Lietuvos įmonių plėtra į užsienio rinkas skatinama tokiomis priemonėmis kaip vieši apdovanojimai, kvietimai dalyvauti verslo plėtros projektuose bei mokymo programose. Jau trečius metus iš eilės Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija koordinuoja Europos Komisijos vykdomą skirtingo rango vadovų mokymo programą „Executive Training Programme“ (toliau – ETP), kurios tikslas – padėti Europos Sąjungos įmonėms kurti verslą Japonijos ir Korėjos rinkose bei sėkmingai jose konkuruoti.
ETP yra vienerių metų trukmės plėtros skatinimo programa, kuri siūlo Europos Sąjungos įmonėms galimybę suprasti Japonijos ir Korėjos ekonomiką, rinką, kalbą bei verslo kultūrą. Programa trunka vienerius metus, iš kurių 3 mėnesius programos dalyviai mokosi intensyviuose seminaruose Europoje, vėliau 6 mėnesius mokosi kalbos ir verslo kultūros Seule arba Tokijuje ir galiausiai – 3 mėnesius atlieka praktiką Japonijos ar Korėjos įmonėse.
Anot ETP programos koordinatorės Lietuvoje Ligitos Vaitkutės, susidomėjimas programa juntamas, tačiau teikti paraiškų neskubama. „Kaip pagrindinę priežastį, kodėl Lietuvos įmonių vadovai ilgai svarsto dalyvavimo atrankoje galimybę, galima įvardinti programos trukmę. Tačiau per trumpesnį laiką būtų sudėtinga tiek pažinti šių šalių verslo kultūrą ar išmokti kalbą, tiek užmegzti pažintis su potencialiais verslo partneriais,“ – kalba programos koordinatorė.
ETP mokymo planas suformuotas ir vykdomas tarptautiniu mastu pripažintų universitetų konsorciumo. Programoje dalyvauja tokie universitetai kaip Sciences Po Paryžiuje, SDA Bocconi vadybos mokykla Milane, Orientalistikos ir Afrikos studijų mokykla prie Londono universiteto, Waseda universitetas Tokijuje ir Yonsei universitetas Seule.
Šiemet 60 ES įmonių vadovų turi galimybę išmokti sėkmingai veikti Japonijos ir Korėjos rinkose. Studijoms Japonijoje skiriamos 45 vietos, Korėjoje – 15 vietų. Paraiškų teikimo terminas baigiasi jau šio mėnesio 30 dieną.
2006 metais plėtros programoje dalyvavo trijų Lietuvos įmonių vadovai, 2007 metais – vienas įmonės vadovas. Programos rezultatai rodo, kad Europos Sajungos įmonės, po jų darbuotojų dalyvavimo ETP, per 10 metų vidutiniškai padvigubino savo apyvartą su Japonija ir Korėja.