• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kada būsto paskolas turintys lietuviai galės pagaliau mokėti žmoniškesnes palūkanas? Ar aukštomis palūkanomis paprasti žmonės dabar sumoka už vyriausybių ekonominės politikos klaidas? Apie tai laidoje „Dienos komentaras“ kalbėjo banko „Citadelė“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Kada būsto paskolas turintys lietuviai galės pagaliau mokėti žmoniškesnes palūkanas? Ar aukštomis palūkanomis paprasti žmonės dabar sumoka už vyriausybių ekonominės politikos klaidas? Apie tai laidoje „Dienos komentaras“ kalbėjo banko „Citadelė“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

REKLAMA

Kas šiemet laukia būsto paskolas turinčių žmonių? Kada mažės įmokos?

Kalbant apie bazines palūkanas euro zonoje, situacija yra tokia, kad rinka mato 82 proc. tikimybę, jog Europos Centrinis Bankas (ECB) mažins palūkanas balandį, ir nuo birželio mėnesio bazinių palūkanų mažinimas yra pilnai skaičiuojamas. Tai iš viso iki šių metų pabaigos rinka tikisi maždaug 5 bazinių palūkanų sumažinimo kartų iš ECB pusės.

Tai yra pakankamai objektyvios prognozės. Aš asmeniškai manau, kad ECB pradės mažinti palūkanas nuo birželio mėnesio, balandis yra kiek per anksti. Kaip tai atsilieps gyventojams, tai, aišku labiausiai atsilieps per EURIBOR – čia taip pat prognozės yra gana teigiamos.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu 6 mėnesių EURIBOR dabar siekia maždaug 3,9 proc., tai šių metų liepos mėnesį per 6 mėnesių EURIBOR turėtų priartėti prie 3 proc., o šių metų pabaigoje dabartinės prognozės rodo, kad EURIBOR sieks 2,5 proc. Tai reiškia, kad šių metų antrą pusmetį didelė gyventojų dalis, kurie turi būsto paskolas, tikrai pajaus ir pamatys mažesnes palūkanas.

REKLAMA

Kodėl palūkanos buvo taip užkeltos? Yra oficiali versija, kad šitaip buvo kovojama su infliacija, bet ne vienas ekonomistas jau yra pasakęs, kad tai nėra geras būdas kovoti su infliacijaKą jūs pasakytumėte?

Manyčiau, kad pagrindinis aspektas yra tas, jog JAV centrinis bankas ir ECB turėjo gana stipriai koreguoti savo pinigų politiką po to, kai pasaulio ekonomika buvo užtvindyta pigiais pinigais, kas vyko tiek Amerikoje, tiek ir euro zonoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tai iš vienos pusės, tai, ką mes matome dabar, yra tiesiog labai karštos euro zonos ekonomikos atvėsinimas, nes jeigu tai nebūtų daroma, mes turėtume, tikėtina, dar didesnę infliaciją ir dar daugiau problemų su kainų augimu Lietuvoje ir euro zonoje. 

Aš iš dalies galiu sutikti, kad žiūrint į infliaciją visoje euro zonoje praeitais metais, tai, be abejo, ar mes turėtume minusines palūkanas, ar mes turėtume bazines palūkanas, kurios siektų 5 proc., infliacija liktų labai panaši, kadangi ją didele dalimi lėmė pasiūlos aspektai: įvairių prekių tiekimo grandinių sutrikimai ir energetikos kainų augimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovido politika, griežto karantino politika ir ekonomika dabar yra kritikuojama. Spėliojama, kad galbūt buvo per griežtai uždaryta ekonomika, kas ir lėmė pigių pinigų išmetimą. Galima buvo to nedaryti, tai buvo padaryta klaida. Kaip jūs vertintumėte?

Jeigu vertinčiau istorinę perspektyvą, manau, kad taip. Bet iš kitos pusės, pats save norėčiau pataisyti, kadangi reikia suprasti, kad pasaulio ekonomika kovido metu išgyveno visiškai nestandartinę situaciją.

REKLAMA

Visi buvome didžiausiame neapibrėžtume, su kuo mes kovojome, kas čia per virusas ir kada ta pandemija pasibaigs, tas labai apsunkino ir centrinių bankų darbą, nes kovido pradžios metu tiek euro zonoje, tiek JAV mes turėjome defliaciją ir su tuo reikėjo kovoti.

Bet didžiausia problema yra pati situacija, kuri buvo labai nestandartinė. Ar centriniai bankai padarė klaidą, ar ne, taip vienareikšmiškai pasakyti yra labai sunku.

Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše interviu pradžioje.

tv3.lt

Gana čia šūdą malt ir žmonėms kelt lūkesčius.
Šitie padugnės ekonomistai, žmonėms kabina makaronus ant ausų, nes nori sukelt lūkestį, kad žmonės išlaidautu ir išleistų paskutines santaupas.
O bus visiška šikna. Krize
Pagal jekonomistus Lietuvoje kainos jau minusines turejo buti.

Kaip tiek kartu susimovusiais asilais tiketi galima? Kokiam santechnikui viena karta rimtai susimauti uztenka - ir juo nepasitiki, o situos asilus vis tiek spausdina.
Kas ir UZ KA jiems algas moka?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų