REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po trumpalaikio stabtelėjimo degalinių švieslentėse į viršų vėl ėmė kopti benzino ir dyzelino kaina. Vairuotojai skundžiasi, kad degalų kaina auga kone kasdien po kelis centus.

Po trumpalaikio stabtelėjimo degalinių švieslentėse į viršų vėl ėmė kopti benzino ir dyzelino kaina. Vairuotojai skundžiasi, kad degalų kaina auga kone kasdien po kelis centus.

REKLAMA

O paskutinę balandžio savaitę „Orlen Lietuva“ didmeninės dyzelino kainos pakilo apie 15 centų už litrą, įkandin augo ir didmeninės benzino kainos. Pasak degalinių atstovų, toks degalų kainų šuolis atsispindi ir švieslentėse. 

Vilnietis Evaldas sako jau dabar galvojantis apie ekonomiškesnį automobilį, mat šoktelėjus benzino kainai – užsipilti degalų baką vyrui atsieina apie 110 eurų, anksčiau šimto eurų kupiūros neprireikdavo. Suma nemenka – tad vyriškis tikina taupo, kiek gali.

„Aišku, yra ir psichologinė riba, nes kai važiuoji švieslentėje ir pamatai didesnius skaičius, tai galvoji – atleisiu akseleratoriaus pedalą. Bet važiuoti reikia, nieko nepadarysi. Kiek įmanoma taupom, kur įmanoma nevažiuojam, renkamės dviratį“, – sako Evaldas.

REKLAMA
REKLAMA

O vairuotojų dėmesį ir vėl patraukė staigiai į viršų pašokusios degalų – benzino ir dyzelino kainos. Žmonės nerimauja, bet dalis sako suprantantys, kad tai laisvės kaina.

REKLAMA

„Šiaip labai pabrangęs kuras yra. Kur seniau galėdavai pilną baką užsipilti už 70 eurų, tai dabar 110, 120 eurų. Yra labai brangu, stengiamės kiek įmanoma sutaupyti, po truputėlį piltis“, – kalba vilnietė Klaudija.

„Mažiau važinėju dabar tikrai, o šiaip tai kaip čia sutaupysi? Jei mašina sena, reiškia, viskas. – O po kiek pilatės? – Sakau, 10, 20 litrų, nieko nepilu“, – teigia vilnietis Aloyzas.

Ne tik sostinės, bet ir Marijampolės gyventojai stebisi vėl pradėjusiomis augti degalų kainomis:

„Kyla ir stipriai kyla, bet tokia situacija, ką padarysi. Aišku, norisi, kad tos degalų kainos būtų mažesnės.“

REKLAMA
REKLAMA

„Jau eini pėsčias, palieki mašinytę, kad ir toliau reikia, nes jau kiekvienas litras iš kišenės traukia tavo euriuką.“

„Kokia situacija pasaulyje, dėl to viskas ir vyksta. O protingai galvojant, skaičiuojant – viskas įmanoma.“

„Ne, ne, viskas nejuokinga čia darosi.“

Ir panašu, kad artimiausiomis dienomis degalinių švieslentėse kainos ir toliau kops į viršų. Nuo balandžio 26 dienos „Orlen Lietuva“ didmeninės dyzelino kainos iki šios dienos pakilo apie 15 centų.

Litras dyzelino šoko nuo vieno euro 59 centų iki vieno euro 74 centų. Įkandin didėja ne tik didmeninė dyzelino, bet ir benzino kaina – per savaitę ji paaugo maždaug 10 centų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad toks pokytis išties yra didžiulis patikina ir „Mažeikių naftos“ perdirbimo gamykla – vardija ir priežastis.

„Tai tikrai apie 10 procentų kainos pokytis per sąlyginai trumpą kelerių dienų arba savaitės laiko tarpą tikrai daug. Tam yra aiškus paaiškinimas – Europos Sąjungos narės diskutuoja apie žaliavinės naftos draudimą importo. Ir tuo pačiu vis dar yra didelis pasipriešinimas įsigyti Rusijos federacijoje pagamintus naftos produktus – ypatingai dyzeliną“, – teigia AB „Orlen Lietuva“ Pradavimų palaikymo vadovas Ričardas Morkvėnas.

Siūloma Europos Sąjungos mastu drausti importuoti naftą iš Rusijos

Dar trečiadienį Europos Sąjungos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen oficialiai pranešė siūlanti šeštąjį sankcijų paketą Maskvai, kuriame numato naftos importo iš Rusijos draudimą. Ji ragina šalis nares per pusmetį palaipsniui nutraukti neperdirbtos naftos importą, o iki metų pabaigos – naftos produktų importą. Vengrija ir Slovakija anksčiau yra pasakiusios, kad neprisidės prie jokių sankcijų rusiškai naftai, bet kol kas neaišku, ar šioms šalims bus taikoma sankcijų išimtis ar ilgesnis pereinamasis laikotarpis.

REKLAMA

„Būkime atviri – tai nebus lengva, nes kai kurios šalys narės yra stipriai nuo jos priklausomos. Bet mes tiesiog turime tai padaryti. Šiandien mes pasiūlysime uždrausti visą Rusijos naftą iš Europos. Tai bus visiškas Rusijos naftos, jūros ir vamzdynų, žalios ir rafinuotos draudimas“, – teigia U. von der Leyen.

Europos Komisija siūlo draudimą naftai ir jos produktams įvesti palaipsniui tam, kad šalys narės turėtų laiko sugalvoti, kaip apsirūpins nafta iš kitų šalių.

„Europa pereina nuo rusiškos naftos prie kitų tiekėjų, ar tai būtų Saudo Arabija, ar tai būtų kitos šalys ir atitinkamai visame tame procese tam tikri papildomi kaštai atsiranda. Gali ir dėl to šiek tiek padidėti galutinė kaina vartotojams“, – komentuoja „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA

Lietuva rusišką naftą jau pakeitė nafta iš Saudo Arabijos pusiasalio, importuoja naftą iš Jungtinių Amerikos Valstijų ar Šiaurės jūros regiono.

„Naftos kainos pasaulinėje rinkoje nustatomos tam tikroje vietoje, mes perkame naftą pagal Šiaurės Vakarų Europos kainas. Ir ar tai transportuojama iš JAV, ar iš Arabijos pusiasalio, ar iš Šiaurės jūros neturi didelės arba reikšmingos įtakos pačiai naftos kaina“, – teigia R. Morkvėnas.

O kad galutinė degalų kaina vartotojui kuriam laikui iš tiesų didės prabyla ir degalinių atstovai. Jau dabar švieslentėse degalai po vieną ar kelis centus brangsta kiekvieną dieną.

„Jeigu bus pritaikytas rusiškos naftos embargas, tai, be abejo, kad tai bus ta priežastis, kuri tiesiogiai įtakos žaliavinės naftos kainas mūsų regione ir tai tiesiogiai atsispindės ir galutinio produkto kainai, kurią mes matome degalinėse“, – sako naftos produktų prekybos įmonės asociacijos vadovas Emilis Cicėnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viską lems tai, kokią mes turėsime tiekėjo kainą. Mes principe turime „Orlen“ gamyklą, kuri tiekia visai Lietuvai ir kokią kaina ji išstato, tokia kaina mes ir prekiaujame. Kainos turės, aišku, kilti, nes gavimo kaina yra daug didesnė“, – teigia degalinių sąjungos tarybos pirmininkas Karolis Stasiukynas.

Tiesa, toks kainų kilimas gali būti ir trumpalaikis. Pasak ekonomistų, šiuo metu vienintelis realus veiksnys, kuris dar riboja pasaulinės naftos kainų augimą – tai Kinija ir itin griežta jos covid’o politika. Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas prognozuoja, kad degalų kaina gali pasiekti ir psichologinę 2 eurų ribą.

REKLAMA

„Labai tikėtina, kad antrojo ketvirčio gale naftos kaina pasaulyje kainuos 120–130 dolerių. Tai turint omeny, kad Lietuva pasižymi ganėtinai aukštais – ypatingai dyzelino akcizais, tai tikrai nenustebsiu, jei vasaros vidury, vasaros gale dyzelino kaina gali kainuoti du eurus“, – sako ekonomistas Aleksandr Izgorodin.

O degalai balandžio mėnesį brango visose Baltijos valstybėse. Vidutinė populiariausio 95 rūšies benzino kaina „Circle K“ degalinėse Vilniuje pakilo 4 procentais iki 1,76 eurų už litrą. Rygoje – pusę procento iki 1,82 centų už litrą. O Taline daugiausiai – iki vieno euro ir 90 centų.

Dekokime broileriui gabriukui .
Po....is kur tie degalai RUSIJA jankiai AFRIKA ar AUSTRALIJA .
Bet kodel Lenkija sugeba 0,50cnt pardavineti pigiau?.
Matyt valdzia maziau grobia?.
O Lenkijoje tuo tarpu 95 - 1,24 eur.
Taip, kad važiuoju kas pora savaičių, pilu pilna baką … + tuo pačiu maisto pigiau nusiperkame.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų