Seimūnų kūrybingumui ribų nėra: nemoki alimentų – netenki vairuotojo teisių

Nemoki alimentų – netenki vairuotojo teisių. Tai vienas iš seimūnų sugalvotų būdų, kaip padėti sudrausminti finansinės atsakomybės už vaikus vengiančius tėvus. Mat situacija rimta – skola jau išsipūtė iki 160 milijonų eurų, o skolininkų – net 37 tūkstančiai. Be to, griebtis veiksmų skatina ir tai, kad šios skolos administravimo išlaidos – 1 milijonas eurų per metus krinta ant mokesčių mokėtojų pečių.

„Tas nėštumas buvo nelauktas ir netikėtas. Tiek jam, tiek man. Tas nėštumas jam pasidarė našta“, – 44-verių metų vilnietė Gabrielė sužinojo, kad laukiasi, būdama 39-erių metų amžiaus. Tuo metu su savo buvusiu partneriu moteris kartu gyveno 9 metus. Tačiau, belaukiant šeimos pagausėjimo, jos vyras smarkiai pasikeitė.

Vieną dieną jis prieš besilaukiančią moterį pakėlė ranką. Gabrielei nebeliko nieko kito, tik išsikraustyti į krizių centrą. Gimus vaikui, tėvas juo visiškai nesidomėjo. Moteris kreipėsi į teismą dėl alimentų priteisimo.

„Jis bėgo nuo teismo. Čia, Vilniuje, 5 kartus, kol galų gale per prievartą jį atvedė į teismą. Priteisė. Tuomet pirmą kartą vaiką jis ir pamatė sūnų.“

Tačiau po teismo sprendimo vyras išgaravo. Kas mėnesį turėjęs prie vaiko išlaikymo prisidėti 200-ais eurų, jų vyras per 5-erius metus nesumokėjo nė karto. Taip pat neparodė jokio noro užmegzti santykius su savo sūnumi. Pasak moters, iš bendrų draugų ji sužinojusi, kad jos buvęs partneris dažnai vyksta į užsienio keliones, turi prabangų automobilį, tačiau ir toliau jai nemoka nė cento.

„Gali važinėti prabangiu automobiliu. Kuris neva ne jo. Kuris jo, bet kaip ir ne jo. Žodžiu, jis gali sau leisti kažkur Turkijoj paatostogauti, nesvarbu, kad jį smaugia perkeltine žodžio prasme antstoliai. Na ir ką?“

Gabrielė mano, kad tokia situacija – nesąžininga, tačiau džiaugiasi, kad bent jau sulaukia kažkiek padedančių išmokų iš Sodros. Kas mėnesį moteris gauna 68 eurų dydžio pagalbą. Tokioje situacijoje atsidūrusių kaip Gabrielė mūsų šalyje apstu. Alimentų Lietuvoje šiuo metu nemoka 37 tūkstančiai tėvų. Šiuo metu jie valstybei skolingi net 160 milijonų eurų. Sodra pripažįsta, kad kai kurie skolininkai alimentų nemoka ilgiau nei 5 metus.

REKLAMA

„Gali būti nuo 2 mėnesių. Gali būti apie 100 eurų. Gali būti ir 7 tūkstančiai nuo anksčiau, ką mes esame, kaip ir minėjau, paveldėję, gavę iš kito administratoriaus. Gali būti ir 7 ir 5 metų skola“, – sako „Sodros“ atstovas Laimonas Rudys.

Šios skolos išlaikymas ir administravimas mokesčių mokėtojams kainuoja apie 1 milijoną eurų kasmet. Sodra iš alimentų nemokančių tėvų nuo 2018-ųjų susigrąžino 5,3 mln. eurų. Dar dėl 5 mln. eurų sudarytos skolos išdėstymo dalimis sutartys. Kai kurios – net 5 metų laikotarpiui.

„Mes paraginame asmenis susimokėti. Vėliau, jeigu nepavyksta paraginti, tariamės dėl skolos mokėjimo atidėjimo, jeigu nepavyksta susitarti, vykdome išieškojimą iš piniginių lėšų esančių kredito įstaigose, jeigu nepavyksta iš ten išieškoti, bendradarbiaujam su antstoliais“, – pasakoja L. Rudys.

Tačiau skola nepaliaujamai pučiasi. Alimentus pamiršusių ar neišgalinčių susimokėti tėvų Sodra bando ieškoti ir užsienyje. Seimūnai planuoja ieškoti būdų, kaip sugriežtinti alimentų išieškojimo tvarką. Jau ateinančią savaitę Socialinių reikalų ir darbo komitetas svarstys, kokiomis priemonėmis būtų įmanoma apsunkinti gyvenimą tėvų, pamiršusių savo vaikus.

„Po naujų metų mes rengsime pataisas, kartu su ministerija, tam tikrus sugriežtinimus, sankcijas tiem žmonėm, kurie vengia mokėti. Pavyzdžiui, Latvijoje neleidžia, atima teises tiems, kurie nemoka“, – teigia Seimo narys Rimantas Dagys.

2019-aisiais Sodros specialistai taip pat nustatė 330 tūkstančių eurų vertės permokų. Juos sudaro tie atvejai, kai išmokos prašytojai neinformavo apie nebepriklausančią paramą, nes vaikai pradėdavo gauti teismo jiems priteistą išlaikymą.


Rašyti komentarą...
a
audi buvusi zmona
2019-12-16 18:16:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Darykit tai ir kuo greiciau. juk alimentu nemoka ne tie kurie neturtingi, o vazinejantys su prabangiom Audi ir tycia nemokantys. Atemimas teisiu bus geriausia imanoma sudrausminimo priemone. ir dar reiketu juos stabdyti i Turkija skraidant ilsetis pi 3 kartus per metus, tiesiog oro uoste grazint i namucius alimentu atidirbinet
Atsakyti
-4

K
Kotryna.
2019-12-16 17:11:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
O ką darysit su tais kurie neturi teisių, ir tokiu yra ne vienas ir ne du....?
Atsakyti
-2

f
f
2019-12-16 17:03:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rodo tik valstybes apsileidima. Vyrai nemoka, o valstybe skescioja rankomis - tipo nu va, taip va ir gyvenam.

Tai ble isieskokit ir viskas.
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (22)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų