Prie kiaušinių kasdien stovi eilės – tai artėjančių Velykų ženklas. Nors šventiniai kiaušiniai pabrango kone dvigubai, nepanašu, kad po Velykų jie atpigs. Dėl kainų galvos nesuka tik kaimo žmonės, kurie daržinėje lesina bent po kelias vištas. Jei anksčiau galvojo jomis atsikratyti, dabar persigalvojo.
Lesina ir tuo, kas lieka nuo stalo
Žeimių kaime, vos už kelių kilometrų nuo Šiaulių, užsukus į pirmą pasitaikiusį kiemą, sutiko šeimininkė Ona. Ji sako niekada kiaušinių neperkanti. Nei pieno, nei sūrio, nes ožką laiko.
„Turim penkias vištas. Kasdien gūžtoje randu po 3-4 kiaušinius. Viena višta deda kasdien. Kita – kas antrą. Mums užtenka. Sako, kad senam žmogui per dieną užtenka dviejų“, – pasakoja pensininkė Ona.
Vištos nereiklios. Ona duoda grūdų, šutintų bulvių. Sulesina ir nuvirtus arba išdžiovintus kiaušinių lukštus. Vištoms daug kas tinka, kas nuo pietų stalo lieka.
Šeimininkei gyvuliai ir paukščiai – džiaugsmas ir paspirtis: „Kur čia su lazda iki parduotuvės privaikščiosi“.
Netoliese gyvenantis pensininkas Bronius Pranckus visada laiko apie dešimt vištų. Kasdien po šešis kiaušinius parneša. Nesuvalgo tiek.
„Savaitgalį vaikai suvažiuoja. Įdedu po kelis kiaušinius lauktuvių. Kartais talkininkus pavaišinu“, – sako B. Pranckus ir paleidžia vištas iš daržinės ant tądien šviežiai iškritusio sniego.
Pensininkui kelios vištos – ne vargas. Rudenį nusipirko šiek tiek grūdų. Iki šiol pakanka. Nė nemano raibųjų atsikratyti.
„Laikysiu – juk nemaišo. O jei nesuvalgau kiaušinių, kaimynams geriau atiduosiu“, – šypsodamasis sako pensininkas. Jam kiaušinių brangimas – nė motais.
Eilės aptirpo
Prieš pietus „Ginkūnų paukštyno“ firminėje parduotuvėje – dešimties pirkėjų eilė. Panaši būdavo ir anksčiau – prieš pabrangimą. Tai žmonės, kurie kiaušinius perka asmeniniam vartojimui. Ryte eilė būna gerokai didesnė ir perka daugiau, nes tada čia rikiuojasi perpardavėjai.
Ginkūniškis Petras Kanapinskas nusiperka padėklą – 30 kiaušinių. Velykoms? „Ne, dar iki švenčių suvalgysime. Spėsiu nusipirkti kitų“, – sako.
P. Kanapinskas prieš kelias savaites pamatęs didžiulę eilę prie parduotuvės pagalvojo, gal paukštynas vėl pigiai vištas pardavinėja? Jos ūkyje atkunta ir dar ilgai puikiai deda kiaušinius.
Užsuko – gal nusipirks, tačiau suprato, jog žmonės rikiuojasi pirkti kiaušinių po pirmųjų staigaus brangimo dienų.
Ginkūniškis mano, kad kiaušiniai neatpigs. „Jei brangina, tai labai retai kada atpigina. Nebent niekas neperka. Girdėjau, kad reikėjo daug investicijų naujiems gardams. Tikrai nepigs“, – svarstė pirkėjas.
Kainos šoktelėjo ir laikosi
P. Kanapinskas sako, kad prieš pabrangimą „Ginkūnų paukštyno“ parduotuvėje padėklą su dideliais dvitryniais kiaušiniais buvo galima nusipirkti už 10 litų. Dabar už tiek pat, bet šiek tiek mažesnius, teks mokėti 15 litų.
Žmonės įprato sakyti vieno kiaušinio kainą. Didžiausias kainuoja 51 centą. Mažesnis – 48. Mažiausias ir pigiausias – 44. Parduotuvėje kainos kone dvigubos. Dešimties kiaušinių pakuotė parduodama už 7-8,5 lito. Panašiai kiaušiniai kainuoja ir Latvijoje.
Kai kurie gyventojai perka kiaušinius kaime. Užsako iš anksto. Jau prieš pabrangimą dešimt kaimietiškų kiaušinių kainuodavo 5 litus. Tikėtina kad brangs ir jie, tačiau miesto turgeliuose tokių beveik nepamatysi.
Ginkūniškis P. Kanapinskas pamena, kad prieš penkiolika metų čia buvo galima pigiai nuspirkti įdaužtų kiaušinių. Jie iš karto būdavo suleidžiami į atsineštą tarą. „Gal ir negrįš tokie laikai, bet perkančių atsirastų“, – sako vyras.
Jei pigs – bus bankrotų
„Ginkūnų paukštyno“ direktorė Nijolė Kavaliauskienė sako, kad kiaušiniai – mažiausiai brangęs maisto produktas per pastaruosius 10 metų.
Jos nuomone, dėl tokio staigaus brangimo kaltos ne tik naujos vištų laikymo taisyklės. Keletą centų prideda Velykų vajus. Nemažą dalį sudaro pabrangę grūdai, kuras, elektra.
„Tik paskaičiuokite, jei prieš kelerius metus toną grūdų nupirkdavome už 250 litų, tai dabar mokame 500. Brango ir visos kitos išlaidos“, – skaičiuoja direktorė.
Jei po Velykų kiaušinių kainos vėl nukristų iki 4 litų už pakuotę, direktorė įsitikinusi – būtų daug bankrotų.
Nors vištų naujus erdvesnius narvus 40 procentų parėmė Europos Sąjunga, investicijų reikėjo nemažų. 40 tūkstančių dedeklių – 3,5 milijono litų įrangai ir narvams.
Kainą diktuoja ne pavieniai paukštynai
Direktorė primena, kad prieš Velykas kiaušinis pabrangdavo tik keliais centais. Pakuotė – litu, pusantro. Tikėtina, kad po švenčių kiaušiniai šiek tiek pigs, tačiau nežymiai. Pigtų tik tada jei žmonės nebepirktų, nes importuoti pigesnių nėra galimybių.
Nors Latvija ir Lenkija pagal Europos standartus susitvarkė dar ne visus paukštynus, į Lietuvą pigesnių kiaušinių jos neatveš. Direktorė teigia, kad kiaušinių rinkos kainą diktuoja Europa, o ne atskiri paukštynai.
N. Kavaliauskienė sako, kad teoriškai prieš Velykas turėtų parduoti daugiau kiaušinių, tačiau gali nutikti visaip. Pernai perpardavėjai prisipirko daug, o žmonės pirko kukliai. Teko labai sumažinti kainą, kad tik nereikėtų išmesti. „Šiemet bijo per daug prisipirkti“, – konstatavo direktorė.
Alvydas JANUŠEVIČIUS