Aukštaičiai jau renka ir mėgaujasi baltais, kvapniais grybais

Kol miškuose dar nė kvapo raudonikių, baravykų ir voveraičių aukštaičiai renka ir mėgaujasi avižėlėmis dygstančiais baltais, kvapniais grybais – pavasarinėmis balteklėmis. Patyrę grybautojai išduoda, kad kai tik šie grybai nustos dygti po savaitės kitos miškuose pasirodys renkamiausi vasaros grybai.

Jei pirmūnai bobausiai girių smėlynuose pradeda dygti kovo pabaigoje ir yra populiarūs daugiau pietų Lietuvoje, tai aukštaičiai lukteli gegužės, kada miškuose pasirodo pirmosios avižėlės.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Patyrę grybautojai jau gali pasakyti, kada miškuose pasirodys renkamiausi vasaros grybai

Visą gyvenimą grybus renkantis panevėžietis Vytautas pirmiausiai po kojomis dairosi baltuojančių kepurėlių. Tai pavasarinis rudeninių guočių aromatą skleidžiantis grybas – valgomos balteklės arba liaudyje dar vadinami gegužiukais ar paliepėmis:

„Miške eini, jeigu jų daug yra, pajauti dvelksmą tokių grybų, avižėlių, jau tada žinai, kad reikia žiūrėt.“

Dėl šių skanių grybų vyras į mišką tikrinti savo vietų lekia kas savaitę. Ir grįžta nešinas pintinėmis. O pirmieji grybai sako dygti pradėjo dar gegužės 10-tą.

„Pirmą kartą nuvažiavau 10 gegužės ir grynai avižėlių parinkti. Dar iš pradžių mažai matėsi, bet atradau kokį kilogramą. O dabar jau 4 kartą“, – sako grybautojas Vytautas.

Patyręs grybautojas ragina, jei išsiilgote šviežių miško gėrybių, pats metas jų ieškoti. Avižėlės renkamos maždaug mėnesį, kol žydi šermukšniai ir pakalnutės. O pardavinėjamų grybų šiuo metu galima rasti ir turguj. Už indelį grybautojai prašo kelių eurų.

„Jis labai skanūs, kvapnūs, gražūs, baltas ir maistingas grybas“, – pasakoja Vytautas.

„Pušyne mes renkam, tarp Upytės ir Naujamiesčio turim sodybą, tai ten tiesiog ir prisigrybaujam. Labai skanūs, labai kvapnūs, sakau, lašinukas, grybukas, grietinėlė – pasaka“, – teigia grybautoja Danguolė.

Na, o grybautojai pastarosiomis dienomis nekantriai laukia lietaus. Jei dangus nepašykštės tikėtis gerų grybų – voveraičių, radonikių ar pirmų baravykų reikėtų birželio pradžioj.

REKLAMA

„Jeigu palis ant Joninių, tai paprastai visada lyja, tada turi jau pasipilt raudonikėliai, gal ir baravykėlių bus, nu voveruškų. Nu baravykas ir Afrikoj baravykas, kilogramas gražių baravykų garantuotai bus 15-12, 10 eurų“, – kalbėjo Vytautas.

Nors specialistai įspėja, kad rinkti avižėles gali tik labai gerai grybus pažįstantys grybautojai, mat juos lengva supainioti su panašiu metu dygstančia mirtinai nuodinga plaušabude.

Visgi grybautojai išduoda, kad atskirti valgomą balteklę nuo šungrybių įmanoma pagal ypatingą avižėlių skleidžiamą kvapą.


Rašyti komentarą...
a
adminas
2020-06-13 09:33:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Grybautojai... pavogta iš teisėto savininko facebook grupė
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų