REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip koronaviruso krizė paveiks maisto produktų kainas ir kas brangs labiausiai? Šis klausimas neduoda ramybės ne tik eiliniams gyventojams, bet ir valdžios atstovams, panorusiems net reguliuoti būtiniausių prekių ir paslaugų kainas. Pasak ekspertų, dėl stringančio prekių pristatymo, brangstančių žaliavų maisto produktų kainos gali šoktelėti į viršų pasibaigus karantinui. Jau dabar kai kurie duonos kepėjai teigia iš paskutiniųjų besistengiantys nedidinti kainų. 

Kaip koronaviruso krizė paveiks maisto produktų kainas ir kas brangs labiausiai? Šis klausimas neduoda ramybės ne tik eiliniams gyventojams, bet ir valdžios atstovams, panorusiems net reguliuoti būtiniausių prekių ir paslaugų kainas. Pasak ekspertų, dėl stringančio prekių pristatymo, brangstančių žaliavų maisto produktų kainos gali šoktelėti į viršų pasibaigus karantinui. Jau dabar kai kurie duonos kepėjai teigia iš paskutiniųjų besistengiantys nedidinti kainų. 

REKLAMA

Maisto prekių parduotuvėse – pirkėjų eilės. Pilnais pirkinių krepšeliais apsiginklavę gyventojai vos tik pasitaikius galimybei nulėkti į parduotuvę griebia būtiniausius maisto produktus – duoną, pieną, mėsą, kiaušinius.

Tiesa, jau kuris laikas pasigirsta kalbų iš tiekėjų, kad jie dėl karantino patiria didžiulius nuostolius – esą brangsta žaliavos ir stringa prekių transportavimas.

REKLAMA
REKLAMA

Agrarinės ekonomikos instituto ekspertas Albertas Gapšys pripažįsta, kad pasibaigus karantinui kai kurių maisto produktų kainos gali laikinai šoktelėti į viršų.

REKLAMA

„Tie padaryti nuostoliai vis tiek bus dengiami ir tai, ką sakysime, maisto pramonė suvartos daugiau, aišku, tuos kaštus turės įdėti į kainas arba dengti iš būsimo pelno“, – sako skyriaus vedėjas Albertas Gapšys.

Štai duonos kepėjai jau nerimauja dėl koronaviruso krizės, kuri palies jų įmones. Pasak Rokiškio rajone dirbančios bendrovės ,,Lašų duona“ generalinės direktorės, jau dabar spaudimas kelti kainas yra didžiulis. Esą tam įtakos turi ir padidėjusios darbo apimtys, darbuotojų dezinfekcinėms priemonėms išleisti tūkstančiai eurų ir brangstančios žaliavos bei trūkinėjančios logistikos grandinės.

REKLAMA
REKLAMA

„Žinokite, viskas – cukrus, saulėgrąžos, miltų dar nebrangino, bet jau planuoja, kontraktai baigiasi, planuojamas brangimas. Viskas. Mes perdirbame dar ir grikius, tai, ir grikių žaliava brangsta labai stipriai, poreikis išaugo, jos tiesiog nėra. Mes jas peržiūrime kas mėnesį, tas kainas. Ir kiek sau galime leisti iš savo pelno sąskaitos nebranginti, tiek leisti jau nebegalėsime. Tada duosime signalus savo klientams, kad mes jau nebegalime“, – pasakoja „Lašų duona“ generalinė direktorė Iveta Aukštuolienė.

Seimas šalyje esant ekstremaliai situacijai leido Vyriausybei reguliuoti būtinųjų prekių kainas. Ir nors, įvedus kainų reguliavimą, karantino metu įmonės ir prekybininkai didinti tam tikrų produktų kainų negalėtų, ekonomistai prognozuoja, kad pasibaigus karantinui verslininkai per kainą pasinaudos proga susigrąžinti prarastus pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kalbant jau apie galutinę produkto kainą, manau, kad tikrai tokių bandymų bus. Todėl kad verslas tikrai patirs nemenkus nuostolius, ypatingai tam tikros kategorijos verslų. Ir neatmestina galimybė, kad bandys tokiu būdu atsigriebti už tuos nuostolius, pakeldami kainas. Tai tokia galimybė egzistuoja“, – teigia ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Apie sudėtingą situaciją jau pusę lūpų kalba ir daržovių augintojų asociacija. Jos vadovė tikina, kad produkcijos tiekimas nenutrūko, tačiau tai iš ūkių reikalauja didžiulių pastangų, mat reikia užtikrinti darbuotojų saugą, dezinfekuoti patalpas. Ir nors kol kas daržovių kainos nedidėja nei ūkiuose, nei parduotuvių lentynose, kad jos nesikeis karantinui pasibaigus, garantuoti nedrįsta.

REKLAMA

„Gamybos užsakymai padidėjo, bet užtikrinti saugą ir iš tikrųjų augintojams sudėtinga. Kainuoja ir kaukės vienkartinės, ir respiratoriai, dezinfekcinės priemonės. Augintojai dezinfekuoja patalpas. Tai visa tai kainuoja, o produkcijos kainos ūkiuose ir parduotuvėse nedidėja“, – kalbėjo asociacijos vadovė Zofija Cironkienė.

Tiesa, jau dabar kai kurios valstybės – Ispanija, Olandija, Didžioji Britanija, Vokietija, apribojus darbo jėgos judėjimą, susiduria su iššūkiu, kaip nuimti šviežių vaisių ar daržovių derlių. Tad jau dabar prognozuojama, kad nemaža dalis derliaus supus tiesiog laukuose, nes pritrūks darbo jėgos.

REKLAMA

„Būtent tie migrantai padeda nuimti derlių. Tai jeigu tų migrantų bus fiziškai negalima atsivežti, produkcijos bus mažiau surinkta, pasiūla sumažės ir tikėtina, kad ji sumažės labiau nei paklausa kris dėl ekonominio sunkmečio. Ir tam tikrų egzotinių prekių kainos gali kilti į viršų ir šokti labai ženkliai“, – sako Ž. Mauricas.

Tiesa, pasak Laisvosios rinkos instituto, bendras kainų indeksas gyventojams didėti neturėtų. Mat ekonominio nuosmukio laikotarpiu, šalį kaustant neapibrėžtumui, gyventojai yra linkę mažiau vartoti ir daugiau taupyti, todėl ir bendras kainų lygis greičiausiai išliks stabilus.

„Kuomet yra toks ekonominis recesinis etapas pasaulyje, tai bendras kainų indeksas vartotojui jisai tikrai nekyla. Dažniausiai, kuomet yra recesija, kainos kaip tik krenta. Tai yra visiškai natūralu, kiekvienas iš mūsų susiduriame su neapibrėžtumu, ateities nežinia ir atitinkamai daug mažiau vartojame prekių ir paslaugų“, – pasakoja ekspertė Indrė Genytė-Pikčienė.

Be to, pasak ekonomistų, kainoms didelės įtakos turi ir naftos rinkos tendencijos. Naftos dedamoji per degalus transportui yra reikšminga daugelio prekių ir nemažos dalies paslaugų kainodaroje. Tad gera žinia vartotojams yra ta, kad šiuo metu Brent tipo naftos kaina yra žemumose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų