• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius spaudos konferencijos metu antradienį pateikė naujausią informaciją apie kandidatės į Baltarusijos prezidento postą Sviatlanos Cichanouskajos atvykimą į Lietuvą. Pasak ministro, kandidatė į Lietuvą atvyko su savo vaikais, turi metus galiojančią vizą, tačiau šiuo metu jai taikoma izoliacija dėl koronaviruso.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius spaudos konferencijos metu antradienį pateikė naujausią informaciją apie kandidatės į Baltarusijos prezidento postą Sviatlanos Cichanouskajos atvykimą į Lietuvą. Pasak ministro, kandidatė į Lietuvą atvyko su savo vaikais, turi metus galiojančią vizą, tačiau šiuo metu jai taikoma izoliacija dėl koronaviruso.

REKLAMA

Sviatlana Cichanouskaja yra saugi, ji yra Lietuvoje su savo vaikais“, – tvirtino L. Linkevičius.

Buvo sulaikyta 7 valandas

Ministras patvirtino, kad su ja į Lietuvą atvyko ir jos rinkimų štabo vadovė Marija Moroz su savo atžalomis. Mūsų šalyje yra ir S. Cichanouskajos vaikai. Anot L. Linkevičiaus, jie į Lietuvą atvyko kiek anksčiau nei jų motina.

Pasak jo, pirmadienio vakarą S. Cichanouskaja su savo advokatu lankėsi centrinėje rinkimų komisijoje ir įteikė protestą dėl balsų skaičiavimo per prezidento rinkimus.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras teigė, kad kandidatės advokatas iš rinkimų štabo išėjo kiek anksčiau, o štai S. Cichanouskają valdžios atstovai užlaikė net 7 valandas.

REKLAMA

„Būtent tada aš bandžiau su ja susisiekti ir tiesiogiai, ir per štabą, ir per ambasadą. Bet nebuvo galimybės. Kaip ir ieškojome, kur ji galėtų būti ir kokiomis sąlygomis. Ta nežinomybė praktiškai tęsėsi visą naktį“, – kalbėjo ministras.

Vaizdo įrašai daryti Baltarusijoje

L. Linkevičiaus teigimu, moteris patyrė spaudimą ir neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik palikti šalį. Pasak jo, S. Cichanouskaja turi metus galiojančią vizą, leidžiančią jai būti Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Baltarusijos valdžios atstovai netrukdė tam išvykimui, net ir pagelbėjo“, – tikino L. Linkevičius.

Ministro teigimu, viešojoje erdvėje plintantys vaizdo įrašai, kuriuose S. Cichanouskaja kalba, kad palūžo ir prašo tautiečių nutraukti protestus, yra padaryti ne Lietuvoje, o būnant Baltarusijoje.

„Darau prielaidas, nenoriu interpretuoti, bet prielaidos, kai yra tam tikras spaudimas, tai, žinoma, ir tie pareiškimai yra tokie, kokie yra. Susirūpinimas savo vaikais yra visiškai suprantamas, bet aš nė kiek neabejoju, kad jai rūpi ir šalies likimas. Juo labiau, kad ji jautė, kad tapo tam tikra lydere, nors neplanavo ja būti, bet taip išėjo“, – komentavo L. Linkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras nenorėjo spekuliuoti, ar S. Cichanouskajai buvo grasinta, tačiau bandė interpretuoti jos žodžius, kad ji „neturėjo kito pasirinkimo“.

„Aš nežinau, kuo grasino, bet kitas pasirinkimas, matyt, nebuvo susijęs su laisve“, – svarstė L. Linkevičius.

Ministras su Cichanouskaja dar nebendravo, jai taikoma izoliacija

Pasak L. Linkevičiaus, moteris pati pasirinko vykti į Lietuvą, jos vaikai į šalį atvyko kiek anksčiau. Opozicijos atstovei nebus taikomos privilegijos – L. Linkevičiaus teigimu, kaip ir kiti iš Baltarusijos atvykę asmenys, S. Cichanouskaja turės izoliuotis 14 d. dėl koronaviruso grėsmės.

REKLAMA

L. Linkevičius patvirtino, kad kol kas būstą jai suteikė Lietuvos valdžia, pasak jo, S. Cichanouskaja mūsų šalyje yra viešnios statusu, tai jai suteikia jos turima viza. 

Ministras tikino, kad nežino S. Cichanouskajos ateities planų, nes dar neturėjo progos su ja pasikalbėti.

„Mes nežinome jos planų, intencijų, ką ji planuoja daryti. Bet tikrai neketiname forsuoti. Aišku, ji pati nuspręs, kaip jai elgtis. Patarsime, kad bendrautų su žiniasklaida, kadangi yra didžiulis poreikis. Bet tai vyks natūraliai, neforsuojant įvykių, sudarant tam galimybes“, – teigė L. Linkevičius.

REKLAMA

ES turi svarstyti galimas sankcijas Baltarusijos valdžios atstovams

L. Linkevičius taip pat pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų svarstyti galimybę įvesti sankcijas Baltarusijos valdžios atstovams, kurie yra atsakingi už rinkimų klastojimą ir jėgos naudojimą prieš protestuotojus. 

„Galvojame, kaip dabar turėtume koreguoti santykius su Baltarusija. Šiai minutei aš neturiu atsakymo, bet aš manau, kad visos opcijos ir visi pasirinkimai turėtų būti ant darbo stalo ir tam tikros pasekmės turi būti, netgi įskaitant ir galimas sankcijas atžvilgiu tų, kurie vykdė tą apgaulę, kurie naudojo perteklinę jėgą“, – žurnalistams sakė L. Linkevičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad „perteklinės jėgos panaudojimas tikrai nėra leistinas ta prasme, kad protestuotojai iš tikrųjų buvo išimtinai taikūs“.

„Jie tikrai nebuvo agresyvūs, jie nedaužė langų, nedegino mašinų, čia tikrai nereikėjo tos jėgos naudoti tiek, kiek ji buvo naudojama. Bet pasirinkimas padarytas, matosi, kad šalies vadovybė eina va bank, laiko įkaitais savo žmones“, – kalbėjo ministras.

L. Linkevičius taip pat pabrėžė, kad Lietuva yra pasiryžusi tarpininkauti tarp Baltarusijos opozicijos ir valdžios, jei „yra tokia galimybė ir poreikis“.

REKLAMA

„Visuomenė iš tikrųjų yra įsiaudrinusi, kiek jie apsiruošę permainoms, patys nuspręs, mes tikrai stengiamės kiek reikės padėti, jei reikės, esame pasiruošė tarpininkauti, jei yra galimybė ir poreikis. Visame kame tikrai pamėginsim būti konstruktyvūs“, – teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Viešas Cichanouskajos kreipimasis: galvojau, kad galiu ištverti viską

Sviatlana Cichanouskaja (Svetlana Tichanovskaja) antradienį paskelbė vaizdo įraše „Youtube“ platformoje. Šis įrašas, kaip ir kitas, kuriame moteris ragina sustabdyti protestus, anot L. Linkevičiaus, daryti Baltarusijoje, ne Lietuvoje.

REKLAMA

„Žinote, maniau, kad visa šita rinkimų kampanija mane labai stipriai įkrovė, sustiprino ir suteikė tiek jėgų, jog galiu ištverti viską. Tačiau, tikriausiai taip ir likau ta silpna moterimi, kokia buvau nuo pat pradžių. Priėmiau labai sunkų sprendimą, tą sprendimą priėmiau visiškai savarankiškai. Nei draugai, nei artimieji, nei štabas, nei Sergejus niekaip negalėjo jo paveikti. Žinau, kad daug kas mane supras, daug kas mane teis, o daug kas manęs nekęs. Žinote, neduok Dieve, atsidurti prieš tokį pasirinkimą, prieš kokį teko man. Todėl, žmonės, saugokite save, labai prašau. Tai, kas šiuo metu vyksta, neverta nė vienos gyvybės. Vaikai yra svarbiausia, ką turime gyvenime“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Cichanouskaja pirmadienį atsisakė pripažinti Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pergalę prezidento rinkimuose. Ji paskelbė laikanti save rinkimų nugalėtoja ir paragino jį perduoti valdžią. Baltarusijoje kelis naktis vyko protesto akcijos prieš rinkimų rezultatų klastojimą.

Anglų kalbos mokytojos kvalifikaciją turinti 37 metų S. Cichanouskaja prezidento rinkimuose nusprendė bolatiruotis, kai buvo areštuotas jos vyras populiarus tinklaraštininkas Siarhejus Cichanouskis.

Pastarąją savaitę taip pat buvo areštuota nemažai jos štabo narių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų