74-ių Danutė Panevėžio rajone aktyviai grybauja nuo tada, kai išėjo į pensiją. Moteris rodė savo laimikius, esą pasibaigus karščiams prieš savaitę prasidėjo tikra grybų rinkimo karštligė, ypač baravykų. Savaitgaliais miškai pilni žmonių, sunkiai galima rasti laisvos vietos:„Labai daug mašinų, kur tik įvažiavimai po 2, po 3 mašinas ir pilni, moterytė jaunesnė už mane žymiai, su vyriškiu ėjo, sako mes jau tris kibirus prisirinkom baravykų.“
Žmonių miške galima surasti ir darbo dienomis. Vaida su sūnumi Mantu nėra užkietėję grybautojai, tačiau mėgsta pasivaikščioti gamtoje, tuo pačiu prisirenka ir grybų: „Kai mes vaikštom, na, nėra jų tiek daug, bet kai į facebook‘ą įdeda, maišais nešasi. Truputį randam, ir baravyką randam, ir ūmėdžių randam. Randam grybų, užtenka.“
Grybautojai pasakoja, kad stengiasi rinkti tik tuos grybus, kuriuos gerai žino:
„Būdavo tėvukas sako, pakelk eglės šaką, raudonikiai, tą žaliuką apeik, ten baravykai būdavo. Nerenku raudonų ūmėdžių ir pilkų. Niekad nerenku, jau čia nuo vaikystės, sakydavo, vaikeli, niekad nerink tokių.“
„Renku tik tuos, kuriuos žinau. Jeigu aš suabejoju, tai aš net neliečiu jo. Jau geriau neimti tokio. Sumaišyti yra labai lengva, nes tos pačios kelmutės labai panašios į tas nuodingąsias, labai reikia žiūrėti ir žinoti.“
Tiesa, šungrybius pažįsta ne visi. Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės medikai pasakoja, kad per savaitę sulaukia keliolikos žmonių, kurie skundžiasi apsinuodiję grybais.
„Pacientų jau pavienių yra. Dar nėra jų tiek daug, kiek kiekvienais metais būna, bet kadangi grybų sezonas tik įsibėgėja, tai turėsim“, – sako gydytoja klinikinė toksikologė Gabija Mikulevičienė.
Grybų sezono piko metu, kasdien gydytojai tikisi sulaukti bent po 10 apsinuodijusių pacientų. Grybautojai į medikų rankas patenka ir sumaišę nuodingus grybus su nenuodingais, ir tiesiog apsinuodija netinkamai paruoštais, pastovėjusiais gerai žinomais grybais.
„Žmonės valgo įvairius grybus, kurie kepti su spirgų padažu, chirurgai ima tokius pacientus. Mes esam turėję ir žvynabudžių, kur buvo įtarimas, ar nėra žvynabudėlės pavojingi grybai. Labai dažnai sumaišomos su gerosiomis žvynabudėmis. <…> Daug žmonių kreipėsi, kurie nežino, ką valgo, iškepė mama, iškepė dėdė, padarė močiutė“, – tęsia specialistė.
Vienas pacientas praeitą savaitę buvo paguldytas dėl to, kad galimai suvalgė pavojingų žvynabudėlių jas sumaišęs su nepavojingomis žvynabudėmis. Apsinuodijimas gali būti labai pavojingas, jei pacientas serga kitomis gretutinėmis ligomis.
„Jeigu turi padidėjusį kraujospūdį, jeigu turi cukrinį diabetą arba kažkas iš lėtinių ligų ir žmogus tiesiog neturi sveikatos rezervų, tas apsinuodijimas gali būti labai sunkus“, – tikina G. Mikulevičienė.
Medikai kiekvieną apsinuodijimo atvejį vertinga skirtingai. Jei žmogus suvalgys žalsvąją musmirę, jis atsidurs palatoje, net jei jaučiasi gerai. Jei tiesiog pavartojo pastovėjusių baravykų,ir gydytojams sveikatos būklę pavyksta atstyti per keletą valandų, bus paleistas namo. Tiek medikai, tiek mikologai pataria gyventojams nevalgyti pastovėjusių, nešviežių grybų.
„Neteisingai paruošus, ne laiku sutvarkius, ilgai laikius arba ten uždaram maišelyje, grybai pradeda irti. Ir ten gi gerų grybų valgomų, ir baravykų, voveraičių skilimo produktai yra nuodingi“, – teigia Gamtos tyrimų centro mikologas Jonas Kasparavičius.
Jei kyla menkiausia abejonė dėl grybo rūšies, geriau jo neliesti.
„Kodėl supainioja, todėl, kad tos visos musmirės pačios nuodingiausios, jos yra gražūs grybai, nejuoduoja, nemėlynuoja, neruduoja, balti gražūs, skonis geras, kvapo jokio nėra, paruoštas gerai jis yra skanus, bet tuo ir pavojinga, suvalgius jį ne iš karto atsiranda simptomai apsinuodijimo“, – aiškina J. Kasparavičius.
Anot medikų, kiekvienais metais Lietuvoje dėl apsinuodijimo grybais mišta nuo 1 iki 3 žmonių. Iš viso šalyje auga apie 60 rūšių nuodingų grybų.