„Balsas.lt savaitėje“ klausiama, ar tikrai norite plėtoti verslą ar bent pagyventi Tailande? Tada verta paklausyti šioje šalyje dirbančio teisininko patarimų.
Nuo 1997 metų Tailande gyvenantis ir dirbantis teisininkas Rene Philippeʼas-Dubout yra išleidęs knygą „Kaip saugiai pirkti nekilnojamąjį turtą užsienyje: Tailando atvejis“. Ko šioje šalyje pasisaugoti pataria autorius?
Užsidirbti galima ir gatvėje
− Kodėl persikėlėte gyventi į Tailandą? – „Balsas.lt savaitė“ paklausė R. Philippeʼo-Dubout.
− Mano tėvas, būdamas jaunas prancūzų kareivis, tarnavo Indokinijos kare nuo 1946 iki 1952 metų.
Taigi nuo tada, kai buvau penkerių, tėvas man pasakodavo apie savo gyvenimą Vietname. Klausydamasis tų pasakojimų ir pamilau Aziją. Nors svajojau apie Vietnamą, nuvykau į Tailandą – turistams jis buvo patrauklesnis. Tuomet nusprendžiau ten ir įsikurti.
− Kokie pirmieji europiečio įspūdžiai, atvykus į Tailandą?
− Vietos gyventojai tajai dažniausiai atrodo laimingi, visada šypsosi, sveikinasi vieni su kitais. Sostinė Bankokas išskiria gyvybingumu – gyvenimas jame verda 24 valandas per parą. Pagyvenus šiame mieste, kitų pasaulio šalių sostinės atrodo nuobodžios.
− Koks populiariausias tajų pragyvenimo šaltinis? Koks jų pragyvenimo lygis, kokia ekonomika?
− Tajai itin sėkmingai dirba paslaugų sektoriuje. Pirmą kartą atvykę į Tailandą, iškart pastebėsite, kad ten visos mažos parduotuvėlės maistą parduoda tiesiog gatvėje. Tačiau nereikia išsigąsti – maistas, kuris gaminamas gatvėje, dažnai yra geresnis ir skanesnis nei patiektas restoranuose.
Tailande paplitusios labai mažos įmonės, jos gana pelningos. Pavyzdžiui, mano pažįstamo prekiautojo, kuris parduoda maistą iš nedidelio krepšelio gatvėje, vidutinė dienos apyvarta siekia 150 eurų. Atskaičiavus išlaidas, jis uždirba apie 3000 eurų grynojo pelno per mėnesį. Žinoma, ne visiems sekasi vienodai, tačiau smulkių gatvės prekeivių uždarbis vidutiniškai sudaro nuo 750 iki 1500 eurų per mėnesį.
Svarbu atpažinti aferistus
− Ką turėtų žinoti svetimšalis, norintis pradėti verslą Tailande?
− Tailandas yra puiki vieta užsiimti verslu. Tačiau neverta tikėtis, kad tai, jog esate užsienietis, suteikia pranašumo prieš vietos gyventojus. Tailando žmonės yra labai konkurencingi, ypač dirbantieji paslaugų sektoriuje.
Įspėti turėčiau ir dėl to, kad Tailande galima sutikti daug apgavikų, kurie siūlo investuoti į jų verslą arba pateikia neva patį geriausią pasiūlymą jūsų gyvenime. Šioje šalyje teisininku dirbu jau 12 metų, per tą laiką mačiau daug užsienio investuotojų, kurie Tailande buvo apgauti ne vietos žmonių, bet kitų užsieniečių.
− Esate parašęs knygą, kaip pirkti nekilnojamąjį turtą Tailande. Kokie būtų pagrindiniai patarimai?
− Man yra tekę susidurti su pirkėjais, praradusiais savo investicijas, kai sumokėjo už apartamentus nepastatytame projekte, kurį kūrė asmuo be jokios patirties ir kapitalo. Todėl prieš perkant būtina patikrinti statytojų kompetenciją.
Taip pat reikia įsitikinti, ar asmuo, kuris parduoda nekilnojamąjį turtą, iš tiesų yra jo savininkas. Mes sukūrėme Rene Philippeʼo statybos įmonių testą, kuris padeda pirkėjams nemokamai nustatyti statybos įmonės patikimumą. Taip pat svarbu būti atsargiam keičiant užsienio valiutą.
− Kiek reikia turėti pinigų, norint pradėti savo verslą?
− Viešbučiui įkurti reikėtų mažiausiai vieno milijono JAV dolerių, restoranui ar barui atidaryti prireiks mažiausiai 200 tūkst. dolerių, paslaugų sektoriuje gali pakakti apie 50 tūkst. dolerių.
Šalies įvaizdis pakriko
− Pastaruoju metu Tailandas garsėja streikais prieš valdžią. Tai sukuria nestabilios valstybės įvaizdį. Kiek tai kenkia verslui?
− Situacija nėra tokia bloga, kaip atrodo žvelgiant iš užsienio šalių. Žiniasklaida visada perdeda. Vis dėlto užsienio investicijoms toks šalies įvaizdis turėjo neigiamos įtakos, verslo įmonėms taip pat. Nepaisant šių trukdžių, Tailande yra daug galimybių užsiimti verslu.
− Ar Tailande didelis pelno mokestis?
− Čia nėra maksimalios užsienio kapitalo įplaukų ribos. Priklausomai nuo veiklos srities, galima savo verslą valdyti 100 proc., o kai kuriuose sektoriuose investuotojas privalo turėti partnerį tajų. Mokesčiai nėra aukšti: pelno mokestis yra nuo 15 iki 30 proc. įmonių pelno.
TIK FAKTAI
Tailande gyvena apie 65,5 mln. žmonių.
Valstybinė kalba – tajų.
Valiuta – batas.
Tailandas pirmauja ryžių eksporto srityje, taip pat užima pirmaujančias pozicijas eksportuodamas kaučiuką, kukurūzus, tapijoką, medvilnę, tabaką, cukranendres.
Šalis daug pelnosi iš jūros gėrybių, cukraus pramonės bei tabako. Taip pat iš iškasenų – alavo, cinko, švino, aukso, stiklo smėlio, brangakmenių.