• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltijos jūroje žvejojantys žvejai antrus metus iš eilės neišgaudė jiems skirtos menkių kvotos. Žvejai sako, kad dėl to kaltas pasenęs laivynas ir prievolė didžiąją dalį laimikio parduoti Lietuvoje, žuvininkystės produktų aukcione.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau itin gerai menkes gaudydavę ir dėl kiekvienos papildomos tonos pešdavęsi žvejai pastaruosius dvejus metus menkių limito neišgaudo. 2011-aisiais nesugauta apie 600 tonų, 2012-aisiais - daugiau nei du tūkstančiai - beveik pusė metų kvotos.

REKLAMA

Žvejai LRT televizijai aiškina, kad taip atsitiko dėl pasenusio laivyno - žvejybinių laivų amžius - daugiau kaip 30 metų, varikliai neekonomiški. Tačiau pasinaudoti Europos Sąjungos laivams modernizuoti skirtais pinigais žvejai taip pat nesugebėjo - esą taisyklės itin nepalankios. Pagal jas, keičiant variklius į naujus, jų galingumą privalu sumažinti 20 procentų. O jau dabar galingumas toks mažas, kad, pučiant stipresniam nei 10 metrų per sekundę vėjui, plaukti į jūrą laivai nebegali.

REKLAMA
REKLAMA

Žvejai neįsisavino nė lito, todėl Europos Sąjungos parama nukreipta vidaus vandenų reikmėms.

"Nuo mūsų buvo atimta 11 milijonų, atiduota, kaip jau minėjau, į tvenkinius ir pelkes - nebijau to žodžio pasakyti - ir dabar žvejybinis laivynas tokioj būklėj, jog mes nesugavome menkės. Tai reiškia, kad Lietuva prarado apie 10 mln. litų", - sako Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos vadovas Alfonsas Bargaila.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, 80 procentų laimikio žvejai privalo parduoti Lietuvos žuvininkystės produktų aukcione. Todėl ir už kelių šimtų jūrmylių žvejojantys laivai turi gaišti laiką, deginti brangius degalus, nes parduoti žuvų šalia žvejybos rajono esančiuose uostuose negali.

REKLAMA

Žvejybą Baltijos jūroje prižiūrinčios tarnybos valdininkai įžvelgia ir dar vieną ekonominę priežastį.

"Per dvejus metus dvigubai sumažėjo šprotų ir strimelės kiekiai. Dėl to trigubai pakilo kaina, galima sakyti, ir pasidarė naudinga žvejoti šias žuvis. Todėl žvejai dabar kibo į tas žuvis, netiek daug dėmesio skirdami menkei", - dėsto Žuvininkystės tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vaclovas Petkus.

Šprotų ir strimelių kvotas žvejai išnaudojo beveik 100 procentų. Sankcijų dėl nesugautų menkių žvejai nesulauks - kvotos mažinamos tik viršijus nustatytus limitus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų