„Facebook“ smūgis Australijai: uždraudė matyti žiniasklaidos paskyras

Australijoje tęsiasi šalies valdžios ir socialinių tinklų giganto „Facebook“ konfliktas. Jis įsiplieskė dėl planuojamo įstatymo, kuris priverstų technologijų gigantus „Facebook“ ir „Google“ mokėti už naujienų turinį, kuriuo dalijamasi Australijoje. Prieštaraudamas naujoms taisyklėms „Facebook“ šiandien australams uždraudė matyti visas žiniasklaidos paskyras ir jų turinį, tačiau šalies premjeras atkerta, kad arogantiškam socialiniam tinklui šalis nenusileis.

Nuo šiandien australai savo „Facebook" paskyrose nemato jokių žiniasklaidos puslapių ir jų turinio. Nesvarbu, ar tai vietinio Australijos laikraščio, ar tokių gigantų kaip CNN informacija, savo naujienų sraute australai jos negali nei skaityti, nei ja dalintis. O užsienyje gyvenantys žmonės „Facebook" negali skaityti jokių Australijos naujienų leidinių.

Tokį draudimą „Facebook" įvedė, nes Australija svarsto priimti įstatymą, pagal kurį socialinių tinklų milžinas būtų priverstas pasidalinti reklamos pajamomis su žiniasklaida už „Facebook" skelbiama jų turinį.

„Facebook“ pasielgė neteisingai. „Facebook" veiksmai buvo nebūtini, jie buvo griežti ir pakenks jo reputacijai čia, Australijoje“, – sako Australijos Iždo sekretorius Joshas Frydenbergas.

Dėl įvesto draudimo „Facebook" kurį laiką neveikė vyriausybės puslapiai, kuriuose visuomenei pranešama apie koronaviruso protrūkius, krūmynų gaisrus ir kitos valstybinių pagalbos centrų paskyros.

„Tai žiauru ir nepriimtina. Mes tikimės, kad „Facebook" nedelsiant ištaisys šias klaidas ir tai daugiau nepasikartos. Tai suverenios tautos ir žmonių laisvės užpuolimas, tačiau svarbiausia tai piktnaudžiavimas didžiule technologijų kontrole ir įtaka rinkoje“, – pasakoja Sveikatos apsaugos ministras Gregas Huntas.

Pasak Australijos konkurencijos priežiūros tarnybos, iš kiekvieno 100 dolerių internete išleisto reklamai, „Google“ pasiima 53, „Facebook“ 28, o likusius kiti – tad, žiniasklaidos priemonės negauna jokių pajamų, kurių joms reikia žurnalistikai finansuoti.

REKLAMA

„Manau, kad „Facebook" sprendimas uždrausti naujienas yra siaubingas. Aš naudojuosi „Facebook", jame galiu gauti visas naujienas vienoje vietoje, todėl mane tai labai paveiks“, – teigia Sidnėjaus gyventoja Jcqueline Clarke.

„Manau, kad žmonės labai įpratę prie „Facebook", todėl nemanau, kad bus lengva jį pakeisti“, – kalbėjo Sidnėjaus gyventojas Doug Neale.

Priešingai nei „Facebook", „Google" nors ir prieštaraudama ją paliesiančiam reguliavimui, pastarosiomis dienomis pasirašė sutartis su keliomis Australijos žiniasklaidos tarnybomis. Australai sako, kad jeigu su interneto gigantais konfliktuojanti valdžia juos uždraus, tai gali privesti prie itin skausmingų pasekmių.

„Žinote, jie tokie tokie dideli ir taip plačiai naudojami Australijoje, kad žmonės tiesiog sukils. Sakau atvirai, ypač jaunoji karta. Jeigu uždraus „Facebook" ir „Google" kils tikras chaosas“, – sako Sidnėjau gyventoja Gina Grimaldi.

Socialinių tinklų ir „Google" kovą su Australijos įstatymų leidėjais akylai stebi ir kitos pasaulio šalys. Šis ginčas gali lemti, kokia linkme pasisuks žiniasklaidos ateitis internete. Europos Sąjunga kaip ir kitos pasaulio šalys jau kurį laiką taip pat svarsto įvesti tvarką, kai už žiniasklaidos turinį, kuriuo dalinasi, „Facebook" ir kiti interneto gigantai turės susimokėti.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų