REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bažnyčią purto naujas skandalas. Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai priklausantis „Laidojimo paslaugų centras“ laidotuves užsakiusių šeimų žinios kartą jau naudotus karstus, nesudegintus per kremacijos procedūrą, perpardavinėjo kitoms šeimoms.

Bažnyčią purto naujas skandalas. Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai priklausantis „Laidojimo paslaugų centras“ laidotuves užsakiusių šeimų žinios kartą jau naudotus karstus, nesudegintus per kremacijos procedūrą, perpardavinėjo kitoms šeimoms.

REKLAMA

LRT tyrimo duomenimis, bendrovė galėjo tokiu būdu uždirbti mažiausiai 45 tūkstančius eurų, o į Lietuvą iš Lenkijos nesudeginti grįžo apie 150 karstų. Kilus skandalui Vilniaus arkivyskupijos atstovai atsiprašo nukentėjusių šeimų ir grąžina joms pinigus.

„Tėtį laidojome vasarą, liepos mėnesį, karstą pirkome ne patį pigiausią, vidutinį“, – sako Seimo narė Monika Ošmianskienė.

Seimo narė Monika Ošmianskienė savo tėvą Lietuvos mokslo premijos laureatą, profesorių Albertą Čaplinską palaidojo prieš pusmetį. Parlamentarės šeima nusprendė velionį kremuoti Suvalkuose Lenkijoje, už karstą sumokėjo daugiau nei 400 eurų. Ir nors Seimo narės tėvas turėjo būti sudegintas su pirktu karstu, LRT tyrimas atskleidžia, kad Monika Ošmianskienė buvo apgauta.

REKLAMA
REKLAMA

Ošmianskienės šeima pirko paslaugas iš šio Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai priklausančio „Laidojimo paslaugų centro“. Anot LRT tyrimo, ši bažnyčios bendrovė prieš pat kremavimą mirusiųjų kūnus iš brangių karstų perkeldavo į pigius, keliolika eurų kainuojančius kartoninius.

REKLAMA

Bažnyčia, kuri yra mūsų moralinis kompasas tam tikra prasme ir kada jos įstaigoje vyksta tokie dalykai tai labai nuvilia žmones“, – piktinasi M. Ošmianskienė.

Nukentėjo ne tik Ošmianskienės šeima, anot tyrimo, iki 150 karstų be pirkėjų žinios keliavo iš Lenkijos į Lietuvą, kur buvo perparduodami.

„Tai yra vienareikšmiškai žmonių apgaudinėjimas ir labai žemo lygio. Į parduotuvę laidojimo bendrovės kreipiasi asmenys būdami labai pažeidžiami ir jie pasiruošę padaryti viską, kad susitvarkytų“, – sako M. Ošmianskienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo atveju mums tikrai rūpi tiesa, ir labai apgailestaujame prieš tuos žmones, kuriems teko patirti šitą nemalonę situaciją. Iš Suvalkų krematoriumo sugrįžta karstai, su žmonėmis buvo susisiekta ir jiems grąžinti pinigai“, – sako Vilniaus arkivyskupijos kurijos komunikacijos koordinatorė Živilė Peluritienė.

Vilniaus arkivyskupijai situacija žinoma, ji pati šiuo metu aiškinasi situaciją. Anot arkivyskupijos, preliminarūs duomenys rodo, kad karstai iš Lenkijos grįždavo nuo praėjusių metų pavasario iki rudens. Jų vertė svyravo nuo 239 iki 784 eurų.

„Laidojimo paslaugų centras turi savo valdybą, o arkivyskupas tiesiogiai valdyme nedalyvauja, jis tiesiog susitinka su Vilniaus arkivyskupijos ekonomu reguliariems pokalbiams. Kai išgirdo apie šitą situaciją, buvo pradėtas įmonėje pradėtas įmonėje patikrinimas, kuris prasidėjo praėjusiais metais ir tęsėsi dar dabar“, – teigia Ž. Peluritienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot arkivyskupijos, pirminiai patikrinimo duomenys neleidžia daryti išvadų. Dėl to bažnyčia nusprendė atlikti išsamų auditą.

„Papildomai arkivyskupas priėmė sprendimą paskelbti konkursą auditui, kuris atskleis visas detales, nes šiuo metu patikrinimo surinkti duomenys yra per daug įvairiapusiai ir negalima daryti išvados, kad karstai buvo parduodami antrą kartą. Duomenys iš pokalbių su darbuotojais yra prieštaraujantys vieni kitiems, tai tikime, kad tas auditas ir patikrinimas parodys visą tiesą“, – sako Ž. Peluritienė.

LRT tyrimo duomenimis, „Laidojimo paslaugų centras“ per pernai galėjo uždirbti mažiausiai 45 tūkst. eurų. „Laidojimo paslaugų centro“ vadovas Arūnas Žilionis nuo sausio 13-osios nusišalino pareigų.

REKLAMA

„Vadovas yra nusišalinės nuo tiesioginių pareigų, kad tyrimas įvyktų skaidriai ir būtų įvertinta situacija nusisamdžius nepriklausomą auditą“, – teigia Ž. Peluritienė.

Gyventojai piktinasi:

„Kaip tai galima? Tiesiog apgaudinėjami žmonės vidury baltos dienos. Dar bažnyčios, kad kokie kiti namai, tai dar.“

„Tiesiog nepagarba nei mirusiems, nei gyviesiems.“

„Ąžuolinį nusipirkai karstą, įdedi žmogų, iš kur žinai, kad gali pakeisti. Net į galvą neateitų gyvenime.“

„Bažnyčia tiesiog nori pinigų. Jeigu aš mirštu ir aš nusiperku sau karstą gerą gražų, tai kaip ir norėtų su juo, kad ir palaidotų ar sudegintų.“

REKLAMA

Generalinė prokuratūra ir policijos atstovai kol kas tyrimo dėl galimo sukčiavimo nepradėjo, tačiau situacija gali pasikeisti.

„Tai galėtų turėti ir nusikalstamos veikos požymių, nes matosi, kad tai buvo organizuota, vyko pakankamai ilgai ir darbuotojai buvo įtraukti, tai galėtų įvertinti ir teisėsaugos institucijos“, – teigia valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Dalia Malinauskienė.

Anot vartotojų teisių apsaugos, kartą nupirkti karstai be klientų žinos negalėjo būti perparduoti. Pinigų neatgavusias šeimas specialistai ragina kreiptis į vartotojų teisių apsaugos tarnybą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų