Ekonomistai: kainų kilimas nesustos, jų piko dar nepasiekėme

Kainų augimas sustoti nežada, teigia ekonomistai, jų piką galime pasiekti rudens pradžioje. Kiek jos gali kilti ekonomistai atskleidė naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“. 

Apie kainų augimą kalbėjo ekonomistai Žygimantas Mauricas ir Marius Dubnikovas

Ponas Žygimantai, kainos kyla ir tą pastebime jau keletą pastarųjų savaičių. Kodėl jos taip šauna į viršų? Ar toji infliacija bus valdoma?

Ž. Mauricas: Mes dabar labiau matome infliaciją, kurią lemia pagrindinių žaliavų – pavyzdžiui, naftos – kainų grįžimas į prieškrizinį lygį. Didžiojo infliacijos cunamio mes dar nematome, bet jau artimiausiais mėnesiais, manau, infliacija tikrai turi labai didelę tikimybę augti toliau.

Neatmesčiau galimybės, kad metų viduryje, rudens pradžioje, gali pasiekti netgi 5 proc. augimą. Tai mes paskutinį kartą matėme 2017 metais. Prisiminkime, tada infliacija buvo labai dažnai linksniuojamas veiksnys, buvo ir karas skelbiamas prieš maisto kainų kilimą. 

Įvairios šalys, ne tik Lietuva, žiūrėjo, kaip galima tą infliaciją suvaldyti. Atitinkamai ir vartotojų lūkesčiai buvo prislopinti, nes dalis gyventojų, ypač tie, kurių pajamos neaugo arba augo nesparčiai, pajautė tą infliaciją, nes 5 proc. jau yra psichologinė riba, kuri jaučiasi.

Ponas Žygimantai, sakote, kad tas infliacijos cunamis dar tik bus. Ar tai, ką matome, dar nėra tikrasis brangimas? Jo dar reikia laukti?

Ž. Mauricas: Daug indikatorių yra, kurie rodo, kad infliacija dar kurį laiką augs prieš nuslopdama. Pavyzdžiui, pasaulinės maisto kainos auga tikrai labai sparčiai. Pasaulinio maisto žaliavų indekso augimas siekia jau virš 30 proc., o metinis augimas – virš 40 proc.

Taip pat panašu, kad paslaugų kainų infliacijos augimas spartėja keletą pastarųjų mėnesių. Turint omeny, kad darbo užmokestis auga sparčiai, darbuotojų trūkumas jaučiamas, todėl, matyti, kad ir toliau didės. 

REKLAMA

Dar kitas pavyzdys – nekilnojamo turto rinka. Jei analizuoti išankstinius indikatorius, kokios kainos yra skelbimų portaluose, matyti, kad dviženklio kainų augimų sunkiai išvengsime šiais metais.

Mariau, kad žmonėms būtų aišku ir suprantama, galite paprastai paaiškinti, kurios žaliavos brangsta ir kaip tai atsiliepia mūsų kasdieniniame gyvenime?

M. Dubnikovas: Pabrango turbūt absoliučiai viskas, negalima išskirti žaliavos, kuri nepabrango 10 ar 20 proc. 

Tą galima paaiškinti labai paprastai, pavyzdžiui, apie maistą – yra žaliaviniai grūdai. Nafta labai stipriai paveikia, nes yra pervežimai, o pervežimai – kuras. Kuras, kaip komponentas, yra praktiškai kiekviename produkte. 

Taip pat nepamirškime, kad Lietuvoje pabrango ir dar vienas komponentas – darbuotojai. Atlyginimai kelis metus auga apie 10 proc. ir natūralu, kad darbo rankos kainuoja vis daugiau, todėl brangsta tiek paslaugos, tiek kavinėse ar prekybos centruose matome didesnes kainas. Visi komponentai pabrango, todėl natūralu, kad ir mes turime daugiau išleisti.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
v
visuomenė
2021-06-08 12:56:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
ką pakėlė pensijas tai dabar dvigubai reiks sumokėti tai ir nieko nelieka
Atsakyti
-2

n
nn
2021-06-08 12:58:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
jeigu kainos,augs,tai kur algu kelimas iki 2000 euru i rankas,ar pensijos 1500 euru i rankas,kainos augs ,o algos mazes,koks cia nusipezejimas,tik valdininkai,pasikels sau algas ,kad gyventu prabangiau
Atsakyti
-2

S
Stefanija
2021-06-08 14:36:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pagal valdžia ir kainos. Nieko daugiau nesugeba kaip didinti kainas, vat minimalus atliginimas, ar pencijos taip didintu kaip kainas, to ne buvo ir nebus. Tik kaip kita valdžia bus tada gal kas pasikeis. Nes jie gal ligina eurus i buvusi lita.
Kaip žmogus turi pragiventi jei turi 2 ar daugiau vaiku? Tiesiog seubas, čia tik ir galima tikėtis apie kėlima, nes yra koncervatorei kaip ankšiau su kubilium, verškimės diržus ir viskas daugiau nieko ipaprasta žmogu. O patis atliginimus pasikeldavo
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų