Aiškėja, kaip Cichanouskaja atsidūrė Lietuvoje – veikiausiai iki pasienio ją lydėjo pareigūnai

Aleksandro Lukašenkos varžovė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja su dviem vaikais – Lietuvoje. Tokia netikėta jos istorijos atomazga. Net septynias valandas gimtinėje praleidusi už uždarų durų su režimo pareigūnais Cichanouskaja paryčiais atgabenta iki mūsų sienos, o Lietuvoje jai suteikta gyvenamoji vieta ir apsauga. Tiesa, aiškėja, kad ji čia atvyko ne savo noru.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius neabejoja, kad Cichanouskaja patyrė didelį spaudimą ir tikriausiai grasinimus. Panašu, kad Lukašenka nusprendė parodyti visiems kitaminčiams, kas jų laukia už nepaklusnumą geležiniam kumščiui:

„Pagrindinė žinia, kaip jau girdėjote, kad Cichanouskaja saugi, ji yra Lietuvoje kartu su savo vaikais.“

O dar užvakar apsupta minių Sviatlana Cichanouskaja metė savo biuletenį į balsadėžę tikėdamasi, kad Baltarusija gali išsivaduoti iš diktatoriaus gniaužtų. Visgi, regis, tuose gniaužtuose atsidūrė ji pati. Šįryt, jau paskelbus žinią, kad Cichanouskaja mūsų šalyje, internete paviešintas toks jos vaizdo įrašas.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Aiškėja, kaip Cichanouskaja atsidūrė Lietuvoje – veikiausiai iki pasienio ją lydėjo pareigūnai

„Žinote, aš maniau, kad visa ši kampanija mane labai stipriai užgrūdino. Ir davė man tiek jėgų, kad aš atlaikysiu viską. Bet, matyt, aš taip ir likau ta silpna moteris, kokia ir buvau pradžioje", – sako opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja.

Aiškėja, kad didžiosios problemos Cichanouskają užklupo vakar vakarop. Ji su savo komandos nariais nuvyko į Baltarusijos Centrinę rinkimų komisiją įteikti protesto dėl prezidento rinkimų rezultatų. Kas vyko nunešus dokumentus, TV3 žinioms papasakojo jos atstovė spaudai Ana Krasulina.

„Į Centrinę rinkimų komisiją ji nėjo kalbėtis su pareigūnais, ji nešė skundą, tačiau ją atskyrė nuo advokato ir tris valandas su ja apie kažką kalbėjosi. Be jos advokatų, atstovų ar komandos narių. Po to ji išėjusi savo advokatui pasakė: „Aš priėmiau sprendimą.“ Tačiau ji nepasakė, kokį sprendimą priėmė, o tiesiog išėjo. Ir išėjo pro kitą išėjimą, kur nebuvo jos komandos narių ir advokatų", – sako S. Cichanouskajos atstovė spaudai Ana Krasulina.

REKLAMA

Kaip teigia Cichanouskajos komandos narė, išėjusios iš komisijos režimo pareigūnai opozicijos kandidatės neapleido ir toliau – veikiausiai palydėjo namo, kur ji pasiėmė keletą daiktų ir nuvežė iki Lavoriškių pasienio posto. Lietuvos sieną ji kirto apie pusę ketvirtos nakties.

„Aš priėmiau labai sunkų sprendimą, jį priėmiau absoliučiai savarankiškai… Nei draugai, nei artimieji, nei štabas, nei Sergejus jokiu būdu negalėjo jam padaryti įtakos", – kalbėjo opozicijos kandidatė S. Cichanouskaja.

Sergejus – tai jos sutuoktinis opozicionierius, šiuo metu įkalintas Baltarusijoje. Tiesa, nors žodžiai jautrūs, o įrašas pavadintas „Aš išvažiavau pas vaikus“, niekas iš opozicijos veikėjų Baltarusijoje ir ekspertų Lietuvoje netiki, kad Cichanouskaja tuos žodžius taria savo noru.

„Neduok Dieve, atsidurti ties tokiu pasirinkimu, ties kokiu atsidūriau aš. Todėl… Žmonės, saugokit save… Nė viena gyvybė neverta to, kas dabar vyksta. Vaikai svarbiausia, kas yra gyvenime. Vaikai – svarbiausia, kas yra mūsų gyvenime", – sakė S. Cichanouskaja.

Apie tai, kad viskas – septynių valandų, praleistų režimo pareigūnų gniaužtuose, pasekmė, byloja ir dar vienas vaizdo įrašas. Jį kiek vėliau išplatino jau Baltarusijos valstybiniai, t. y., valdžios, kanalai. Cichanouskajos žodžiais, ji visiškai pripažįsta pralaimėjusi rinkimus ir ragina tautiečius neberengti protestų.

„Gerbiami Baltarusijos piliečiai, aš, Sviatlana Cichanouskaja, dėkoju jums už dalyvavimą prezidento rinkimuose. Baltarusijos tauta pasirinko. Su dėkingumu ir šiluma kreipiuosi į visus piliečius, kurie visą tą laiką palaikė mane. Baltarusiai, aš kviečiu jus geranoriškumo ir gerbti įstatymą. Nenoriu kraujo ir prievartos. Prašau nesipriešinti milicijai, neiti į aikštes ir nekelti savo gyvybei pavojaus. Saugokite save ir savo artimuosius“, – kalbėjo ji.

Lukašenkai palankūs žodžiai akivaizdžiai skirti įtikinti baltarusius, kad diktatorius teisus. Matyti, kad Cichanouskaja demonstratyviai nė nepakelia akių nuo skaitomo ir veikiausiai tikrai ne jos rašyto teksto. Šiandien popiet Lietuvos užsienio reikalų ministras patvirtino, kad abu įrašai daryti Cichanouskajai dar esant Baltarusijos valdžios įstaigose.

REKLAMA

„Jie padaryti sulaikius. Darau prielaidas, kad, kai yra spaudimas, ir pareiškimai yra tokie, kokie yra. Bet manau, žmogiškai suprantate – susirūpinimas vaikais yra visiškai suprantamas“, – mano užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Dar prieš rinkimus Cichanouskaja skelbė, kad du savo vaikus dėl saugumo išvežė į užsienį. Linkevičius patvirtina, kad tas užsienis – tai Lietuva. Taigi 37-erių Lukašenkos varžovė dabar gavo būstą ir apsaugą mūsų šalyje, ji turi ir galiojančią vienerių metų vizą. Nors ryte buvo nuomonių, kad Cichanouskaja savo noru išvyko į Lietuvą, jau akivaizdu, kad buvo priešingai.

„Aš nežinau, kuo grasino, bet kitas pasirinkimas, matyt, nebuvo susijęs su laisve“, – sakė L. Linkevičius.

Baltarusių opozicija kelia versiją, kad Cichanouskajai buvo iškeltas ultimatumas – likti savo šalyje, tačiau įkalintai su dalimi savo komandos, arba nebegadinti gyvenimo Lukašenkai ir trauktis į užsienį. Tą „pasitraukimą“ Linkevičius įvardija labai jau diplomatiškai.

„Baltarusijos valdžios atstovai netrukdė tam išvykimui, net pagelbėjo“, – teigė L. Linkevičius.

Politologas Linas Kojala situaciją komentuoja taip:

„Akivaizdu, kad Baltarusijos valdžiai buvo nepalanku turėti ją savo šalyje kaip protestų simbolį, kaip viltį daliai žmonių, kad situacija gali pasikeisti. Nors ji nėra politikė, ji tuo simboliu tapo. Iš dalies jos išvykimas pasitarnauja Baltarusijos valdžios interesams.“

Iš tiesų Lukašenka tiesiog pademonstravo, kas bus tiems, kurie toliau rinksis protestuoti prieš jo valdžią.

„Ta energija šiek tiek gali sumažėti, nes atrodys, kad bet kas, kas priešinasi valdžiai, turi palikti šalį“, – mano L. Kojala.

Pasak Linkevičiaus, Cichanouskaja, kaip ir privalu dėl koronaviruso grėsmės, dabar izoliuosis. Po nepavydėtinos paros šiandien ji ilsisi, su Lietuvos politikais ar pareigūnais dar nebendravo, tolesnių jos planų ministras nežino.

Daugiau detalių – vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
V
Vytask
2020-08-11 22:17:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip tai suprasti rusiškai rašosi Tuxanobckaja ,o lietuviai rašo Cichanouskaja gal vieną kartą pasikvieskit protingą vertėją ir nejuokinkit žmonių
Atsakyti
-1

a
autorius
2020-08-11 20:17:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Itariu,suveike planas A. Plano B nereikejo igyvendinti. Maskva ,moka planuoti,kai prezidentas yra is tarnybu slaptu.. Aukos vaidmuo nelabai ka domins. Baltarusijai reikia permainu.Cia stebimas planas kas butu jeigu butu.
Atsakyti
0

S
Sorosine siuksle
2020-08-11 20:47:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kodel visos siuksles bega i Lietuva?
Atsakyti
-8

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų