• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinė mokėjimo agentūra

Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) paramos lėšas naudojančios organizacijos, skirtingai nei ūkininkai ar žemės ūkio bendrovės, priskiriamos prie perkančiųjų, todėl, vykdydamos pirkimus, turi vadovautis Viešųjų pirkimų įstatymu. Vietos veiklos grupėms (VVG) tinkamas viešųjų pirkimų įvykdymas neretai tampa nemažu galvos skausmu.  

REKLAMA
REKLAMA

Aptinkama klaidų

Vietos veiklos grupės naudojasi parama pagal 4-ąją KPP kryptį „LEADER metodo įgyvendinimas“. Norėdamos įsigyti KPP lėšomis finansuojamas prekes ar paslaugas, jos turi vykdyti viešuosius pirkimus, kuriuos reglamentuoja Viešųjų pirkimų įstatymas, Vyriausybės nutarimai, Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus įsakymai. Be to, vietos veiklos grupė turi pasitvirtinti supaprastintąsias pirkimų taisykles, kuriomis turi vadovautis vykdydama supaprastintus pirkimus.

REKLAMA

Tačiau neretai dalyvaujant KPP priemonėse „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“ ar „Parama VVG veiklai, įgūdžiams įgyti ir aktyviai pritaikyti“ viešieji pirkimai atliekami klaidingai.

KPP paramą administruojančios Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) specialistai atkreipia dėmesį, kad numatantis organizuoti viešuosius pirkimus strategijos vykdytojas (t. y. vietos veiklos grupė) iš anksto NMA turi pateikti ir suderinti pasirinktą viešojo pirkimo procedūrą, motyvus dėl pasirinkimo bei viešojo pirkimo skelbimo turinį ir pirkimo dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA

Jei numatoma viešuosius pirkimus organizuoti taikant viešųjų supaprastintų pirkimų procedūrą, prieš jai įvykstant dokumentus reikia suderinti su NMA Kontrolės departamento teritoriniu skyriumi (KDTS).

Įvykdžiusi viešojo pirkimo procedūrą, VVG turi pateikti informaciją KDTS apie pirkimo rezultatus ir suderinti viešojo pirkimo-pardavimo sutarties projektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Duomenys turi atitikti

NMA specialistai pastebi, kad dažniausiai, nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo bei supaprastintų pirkimo taisyklių nuostatų, įsigyjami degalai, kanceliarinės prekės, nuomojamos patalpos, taip pat neteisingai perkamos mobiliojo ryšio paslaugos. Norint išvengti minėtų klaidų, patariama įsigilinti į šių prekių bei paslaugų pirkimo tvarką.

REKLAMA

Pavyzdžiui, nuomojant patalpas, turi būti vadovaujamasi tokiu Vyriausybės nutarimu, kuris nustato patalpų nuomos specifinę procedūrą. Nuomos sutartyje rekomenduojama nurodyti, kad į kainą įeina ir mokestis už komunalines paslaugas, fiksuotą ryšį (jeigu toks yra), patalpų valymo paslaugas ir pan. Priešingu atveju vietos veiklos grupė šioms paslaugoms turės organizuoti pirkimus pati.

REKLAMA

Svarbu atkreipti dėmesį, jog įsigyjant kanceliarines prekes kvietime pateikti pasiūlymai bei laimėjusio tiekėjo pasiūlyme nurodytos konkrečių prekių kainos visą sutarties galiojimo laikotarpį negali keistis (išskyrus atvejus, kai pirkimo sutartyje numatoma galimybė keisti sutarties kainą dėl PVM pasikeitimo). Pirkimo dokumentuose ir sudarytoje su tiekėju sutartyje nurodžius, kad kitoms (pasiūlyme nenurodytoms) prekėms tiekėjas taiko konkrečią nuolaidą, šios prekės gali būti įsigyjamos papildomai. Tačiau tai turi būti tik kanceliarinės prekės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įsigyjant degalus vertėtų atkreipti dėmesį, kad visą sutarties galiojimo laikotarpį negali kisti nuolaida, o ne kuro kaina. Tiekėjų pasiūlymai turi būti vertinami nurodytoms konkrečios dienos kainoms pritaikius jų siūlomas nuolaidas.

Perkant mobiliojo ryšio paslaugas, verta nepamiršti ir pirkimo sąlygose į minimalų mėnesinį mokestį įtraukti pokalbius (tiek Lietuvoje, tiek užsienyje), SMS, MMS siuntimą tarp perkančiosios organizacijos abonentų, pokalbius ir SMS, MMS siuntimą į Lietuvos ir užsienio tinklus.

REKLAMA

Pirkimams – CPVA pagalba

VVG, vykdydama pirkimus, turi laikytis tam tikros sekos. Pavyzdžiui, negali būti pirma įsigyjamos prekės, o tik vėliau pasirašoma pirkimo sutartis ir pan. KPP lėšų pervedimas vyksta tik įvykdžius pirkimą ir pateikus reikiamus viešųjų pirkimų bei apmokėjimą patvirtinančius dokumentus.

VVG, vykdydamos pirkimus, gali pasinaudoti centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) teikiamomis centrinės perkančiosios organizacijos paslaugomis.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų