai kur melas ,ur
2021-07-29 17:39:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
"kad tarp jų gali būti..."Tai gali būti, ar yra?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų