Įspėja perkančius kiaušinius iš močiučių turguje: įbruka senų ir netinkamų vartoti

Sugalvojote turguje iš močiučių nusipirkti kiaušinių? Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai įspėja būti atsargiems. Mat rudeniop pasipila skundai, esą žmonėms vietoj kaimiškų prekeiviai įbruka senų, jau netinkamų vartoti kiaušinių. Pusė tokių skundų pasitvirtina. O štai patys pirkėjai neslepia, būta atvejų, kai nesąžiningi pardavėjai kartu su naminiais kiaušiniais įbruka ir gautų iš paukštynų ar pirktų iš parduotuvių pigiau. 

Rodydama pirkinius iš turgaus vilnietė Viktorija paaiškina, kodėl neperka kiaušinių, o tik kitas prekes, kaip pipirus ir persimonus. 

„Vienas kiaušinis ten bus dešimt dienų senumo, o kitas vakarykštis. Aš nepasitikiu šituo reikalu su kiaušiniais. Pirkau Halės turguje, man buvo labai labai bloga, nuo to laiko daugiau niekad neperku“, – sako pirkėja Viktorija.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Įspėja perkančius kiaušinius iš močiučių turguje: įbruka senų ir netinkamų vartoti

Moteriai paantrina ir kiti pirkėjai, kiaušinius mieliau perkantys parduotuvėje, bet ne turguje: „Čia gi datos nėra nei ant dėžutės, nei ant kiaušinio, o parduotuvėje viskas yra, viskas matosi.“

Dar kiti socialinėje erdvėje dalijasi skundais įtardami, kad nesąžiningi pardavėjai pigius „parduotuvinius“ nugramdę ženklinimus parduoda už kaimiškų kainą. Mat kai kur parduotuvėje jų galima nusipirkti iki euro, o štai pas močiutes kiaušiniai kainuoja ir pustrečio euro.

Ir štai Halės turgaus prieigose kiaušinius parduoda trys žmonės. Visi dievagojasi – kiaušiniai kaimiški. Tiesa, vienas pardavėjų prisipažįsta pats esantis vilnietis, o parduoda neva pažįstamos iš kaimo atvežtus kiaušinius.

Vos pradedame domėtis švieži ar ne, kiaušiniai nuo prekystalio dingsta, pats pardavėjas ir iš viso savo žodžių išsižada ir dievagojasi kiaušinių neparduodantis. Neva kažkokia moteris paliko: „Aš jų net neparduodu, ji paliko ir nuėjo.“

O štai filmuotis atsisakiusi, keršto bijanti kita prekeivė puse lūpų išduoda, esą savo laikomų vištų kiaušinių iš čia esančių pardavėjų neparduoda nė vienas. Dauguma perparduoda atsivežtus iš Lenkijos ar kitų turgų: „Mes viską žinom. Ir lenkiškais, važiuoja prisiperka Kalvarijų turguje. Pone, aš nemeluoju. Šitie irgi ne savus parduoda, kitą kartą aš savo dvidešimt atvežtų ir negaliu parduoti per juos.“

REKLAMA

Tokias kalbas skuba paneigti čia pat prekiaujanti ir prie kryžiaus kalama Marija. Sako Šalčininkų rajone turinti apie trisdešimt vištų.

Jos dabar jau baigia dėti, pertrauka bus iki vasario, tad kiaušiniai švieži, nes per savaitę moteris jų sukaupia vos dvidešimt: „Aš jums parodysiu, va, ateina žmonės ir prašo, parodyk, kokie kiaušiniai, ar švieži, vieną va tokį turiu.“

„Gal vasarą nešvieži, kai karšta. Daug kiaušinių, daugiau, dabar ruduo, tai labai mažai kiaušinių ir visi švieži“, – pasakoja kiaušinių pardavėja Marija.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai sako, esą atskirti, naminiai kiaušiniai čia parduodami ar ne, sudėtinga. Ypač jeigu atvežtiniai, pavyzdžiui, iš Lenkijos, iš smulkių ūkininkų, tuomet jie bus neženklinti. Ir atrodys panašiai, kaip ir sudėti lietuviškų vištų.

O jeigu vežami šie produktai iš stambių ūkių, visi kiaušiniai į Lietuvą patenka ženklinti. Ženklinami jie ir mūsų paukštynuose. Tad pirkdami žmonės dėžutėje turi apžiūrėti kiekvieną vienetą atidžiai. tarnybą buvo pasiekęs skundas, esą žmonės prekiavo iš Lietuvos paukštyno imtais dvitryniais kiaušiniais.

„Čia buvo nustatytas atvejis, kad iš paukštyno juos paima. Paskui jis pardavinėja, kaip iš ūkio. Taip, taip, nes jie kaip ir brokas yra. Jie skirti tik perdirbimui, į rinką galima tiekti tik A klasės kiaušinius, atitinkančius tam tikrus standartus“, – teigia tarnybos atstovas Jonas Stanius.

Kur kas daugiau skundų, kasmet apie trisdešimt, tarnyba gauna dėl kiaušinių kokybės – esą turguose močiutės ar seneliai prekiauja senais, netinkamais vartoti kiaušiniais. Pusė skundų pasitvirtina. Tarnybos atstovas perkančius turguje įspėja – būtina labai gerai žinoti, kas yra pardavėjas.

Mat laikantiems iki penkiasdešimties vištų kiaušinių ženklinti nebūtina, tad kiek laiko praėjo, kol produktas pakliuvo ant prekystalio, niekas nežino. Nuo padėjimo kiaušinio maistinės savybės išsilaiko dvidešimt aštuonias dienas.

REKLAMA

„Jeigu kiaušinių paviršiai yra blizgantys, dažniausiai lizde yra perlaikomi, reiškia tos vištos deda kelias dienas, to proceso metu kiaušinis jau tampa nešviežias. Jis turi būti matinės spalvos, jis turi būti šiurkštus, va į tai reikia atkreipti dėmesį perkant. Kiekvienas pirkėjas turi pirmiausia pažiūrėti, ar kiaušinis šviežias“, – kalbėjo J. Stanius.

O štai parsinešus ir sudaužius, kaip sako žinovas, nelabai atpažinsim, kiaušinis iš parduotuvės ar kaimiškas, nes spalva dar nieko nereiškia. Ji priklauso nuo to, kuo maitintos vištos. Kartais saulės nematančios vištos ir pas smulkiuosius ūkininkus deda šviesaus trynio kiaušinius, o pašertos, pavyzdžiui, burokėliais, jau dės kiaušinius rausvais tryniais. Lygiai taip gali būti ir paukštynuose.


Rašyti komentarą...
L
Lordas
2020-11-21 16:30:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žiūrėkit kad vyriškų neibruktu,o tai bus dziaugsmi
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų