REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje yra per 100 tūkst. gyventojų ir įmonių, turinčių žemės ūkio paskirties žemės. Jau netrukus į jų sąskaitas bus pervesta Europos Sąjungos parama. Už tai, kad verčiasi žemės ūkiu gyventojai ir verslas gaus milijonus eurų niekaip neapmokestinamų pajamų.

Lietuvoje yra per 100 tūkst. gyventojų ir įmonių, turinčių žemės ūkio paskirties žemės. Jau netrukus į jų sąskaitas bus pervesta Europos Sąjungos parama. Už tai, kad verčiasi žemės ūkiu gyventojai ir verslas gaus milijonus eurų niekaip neapmokestinamų pajamų.

REKLAMA

Ketvirtadienį paskelbtas įsakymo projektas, kuriame yra numatyta, kiek šiemet siūloma skirti pinigų vienos ar kitos rūšies tiesioginėms išmokoms.

Priklauso nuo ploto ir pasėlių

Kaip informavo Žemės ūkio ministerija, šiemet tiesioginių išmokų avansai arba išankstines išmokos už 2022 m. bus mokamos nuo spalio 16 d. iki gruodžio 1 d.

Leidžiamas išmokėti avansų dydis – tiesioginių išmokų iki 70 proc., o kaimo plėtros priemonėms – iki 85 proc. Taigi, likusi tiesioginių išmokų dalis turi būti išmokama nuo gruodžio 1 d. iki ateinančių metų birželio 30 d.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo metu gautos 118,7 tūkst. ūkininkų ir bendrovių paraiškos. O 2022 m. tiesioginių išmokų vokas Lietuvai – 578,5 mln. eurų. Taigi vienam pareiškėjui bus išmokėta vidutiniškai po 4872 eurus.

REKLAMA

Tiesa, kiekvienam ūkininkui ši suma gali gerokai skirtis. Ji priklausys nuo to, kiek žemės yra dirbama, ir kas joje auginama.

Pavyzdžiui, šiemet siūloma dalis vienkartinės išmokos už plotus yra 52,50 euro už ha; dalį žalinimo išmokos – 42,50 euro už ha; dalį išmokos jauniesiems ūkininkams – 58,30 euro už ha; už pirmuosius hektarus – 50,75 euro už ha; už baltyminius augalus – 44,70 euro už ha; sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus – 8,80 euro  už ha; plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai – 107,00 euro už ha; už vaisius ir uogas – 216,80 euro už ha ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA

Kitų numatomų avansinių išmokų dydžius galima rasti žemės ūkio ministro įsakymo projekte.

Žemės ūkio ministerija paaiškino, kad visi ūkininkai gauna bazinę (pagrindinę) tiesioginę išmoką už žemės plotą, o papildomai – perskirstymo išmoką (už pirmus 30 ha), žalinimo išmoką, jeigu yra jaunasis ūkininkas gauna jaunojo ūkininko išmoką už (90 ha), bei gali gauti susietąją paramą už atskirų kultūrų auginimą (sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus, daržoves, vaisius ir uogas. Taigi už tą patį ha gali gauti kad ir visas mano minėtas išmokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, ūkis deklaruoja 45 ha žemės ūkio naudmenų. Jo savininkui priklausys bazinė išmoka už 45 ha, plius žalinimo išmokas už 45 ha, plius perskirstymo išmoka už 30 ha.

Jei ūkis deklaravo 30 ha sertifikuota javų sėkla apsėtą plotą – už jį gaus susietąją paramą už sėklinius javus, bei dar deklaravo 15 ha daržovių – už juos gaus taip pat susietąją paramą už daržovių auginimą. Ir jei dar yra jaunasis ūkininkas gaus ir jaunojo ūkininko išmoką už 45 ha.

Kiek pagamina Lietuvos žemės ūkis

2021 m. mūsų šalyje žemės ūkio produkcijos pagaminta už 2,96 mlrd. eurų, arba 7,8 proc. daugiau nei 2020 m., rodo Statistikos departamento duomenys.

REKLAMA

Augalininkystės produkcijos vertė padidėjo 8,1 proc. Tam įtakos turėjo 13,7 proc. padidėjusios augalininkystės produktų supirkimo kainos. Labiausiai išaugo rapsų (26,9 proc.), bulvių (26,5 proc.), daržovių (13,7 proc.) ir javų (12,7 proc.) supirkimo kainos.

Tačiau dėl menkesnio derliaus augalininkystės produkcijos apimtis sumažėjo 4,9 proc.

Labiausiai sumažėjo cukrinių runkelių (16,7 proc.), ankštinių augalų (13,1 proc.), javų (8,6 proc.) ir bulvių (7,8 proc.) derlius. 4,2 proc. išaugusį rapsų derlių lėmė 10,9 proc. padidėjęs rapsų pasėlių plotas.

Gyvulininkystės produkcijos vertė padidėjo 7,2 proc.

Tam įtakos turėjo 8,2 proc. išaugusios gyvulininkystės produkcijos supirkimo kainos, iš jų labiausiai augo pieno (14,8 proc.), galvijų (12,9 proc.) bei avių ir ožkų (11 proc.) supirkimo kainos.

Gyvulininkystės produkcijos apimtis sumažėjo 0,9 proc., nes buvo mažiau išauginta paukščių (5 proc.), avių ir ožkų (1,6 proc.) bei mažiau primelžta pieno (0,8 proc.).

Norisi kažkaip korektiškiau, na bet va tiek korektiškai gaunasi- tiesiog asilas rašė šitą straipsnį, ar yra koks nors redaktorius, ar galų gale vyresnysis brolis: antraštėje rašo, kad vidutiniškai gaus po 4872, bet tekste jau dėsto, kad priklausomai nuo dirbamos žemės ploto( tai kažin ar autorius susigaudo, ar jam yra skirtumas jei vienas dirba 20 ha, kitas dirba 450 ha, ar autoriui ir tas ir kitas gaus po 4872?), pabandykit pasigylinti tekste į jo atliktus skaičiavimus, matyt, tiek susijaudino pamatęs tuos 4872, kad net dėdamas kalkuliatoriuje, pamiršdavo paspausti simbolį C. Gerbiamas " Asile" , nekiršinkite ir nepavydėkite šito 4872 skaičiaus, nes šiai dienai už šitą kalną pinigų, ūkininkas galės nupirkti 4 t trašų, tai yra 10-iai hektarų patrešti. Nesijaudinkite, už šitą sumą niekas nepirks nei lainerių, nei jachtų, nei prabangių sportbačių, šitą sumą prarys ekonominis karas. Aš jau nebekalbėsiu, kaip lygioje vietoje šitas traipsnis kiršina žmones. Jau dabar dauguma ūkininkų, sėdami žiemines kultūras, nenaudoja trašų, nes sustojo trąšų fabrikai europoje, tai kokie derliai laukia kitais metais??? Gerbiamas, " Asile", melskis, kad kitais metais duona nebūtų po 15 eu. Pabaigai, straipsnio rašytojui yra du keliai, arba tu tobulėji ir eini į priekį kaip plunksnos meistras, arba tu nusiperki dvi karves ir šauni į kaimą gyventi... Atrodo karvės pienas bus deficitas.
koks nuo pirmo sakinio kiršinantis rašinėlis... Progresuojat, progresuojat.
Turkijoje nėra išmokų, tai šiemet pavasarį kai trąšos subrango, vietiniai ūkininkai neturėjo pinigų joms įpirkti ir beveik netręšė pasėlių, rezultatas- menkas derlius, maisto produktų infliacija apie 200 proc. Išvada- išmokų naudą gauna maisto pirkėjai, ūkininkas tk laikinas pinigų laikytojas, kol jie nusėda trąšų, technikos,žemės nuomotojų kišenėse.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų