• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijai grasinant, kad Ramšteino karinėje bazėje priimtas Vakarų šalių sprendimas suteikti Ukrainai daugiau modernios ir smogiamosios ginkluotės išprovokuos dar didesnį karą, anot karybos ekspertų, verčia čia ir dabar garsiai pradėti kalbėti apie savo gynybinius pajėgumus – ar esame pajėgūs duoti į dantis agresoriui, jei šis sumanytų įžengti į Lietuvos teritoriją.

Rusijai grasinant, kad Ramšteino karinėje bazėje priimtas Vakarų šalių sprendimas suteikti Ukrainai daugiau modernios ir smogiamosios ginkluotės išprovokuos dar didesnį karą, anot karybos ekspertų, verčia čia ir dabar garsiai pradėti kalbėti apie savo gynybinius pajėgumus – ar esame pajėgūs duoti į dantis agresoriui, jei šis sumanytų įžengti į Lietuvos teritoriją.

REKLAMA

Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.

Anot ekspertų, Baltijos šalims labai pasisekė, kad Putino taikiklis pakrypo ne į jas, o į Ukrainą, todėl turime laiko pasiruošti karo su Rusija grėsmei.

„Vien tik praeitame amžiuje Lietuvoje buvo aibė karų su Rusija, todėl tikėtis, kad tolimesnėje perspektyvoje rusai nepuls mūsų valstybės, yra naivu“, – sakė ginkluotės ekspertas Darius Antanaitis.

„Visuomenei turi rūpėti, ar kariuomenės biudžetas yra pakankamas, ar yra tinkamai vykdomi kariuomenės įsigijimai. Visuomenei kyla mintys, ar pakanka ginkluotės, kur mūsų koviniai dronai?“, – kalbėjo buvęs Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų vadas Saulius Guzevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu šie Kremliaus grasinimai ir liks tik grasinimais, tai toli gražu nereikš, kad galėsime atsipalaiduoti ir gyventi taikoje ir amžiname gėryje. Kremliaus režimas sieks atkeršyti už patirtą pralaimėjimą Ukrainoje.

REKLAMA

„Daugybė žuvusių, suluošintų ir visi turi artimuosius, draugus ir visi ieškos kaltų. Bet ne pas save, ne Kremliuje. Bijau, kad ne. Tam laikui mums jau vakar reikėjo ir reikia ruoštis dabar“, – sakė buvęs karinės žvalgybos vadas Gintaras Bagdonas.

„Rusijos fašizacija, militarizacija, nacifikacija vyks toliau ir tai mums kelia pačią didžiausią grėsmę. Neišvengiama, kad jie privalės imtis tolimesnės agresijos“, – antrino Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Petras Vaitiekūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl Rusija, pralaimėjusi karą Ukrainoje, ruošis naujam ir dar baisesniam karui, kuris gali atsiristi ir iki Lietuvos.

„Istorijos pamokas reikia žinoti. Pirmas pasaulinis karas baigėsi, tai Antrasis kilo po 20 metų. Vokietija buvo nugalėta uždaryta, bet uždaryta į rezervatą, ten prasidėjo fašizacijos ir nacistiniai procesai, į vadžią atėjo Hitleris. Jeigu mes pakartosime šitą istoriją su Rusija, tiesiog išstumdami ją iš Ukrainos, po kažkiek metų mes turėsime Trečiąjį pasaulinį karą“, – kalbėjo signataras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuva turi pati ginkluotis kone iki dantų, kad prireikus galėtų apsiginti ir duoti atkirtį priešui.

„Aš keliu sau klausimą. Matau, kad Rusija ir Putinas bando aktyvuoti, kad pramonė dirbtų 24/7. Ar mūsų, Europos šalių, JAV, pramonė pereina į tokią gamybą, kad aprūpintų? Lietuvos kariuomenė perka modernią, tikrai gerą ginkluotę, bet yra žadama, kad ji bus pristatyta daugiau negu po metų“, – svarstė G. Bagdonas.

Nerimą kelia ir Baltarusija

Buvęs Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų vadas, atsargos pulkininkas Saulius Guzevičius ragina labai rimtai įvertinti augančią grėsmę ne tik iš Rusijos. Su Kremliaus karo strategų pagalba Baltarusijos visuomenė jau eilę metų ruošiama minčiai, kad Vilniaus kraštas yra ir turi būti Baltarusijos teritorija.

REKLAMA

„Baltarusija mums yra labai aštrus ir akivaizdus klausimas. Manyčiau, kad į tai kreipiama per mažai dėmesio todėl, kad mes jau nuo 2005 metų girdime Kremliuje Dugino paruoštą naratyvą ir įdiegtą Baltarusijai, kad neva baltarusiai sukūrė Lietuvos karalystę viduramžiais. Tačiau, kai pamatai kur veda ši tema, tai pasidaro visai nejuokinga, nes ji veda į teritorines pretenzijas. Jie sako „todėl, kad mes sukūrėme visa tai, tai ir Vilnius turi būti mūsų“, – kalbėjo S. Guzevičius.

REKLAMA

Šiuo istorijos falsifikatu, kad Lietuvos Didžioji kunigaikštystė – tai Baltarusija, yra įtikėję daugelis baltarusių, kurie pritaria Lukašenkos ir Putino melo naratyvui ir vos pamojus diktatoriams pirštu, žengtų kariauti dėl Vilniaus.

„Būtent jaunimas nuo 25 iki 35 metų yra giliai įsitikinęs, kad „jūs esate puslaukiniai žemaičiai, jūs nieko bendro neturite, Vilnius yra mūsų, mes esame Lietuva“ ir mes tai girdime per kiekvienas „Zapad“ pratybas. Tai yra tikrų tikriausia teritorinė pretenzija“, – sakė karininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pasirodo mūsų kariniai pajėgumai nėra tokie, kokių reikia gyvenant šalia į Vilniaus kraštą pretenzijų turinčios Baltarusijos ir kaimynus visuomet norinčios praryti Rusijos, kuri tikėtina dar daugelį metų kels egzistencinę grėsmę mums.

„Aš drįsčiau teigti, kad iki visavertės kariuomenės, tokios kaip Suomijoje, mums reikia mažiausiai 120-150 metų. Mums reikalingi ir naikintuvai, ir laivynas, ir tie patys tankai. Tačiau vietoj to, kad mes juos pirktumėm ir pas save integruotume, mums reikia pakeisti savo pačių mąstyseną, kad mes nesame kažkokia partizaninio lygio kariuomenė, mes esame lygiavertė stipri kariuomenė. Didžiausia problema yra ne finansai, o žmonių mentalitetas. Reikia, kad jie suvoktų tikrą karybą“, – tikino D. Antanaitis.

REKLAMA

Gynybos ekspertai skaičiuoja, kad Lietuvos ginkluotosios pajėgos per tris dešimtmečius galėjo būti daug galingesnės ir modernesnės, tačiau mūsų politikos elitas tinkamai neįvertino augančios Rusijos grėsmės ir nesugebėjo ryškiai padidinti gynybos pajėgumų.

„Mums reikia ir fregatų, ir stipraus laivyno, ir oro pajėgų, ir sausumos pajėgų. Tačiau per 30 metų mes nesugebėjome išvystyti sausumos pajėgų. Viskas dėl to, kad mes mažai rūpinamės kariuomene ir mažai skiriame jai dėmesio“, – sakė ginkluotės ekspertas.

REKLAMA

Žinoma, esame galingiausio pasaulyje karinio aljanso NATO nariai, bet visų pirma turime patys pasirūpinti savo saugumu, o tik po to dairytis pagalbos iš kitur.

„Jeigu staiga prasidėtų kariniai veiksmai, aš nemanau, kad čia staiga kažkas atvažiuotų mus ginti. Vis dėlto, yra logistika, planavimas ir judėjimas. Kad to išvengtume, turime čia Vokietijos vadovaujamus dalinius, taip pat ir amerikiečių dalinius“, – kalbėjo D. Antanaitis.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

Degradai konservatoriai,skurdinantys žmones,vagiantys,kisininkaujantys brendžio dėžutėmis,garsėjantys pedofilų skandalais
Puzrai čia tie vadinamieji ekspertai. Didžiausia problema kai valstybė valdoma paskutinių kvailių ir valdoma taip, kaip neturėtų būti valdoma. Požiūris į gyventojus turbūt baisesnis nei į šiukšles.
tai, kad žmonės nekenčia savo valdžios...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų