Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė istorinį lendlizo Ukrainai įstatymą. O tai reiškia, kad nuo šiol į Ukrainą kur kas sparčiau keliaus amerikietiški ginklai. Istorinį parašą J. Bidenas po įstatymu padėjo tą pačią dieną, kai Vladimiras Putinas Raudonojoje aikštėje melavo apie Vakarų skriaudžiamą Rusiją.

JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė istorinį lendlizo Ukrainai įstatymą. O tai reiškia, kad nuo šiol į Ukrainą kur kas sparčiau keliaus amerikietiški ginklai. Istorinį parašą J. Bidenas po įstatymu padėjo tą pačią dieną, kai Vladimiras Putinas Raudonojoje aikštėje melavo apie Vakarų skriaudžiamą Rusiją.

REKLAMA

Kasdieniai Putino melo įrodymai šiandien mus pasiekia iš Odesos – TV3 žinių bendradarbis Ukrainoje užfiksavo, kas po septynių Putino raketų smūgių miestui liko iš prekybos ir pramogų centro. Mūsų Seimas šiandien vienbalsiai pripažino Rusijos vykdomą karą Ukrainoje – genocidu, o pačią Rusiją – teroristine valstybe.

Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Surengęs milžinišką karinį paradą Maskvoje ir naktį paleidęs fejerverkų užsklandą Putinas gal ir bandė paversti šių metų gegužės 9-osios iškilmes istorinėmis. Bet pasigirti laimėjimais Ukrainoje jis negalėjo – nebuvo kuo. Tad panašu, kad tikroji istorija gegužės 9-ąją buvo rašoma ne Maskvoje, o už 8000 km esančiame Vašingtone. Tai akimirka, kai JAV prezidentas pasirašė lendlizo Ukrainai įstatymą.

REKLAMA

„Putino karas ir vėl atnešė į Europą nevaldomą naikinimą. Dar kartą patvirtindamas įsipareigojimą demokratijai, žmogaus teisėms ir taikiam konfliktų sprendimui – dabar pasirašysiu šį įstatymą“, – istoriniu momentu kalbėjo prezidentas J. Bidenas.

„Pasidavimas agresijai būtų brangesnis“

Lendlizas, kuris reiškia skolinti ir nuomoti, galią pasauliui parodė Antrąjame pasauliniame kare, kai 1941 metais Franklinas Ruzveltas juo padėjo britams, o vėliau ir sovietams. Lendlizas padėjo Europai nugalėti nacistinę Vokietiją, dabar turėtų padėti Ukrainai laimėti prieš puolančią fašistinę Rusiją.

REKLAMA
REKLAMA

„Lendlizo įstatymas numato nuomą arba neatlygintiną perdavimą. Visi puikiai supranta, kad Ukraina už tą ginkluotę nemokės, tiesiog turės galimybę pasirinkti ir gauti tą ginkluotę. <...> Tam reikia šiek tiek laiko, bet ilgesnėje perspektyvoje be abejonės – tai lūžis“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Ilgainiui tai reiškia, kad Ukraina galės džiaugtis ne tik amerikietiškomis haubicomis, bet galimai ir galingesne šarvuota technika, oro ir pakrančių gynybos sistemomis ar net lėktuvais. Ginkluotė kur kas laisviau tekės į Ukrainą, o ką jau kalbėti apie piniginę paramą Kyjivui. JAV kongresmenams beliko apsispręsti, ar parama Ukrainai sieks 33, ar 40 milijardų dolerių.

„Ir šios kovos kaina didelė. Bet pasidavimas agresijai būtų brangesnis. Todėl ir padedame“, – sakė J. Bidenas.

Lendlizas taip pat reiškia ir paramą Lietuvai atstatant ginkluotę, kuria pasidalinome su Ukrainiečiais. Mūsų kariuomenės vadas sako, kad tikrai tuo pasinaudosime.

REKLAMA
REKLAMA

„Tiekdami tiek įrangą, tiek ginkluotę ar amuniciją ir turint tokią garantiją iš JAV, kad bus atstatytas tas pajėgumas, ir kad bus atstatytas laiku ir tinkamoje apimtyje – tai tikrai suteikia mums daug optimizmo“, – kalbėjo kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.

Smūgiuoja pasenusiomis raketomis

Tuo metu TV3 žinių bendradarbis Ukrainoje Denisas Dudinskis sako, kad paskutinėmis dienomis Rusijos agresijos kainą ypač jaučia Odesa. Nors pagrindiniai mūšiai dėl teritorijos kontrolės verda Donbase – į Odesą jau kelias dienas skrieja raketos.

„Šią naktį dar 7 raketos atskriejo į Odesą. Pagrindiniai smūgiai kliuvo prekybos centrui „Riviera“. Žuvo vienas žmogus, kiti sužeisti“, – pasakojo D. Dudinskis.

Putino raketos krito ten, kur karinės infrastruktūros, anot miesto mero – nė kvapo. Kyjivas skelbia, kad rusai Odesai smūgiuoja pasenusiomis raketomis, kurios labai netaiklios.

„Matome, kad tai senos raketos. Galimai sukurtos dar sovietiniais laikais. Panašu, kad priešui trūksta amunicijos – sakė operacijų štabo „Pietūs“ atstovė Natalija Humeniuk.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, raketos į Odesą atskriejo ir tuo metu, kai mieste lankėsi Europos Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis. Vienu metu jam teko nutraukti susitikimą ir skubėti į slėptuvę.

Neatsilieka ir ukrainiečiai. Vieni giriasi toliau stabdantys priešo puolimą rytuose ir varantys okupantus iš Charkivo pašonės, o kiti – paėmę dar 21 okupantą nelaisvėn. Ukrainos kariai ir toliau išmaniai naudojasi dronais. Ne tik naikina priešą, bet ir filmuoja, kaip tai daro.

Ukrainos Nacionalinė gvardija atskleidžia, kad šiuo metu kurpiama Mariupolio gynėjų gelbėjimo operacija. Dauguma jų sužeisti, o priešas bando su jais susidoroti. Mariupolio valdžia skelbia, kad gamykloje vis dar slepiasi ir 100 civilių.

Apkaltino „nacių palaikymu“

Lietuvos Respublikos Seimas šiandien vienbalsiai pritarė rezoliucijai, kuria Rusiją pripažinto terorizmą remiančia ir vykdančia valstybe, o jos veiksmus Ukrainoje – genocidu. Seimą ta proga pasveikino atvykusi Ukrainos parlamento vicepirmininkė Olena Kondratiuk.

REKLAMA
REKLAMA

„Kad niekada niekas negalėtų pakartoti to, kaip plėšė nagus, žagino moteris, prievartavo vaikus, šaudė nekaltus ukrainiečius“, – kalboje sakė politikė.

Rezoliucija kaipmat įsiutino rusų politikus. Jie mūsų Seimą apkaltino „nacių palaikymu“ ir išvadino šizofrenikais.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų