Įspėja dėl Kinijos keršto: raginimas atšaukti Lietuvos ambasadorių Pekine – dar ne viskas

Kinija dėl gilėjančių Lietuvos ryšių su Taivanu antradienį konsultacijoms atšaukė ambasadorių Vilniuje, ji taip pat ragina atšaukti Lietuvos ambasadorių Pekine. Tačiau šie raginimai nėra viskas, teigė politologas Linas Kojala TV3 žinių „Dienos komentare“.

L. Kojalą kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius.

Lietuvos ir Kinijos santykiai labai blogi. Lietuvai Taivane įsteigus savo atstovybę Kinija atšaukė savo ambasadorių. Sakykite, ar Kinijos reakcija labai drastiška? Kas girdėti iš pačios Kinijos?

To turbūt buvo galima tikėtis. Kinija visuomet pristatė Taivano klausimą kaip raudoną liniją ir Lietuvai, ir visoms kitoms pasaulio valstybėms. Sakant, kad jei sudarysite bent prielaidų abejoti, jog yra viena Kinija ir Taivanas yra integrali to dalis, mes imsimės veiksmų.

Tas atsakas, kurį girdime ir iš oficialių Kinijos pareigūnų, ir oficialios žiniasklaidos, kuri siejama su komunistų partija, yra akivaizdus – ne tik pasmerkimas, bet ir tam tikra prasme grasinimas, kad Kinija imsis tolesnių veiksmų tam, kad Lietuva galbūt būtų paskatinta pakeisti savo poziciją. 

Ko galime laukti iš Kinijos? Kokie tie konkretūs veiksmai, kurie pakenktų Lietuvai?

Vieną jau matėme – diplomatiniame lygmenyje. Neatmestina, kad sunku bus kalbėti apie ekonominio bendradarbiavimo augimą, nors ir dabar jis nebuvo toks didelis tarp Lietuvos ir Kinijos, lyginant su kitomis Europos šalimis, tačiau dabar perspektyvos tam šiek tiek sumažės.

Neatmestini ir kiti scenarijai, kuriuos mes matėme ir kitose valstybėse. Pavyzdžiui, Jungtinės Valstijos yra ne kartą deklaravusios, kad Kinija yra galimai atsakinga už kibernetines atakas prieš Jungtinių Valstijų kompanijas ir prieš kitus sektorius.

Neatmestini ir tokie scenarijai, kai nedraugiški santykiai gali išvirsti į kitokius incidentus.

Jūsų vertinimu, galėjo Lietuva išvengti šios konfrontacijos su Kinija? Ar galėjo žengti švelnesnius žingsnius?

Naujoji Lietuvos Vyriausybė, jei dar galima taip sakyti, labai aiškiai deklaravo vertybinę užsienio politiką ir sakė, kad tokie sprendimai bus. Tuo pačiu ir tikėjosi, kad iš Kinijos bus atsakas.

Šiuo atveju Lietuvos pozicija yra ta, kad tikimasi, jog kaštai bus nusverti naudos – tiek bendradarbiavimo su Taivanu potencialo, tiek, be abejo, su sąjungininkais Jungtinėse Valstijose ir apskritai tam tikro Lietuvos didesnio matomumo tarptautinėje politikoje užsitikrinimo.

O kokie santykiai mūsų laukia su Taivanu ir JAV, žiūrėkite reportaže.


Rašyti komentarą...
S
Senukas
2021-08-13 17:41:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dar kartą pasikartosiu, SENUKAI valdžiai už pigesnių kinietiškų statybinių prekių nutraukimą, tikrai nedovanos, kaip ir daugelis Lietuvos žmonių. Kas mums tas Taivanas ir visokios Cichanovskos?
Atsakyti
-6

Šuva
2021-08-13 17:50:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar ne per daug Lietuvos valdžia su visais pykstasi. Tegul mažiau žiūri Amerikos. Jie tikrai nepadės. O gal istorijos nežino?
Atsakyti
-3

e
egis
2021-08-13 17:19:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
kai vienas, konservu subinlaizys, klausineja kito tokio pat, ar gali buti objektyvus dialogas
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (16)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų