Lietuvių darbo užmokestis per penkerius metus vidutiniškai išaugo net 300 eurų, tačiau pasitenkinimas gyvenimu per tą patį laikotarpį netgi smuktelėjo. Tokius paradoksus atskleidžia „Eurostat“ apklausa, o lietuviai joje – vėl sąrašo gale, tautiečių pasitenkinimas gyvenimu smuko labiausiai iš visų Europos Sąjungos šalių. Ekonomistai nesunkiai įvardija lietuvių nepasitenkinimo kaltininką – tai ryški turtinė nelygybė. Tiesa, ne viską lemia pinigai, psichologai nemato jokių apraiškų, kad politikams rūpėtų, kaip žmonės jaučiasi.

Įvairių amatų meistrė Virginija Rimkutė rodo, kaip senoviniu būdu gimsta siūlai. Jau 15 metų daugybę laiko moteris praleidžia prie verpimo ratelio. Šiuo metu Virginija vykdo užsakymą iš antikvarinio lino suverpti siūlus staltiesei. Tam reikės daugybės siūlų ričių, o, kol siūlais apsivynios bent viena, praeis trys valandos. Amatininkė pasakoja, kad jai ši veikla yra ir darbas, ir pomėgis, ir gyvenimo būdas.

„Savo gyvenimu pasitenkinimą, žinoma, jaučiu, nes darau tai, ką noriu, kas man patinka ir to siekiu. Kitas dalykas – užsidirbti tokį atlyginimą, kokį nori, ne visada galima tuo, ką darai“, – sako archeologė, amatininkė Virginija Rimkutė.

REKLAMA

Virginija pripažįsta, kad daugiau užsidirba ne iš tiesioginio savo amato, o iš edukacinių užsiėmimų vaikams ar turistams. Moteris sako, kad finansinis atlygis gal ir nėra svarbiausias dalykas gyvenime, tačiau be jo laimė sunkiai užgimsta:

„Jeigu galėsi nusipirkt tik užpilamą sriubą – tai yra geriausias patiekalas, kurį gali nusipirkt – tai laimės nebus daug.“

Būtent apie laimę, o tiksliau – pasitenkinimo gyvenimu jausmą – po penkerių metų pertraukos europiečių paklausinėjo „Eurostat“ tarnyba. Lietuviai čia ir vėl atsiskleidė kaip užkietėję pesimistai. Tautiečių pasitenkinimas gyvenimo kokybe smuko labiausiai ir dešimtbalėje sistemoje nesiekia septyneto, o kalbant apie finansinę padėtį, vos viršija penketą. Dar nelaimingesni už mus tik kroatai ir bulgarai. Tiesa, iš pirmo žvilgsnio ekonomikos rodikliai bylotų ką kita. Per penkerius metus daugėjo turtingų žmonių, didėjo pensijos, indėlių bankuose sumos muša rekordus, o dabar jau sunku patikėti, kad vidutinė alga anuomet vos viršijo 500 eurų.

„300 eurų padidėjo, procentais – virš 50 proc. pakankamai įspūdingas šuolis. Tai suponuotų, kad vertinimas, tiek laimės, tiek finansinės padėties, turėjo pagerėti“, – teigia ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Kita vertus, ekonomistai nesunkiai įvardija, kas pradangina lietuvių pasitenkinimo gyvenimu jausmą.

„Dažnai minima priežastis yra nelygybė. Jeigu mėnesinės pajamos auga šimtu eurų, bet vieniems paauga 200, o kitiems – 20 eurų, tai tie žmonės, kuriems padidėjo 20, žinoma, jie nevertina savęs 10 kartų prasčiau“, – mano ekonomistas Romas Lazutka.

REKLAMA

Kitaip tariant, pyragaičius žmonėms norisi skanauti patiems, o ne tik žiūrėti, kaip mėgaujasi kiti. O labiausiai savo gyvenimu nepatenkinti yra būtent arčiausiai skurdo ribos esantys žmonės.

„Tą pagerėjimą jaunesnės kartos su kaupu atsvėrė ženkliai pablogėjęs vertinimas vyresnio amžiaus žmonių, ypač pensinio ir priešpensinio amžiaus žmonių“, – pasakoja Ž. Mauricas.

Gali būti, kad aukso viduriuką tarp uždarbio ir pasitenkinimo gyvenimu rasti išties nelengva. Pasak psichologų, pasiekus tam tikrą algos dydį pinigai laimės nebeprideda, daug svarbesniais tampa santykiai, sveikata ar hobiai. Tačiau jaučiantiems finansinį nepriteklių geresnio gyvenimo, o ir savijautos, rodiklis yra būtent pinigai. Visgi psichologas Gediminas Navaitis pastebi, kad, susikoncentravusi į algų ar pensijų didinimą valdžia apie žmonių savijautą nė nesusimąsto.

„Net pats tas klausimas, kas daroma, kad žmonės geriau jaustųsi, daugeliui politikų yra netikėtas ir nesuprantamas. Nes jie nesidomi tuo“, – kalbėjo psichologas Gediminas Navaitis.

O ką gali valdžia padaryti, pasak Navaičio, tai bent jau stengtis sutvarkyti biurokratinį aparatą taip, kad žmonės nesijaustų žeminami. Kaip pavyzdžius psichologas mini nuolatinį erzelį dėl eilių poliklinikose, neaiškumus mokesčių sistemoje.

„Mokesčių sistema, kuri prislėgusi vidurinę klasę. O nuo vidurinės klasės padėties ir priklauso bendros nacionalinės laimės indekso dydis atskiroje šalyje“, – sako G. Navaitis.

Valdžia, kaip visuomet, aiškina, kad bando gerinti žmonių gyvenimą. Tačiau dalis ekonomistų, kaip jau įprasta, tikina, kad nelygybės mažinimu tai mažai kvepia.

REKLAMA

„Tiek pensijos auga, tiek socialinės išmokos, vaiko pinigai, stiprinamos šeimos. Socialinė pusė stiprėja“, – teigia ministras Linas Kukuraitis.

„Tuos pačius vaiko pinigus prisimenant – 50 eurų ir vieniems, ir kitiems duoda. Atrodo, po lygiai, bet šeimos, kurių pajamos labai didelės – tai jiems prabangai ir pan. O tiems, kurie gyvena labai sunkiai, tie pinigai irgi neišsprendžia problemos“, – pasakoja ekonomistas Romas Lazutka.

Remiantis „Eurostato“ duomenimis, labiausiai gyvenimo kokybe patenkinti turtingieji suomiai, šveicarai, danai. Jų laimė prilyginama aštuonetui. Beje, lietuviai kiek labiau patenkinti asmeniniais santykiais, balas čia priartėjęs prie aštuoneto. Tiesa, net ir šis rodiklis per penkerius metus smuktelėjo.

Regina
2019-11-24 11:25:01
,,Blogiausiai' mūsų šalyje gyvena tik seimo vargšai jiems reikia atlyginimus didinti šimtais kartų, o žmogeliai išgyvens ir be pinigų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Julius 2019-11-25 22:27:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi ekonomistai š..... verti,juk keliant darbo užmokestį ir pensijas procentais,atskirtis tik didėja.Tad nėra šansų,kad kas nors keisis.Tad gal,kaip Pakistane pensijų visai nemokėkim,lai juos išlaiko dirbantys šeimos atstovai.Chaaaaaaaa... Nusivylęs prezidentu Nausėda -ekonomistas tik turtuolių ir savo naudaiiiii.....   ATSAKYTI
jis 2019-11-24 17:15:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kas musu laikais mokejo vaiko pinigus,o reikejo vaika islaikyti ir ji uzauginti,ir ji maitinti, ziuri i uzsieni kad ten moka,tai tegul ir algas moka pagal uzsieni,kainas tai kelia,    ATSAKYTI
Porsidaveliu tauta 2019-11-24 15:05:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pati motina gamta patvarkyti tuos eurourodus su eurosykniniais turtais   ATSAKYTI
Xxxx 2019-11-24 15:02:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Alga nekyla nuo 2014m.   ATSAKYTI
Emigrantas 2019-11-24 14:11:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ir kas? Revoliucijos tuom neprišauksi.   ATSAKYTI
Niekas 2019-11-24 14:58:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kur tave prišauksi. Po lauksi kai gerai litvoj bus žiū ir parleksi... Kai patriotas.   
Ona 2019-11-24 13:59:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mes gyvenam Europos sajungoje o ne rusijoje taigi ir liginkim šali su europa . Kaliningradas yra rusijos dalis jeigu nežinote primenu.   ATSAKYTI
l...berbibis 2019-11-24 13:40:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pasodinkit ,valdžia ant minimalaus atlygio ir kol Lietuvoje žmonės negyvens geriau ,jokių
algų kėlimo   ATSAKYTI
... 2019-11-24 12:47:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Demokratinė valstybė, laisva valstybė. Tik šie šūksniai ne šios valstybės darbo klasei, ne skurdžiai gyvenančiam. Jie tik seimunams besociam verslui   ATSAKYTI
Tiems, kuriems prie ruso buvo geriau 2019-11-24 12:32:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Taigi, Kaliningradas netoli, pirmyn!   ATSAKYTI
Ana 2019-11-24 11:52:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tiesiai į dešimtuką   ATSAKYTI
ricka 2019-11-24 11:51:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
labjausia uzknisa jau sitie visi skaiciavimai paskaiciavimai . kas jiems uz visus tyrimus moka ?    ATSAKYTI
ricka 2019-11-24 11:51:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
labjausia uzknisa jau sitie visi skaiciavimai paskaiciavimai . kas jiems uz visus tyrimus moka ?    ATSAKYTI
kolukietis 2019-11-24 11:47:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
VALTERIS matyt skaiciuoja kolukyje gaunama alga ,60 rubliu ir dar iki 500 rubliu ka privokdavo.Neskiesk miltais ,malunai sustos.Mieste alga buvo nuo70-130 rubliu,o kolukiuose dar mazesne..pasakorius.Jei gaut ilgesni rubliuka ,turejai auginti 2 metus versi,laikyti parsavede,tai galejai prasisukti.   ATSAKYTI
Agnė 2019-11-24 12:27:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pats nenusisekė. Dirbau kolūkyje buhalterė ir žinau kas kiek gaudavo. Aš pati 1982 pradėjau dirbti ir gaudavau 150 rb atlyginimą  
Regina 2019-11-24 11:25:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
,,Blogiausiai' mūsų šalyje gyvena tik seimo vargšai jiems reikia atlyginimus didinti šimtais kartų, o žmogeliai išgyvens ir be pinigų.   ATSAKYTI
valteris 2019-11-24 11:23:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Prie ruso dirbdamas Lietuvos kolūkio še ir taip po statybas gaudamas 500 rublių gyvenau kaip karalius ir dar premijų gaudavo ir garbės raštu o dabar lakstau jau būdamas ciut ne 60 metu po Europą ir visur išnaudoja mus lietuviai diktatūra didžiausia, vat dasigyvenom   ATSAKYTI
kestas 2019-11-24 11:43:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Turbut po europa vazinejai kaip karalius su 500 rubliu  
Andrius 2019-11-24 12:07:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Visiskai su tavim sutinku prie ruso zimiai geriau buvo nors as dar i mokykla ejau mano mamos uzdarbio uztekdavo ir buta islaikyti, ir maistui, ir mane aprengti ir i mokykla suruosti ir dar paciai likdavo su draugem i restorana nueiti ir i kinoteatra o uzdarbis buvo medicinos seseles. Dabartinis jaunimas nieko nezino kaip buvo prie sovietu sajungos ir sneka, raso nesamones prisiklause propogandos. Jie dabar uz aukstaji issilavinima moketi turi didziulius pinigus tiesa ne jie o ju tevai kurie gala su galu vos sudure o prie sovieto aukstasis issilavinimas nemokomas buvo daug yra pavyzdziu kai prie sovieto geriau buvo bet viskas nutilima del amerikieciu propogandus kad rusai mus nori uzpulti nesamone mes rusams simta metu kaip nereikalingi.  
Romas 2019-11-26 07:41:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ko dabar verki,jei prie ruso taip gerai gyvenai. Apsirūpinai, kaip karalius
. Manau, prisipirkai namų, butų,pasaulio pamatei. Pats gyvenau prie ruso ir žinau, kaip vargingai žmonės gyveno. Jei būtų atidarę sienas, tai dauguma iš to sovietinio rojaus būtų išbėgęs...

  

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Po operacijos (nuotr. stop kadras)
15-metė iš Kinijos, kuri serga itin reta liga, gavo išskirtinę galimybę, po kurios merginą vos atpažino jos pačios tėvai. 15-metė visą gyvenimą kentėjo patyčias mokykloje, ...
Siuntų išvežiotojas (nuotr. stop kadras)
Žinomos siuntų išvežiojimo kompanijos darbuotojas buvo užfiksuotas darbo metu. Deja, ne itin malonioje situacijoje. Įraše matyti, kaip vyras siuntas į savo automobilį meto ...
Vilniečio gyvenimo sąlygos šokiruoja: niekam nerūpi, kad gyvena be paso ir elektros
Į „TV Pagalbą“ kreipėsi vilnietė Irena, kuri susirūpino savo kaimyno Petro sveikata ir gyvenimo sąlygomis. Vyras jau metus laiko gyvena be elektros, paso ir jokių pajamų, ...
Žiaurus užpuolimas Klaipėdoje: smaugė vyrą iš kurio atėmė piniginę
Klaipėdoje visiems policijos ekipažams pranešta apie gatvėje apiplėštą žmogų. Vyriškio teigimu, šis buvo užpultas netoli „Akropolio“ prekybos centro keturių vyrų. Atėmę ...
Padavėja (nuotr. 123rf.com)
Kada lietuviai gyvens taip oriai kaip Vakarų Europos šalių gyventojai? Lietuvos banko duomenimis, mūsų šalis pavyzdingai stiebiasi link Europos Sąjungos vidurkio, tačiau ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų