Gėrimų pramonę vienijančio ABBI klasterio prezidento Romo Apulskio teigimu, alkoholinių gėrimų vartojimo įpročiai negali iš esmės pasikeisti vien todėl, kad valdžia priima vienokį ar kitokį sprendimą.
Nors dažnai teigiama, kad reikia branginti gėrimus, ABBI vadovas pastebi, kad Lietuvoje spiritinių gėrimų kainos lyginant su pajamomis yra pačios didžiausios Europos Sąjungoje. „Jeigu tai lemtų bendrą alkoholio suvartojimą, tai lietuviai turėtų būti pati blaiviausia tauta Europoje“, – teigia R. Apulskis. Vis tik jis pastebi, kad nuo 2013 metų pradžios, kai buvo uždraustas stiprus alus, legaliai parduodamo alkoholio suvartojimas sumažėjo 3 procentais.
Pasak ABBI prezidento, stipraus alaus kategorija buvo labai didelė ir sudarė apie 20 % viso etilo alkoholio suvartojimo, todėl šis draudimas negalėjo nepaveikti rinkos ir kitų mažesnių kategorijų. Nors praėjo dar per mažai laiko, kad būtų galima tinkamai įvertinti pasekmes, akivaizdu, kad stipraus alaus vartotojai pasirinko kitas kategorijas – silpnesnį alų, vyną, stipriuosius gėrimus. Tačiau labiausiai nuogąstaujama, kad dalis vartotojų pasirinko nelegalius produktus.
„Pernai „Norstat“ atlikto tyrimo duomenys parodė, kad daliai vartotojų stiprus alus, samanė ir kosmetinis spiritas yra tiesioginiai pakaitalai. 0,2 litrų talpos 60 % alkoholio koncentracijos kosmetinis spiritas kioskuose kainuoja 2,3 lito. Jį gali nusipirkti bet kas, net vaikai, – pasakoja ABBI vadovas Romas Apulskis. – Piktnaudžiaujant Europos Sąjungos laisvo prekių judėjimo principu, denatūruotas etilo alkoholis neribotais kiekiais yra vežamas į Lietuvą. Čia išvalomas arba net nevalytas pilstomas į butelius. Kadangi savą, lietuvišką, produkciją vartotojai gerai žino, tai pilstuko buteliai apklijuojami rusiškomis arba baltarusiškomis etiketėmis ir pirkėjams siūlomi kaip pigus ir kokybiškas kontrabandinis alkoholis. Deja, tikrąją kainą vartotojai dažnai sužino tik toksikologijos klinikose.“ Pasak R. Apulskio, po kontrabandinių gėrimų etiketėmis paslėptas pilstukas – didžiausia nelegalių alkoholinių gėrimų kategorija.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto atlikto tyrimo duomenimis, nelegali spiritinių gėrimų rinka siekia 36 %.