REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maisto kainos jau kurį laiką verčia iš koto, o pastarosiomis savaitėmis lenktyniauja su gyventojų piniginių storiu. Nors prieš šventes matome daugiau akcijų, atrodo, kad ir jos nebegelbėja, mat kai kurie Kūčių stalo patiekalai pabrango beveik dvigubai.

Maisto kainos jau kurį laiką verčia iš koto, o pastarosiomis savaitėmis lenktyniauja su gyventojų piniginių storiu. Nors prieš šventes matome daugiau akcijų, atrodo, kad ir jos nebegelbėja, mat kai kurie Kūčių stalo patiekalai pabrango beveik dvigubai.

REKLAMA

Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.

Aktorė Valda Bičkutė antrą kartą gyvenime maišo tešlą kūčiukams ir naudojasi juos puikiai gaminusios močiutės patarimu.

„Tik pagal laikrodžio rodyklę tešlą maišyti. Taip energija pasikrauna, o į kitą pusę išsiima“, – laidos komandai demonstravo aktorė.

Kai tešla išmaišyta ir iškočiota, į pagalbą atskuba beveik 3 metų dukra Marija. Kelios minutės ir kūčiukų pilna skarda keliauja į orkaitę. Juos kepti aktorė ėmėsi dėl šeimos tradicijos, o ne dėl to, kad kūčiukai parduotuvėje pabrango. Sako dėl augančių kainų jau seniai nusprendusi nuotaikos nesigadinti.

„Kam leisti švaistyti savo energiją besipiktinant, bepergyvent ir beskaičiuojant. Kol turi, nusiperki ir džiaugiesi“, – sakė V. Bičkutė.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto pasižiūrėkime, kiek kūčiukai kainuoja parduotuvėje. Kilogramą galima rasti ir už kiek daugiau nei 6 ar 7 eurus.

„Kaina išaugo vidutiniškai 20 procentų. Bet nepaisant to, lietuviai perka kūčiukus“, – sakė „IKI“ atstovė Vaida Budrienė.

REKLAMA

„Infliaciją  jaučiame mes visi. Duonos gaminiams tos subjektyvios priežastys yra energetiniai kaštai, grūdinės kultūros kainos“, – kalbėjo „Maxima LT“ atstovas Tomas Bašarovas.

Anot kainų ekspertų, kūčiukai galėjo brangti nuo 4 iki 6 eurų, bet ne tiek, kiek viename iš prekybos centrų kainuoja kūčiukai su cinamonu – net 12 eurų.

Brango ne vien kūčiukai. Aguonų kaina šiemet kilo 10 procentų ir dabar jų kilogramas kainuoja nuo pusketvirto iki beveik 10 eurų. Paruoštos silkės galima rasti kainuojančios ir kiek daugiau nei 4 eurus už kilogramą, ir už 13 eurų. Pakilus kainoms, žmonės gelbėjasi akcijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės planuoja ir seka akcijas. Visą laiką tas buvo svarbu žmonėms, tačiau šiuo metu matome ypač didelį susidomėjimą“, – sakė T. Bašarovas.

Nors daugelis Kūčių stalo produktų brango net 20 procentų, vienas šios vakarienės atributas keliais procentais atpigo – spanguolės. Šviežios spanguolės kibirėlyje gali kainuoti beveik 10 eurų už kilogramą, o užšaldytos – ir per 13 eurų.

Švenčia restorane

Tačiau ne visi žmonės nori gaudyti akcijas, o paskui produktus krepšiais partempę namo plušti prie puodų. Jie 12 Kūčių patiekalų užsisako iš restoranų ir kavinių. Štai Agotos gryčia Vilniuje tokią paslaugą teikia apie 10 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dvylikos paprastesnių patiekalų rinkinuką dviem žmonėms čia galima sukomplektuoti už 50 eurų. Išsineštinės Kūčios populiarios ir kituose restoranuose. Tik per 2 metus užsakomų patiekalų kainos padvigubėjo.

Pavyzdžiui, Verkių vandens malūnas 2020 metais keturiems asmenims Kūčių vakarienę gamino už 59 eurus, šiemet – 120 eurų. Bernelių užeiga keturiems žmonėms tiekė už 69 eurus, dabar už tokią pat suma pavalgys du, o keturiems kainuos 119 eurų. Restorane „Imperial vienas žmogus galėjo pavalgyti už 58 eurus, o dabar 12 patiekalų atsieis 68 eurus. 

O tie, kas po Kūčių vakarienės net indų plauti nenori ar tiesiog nori vakarieniauti šventiškesnėje aplinkoje, keliauja į restoraną. Restoranas Imperial tokias Kūčių vakarienes ruošia dešimtmetį ir sako, kad kasmet sulaukia vis daugiau svečių.

REKLAMA

„Tai yra šeimos – 4-6 asmenys, kurie pasirenka prie vieno stalo praleisti vakarą, tik restorane“, – sakė įstaigos direktoriaus pavaduotojas Karolis Pauliukaitis.

Kūčių restorane kunigas nepateisina

Besikeičiančias tradicijas, kai vietoj įprastos burokėlių mišrainės ant lietuvių stalų atsiranda eršketai ar aštunkojai, įvertino ir kunigas Ričardas Doveika.

„Kad daugelis žmonių gali panaudoti krevetes, ar kalmarus, ar kažkokį aštuonkojuką, parodo, kad šiandien tame jau esame. Ir jei tai kartu susiejama su tuo, kas yra senolių ar prosenelių padedama ant stalo, tai susitinka gyva tradicija“, – kalbėjo dvasininkas.

Tik sušių ir kitų rytietiškos virtuvės patiekalų kunigas Doveika ant Kūčių stalo nepateisina. Dar didesnį susirūpinimą jam kelia populiarėjanti mada Kūčių vakarienę valgyti restorane.

REKLAMA

„Vakarienė, kuri nepareikalauja jokio tavo indėlio, jokio tavo darbo, jokio tavo pavargimo. Turime labai stipriai dėti pastangas neišnešti Kūčių iš namų, nes jeigu šitie santykiai, kurie yra taip stipriai išreikšti Kūčių vakarą, sutrūkinės, tai apie kokią ateitį mes galime kalbėti šeimų, visuomenės, valstybės“, – sakė kunigas. 

Kūčias restorane rengiantys verslininkai sako, kad ir čia laikomasi papročių.

„Vyresnio amžiaus svečiai pradeda nuo poterių, visi kiti mandagiai prisijungia“, – tikino K. Pauliukaitis.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų