REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rudenį tiek darbdaviai ieško naujų darbuotojų, tiek patys darbuotojai domisi naujomis karjeros perspektyvomis. Artėjant sunkmečiui, gyventojai dairosi geriau apmokamo darbo, o specialistai skaičiuoja, kad jau trečdalis darbuotojų šiemet pakeitė darbą. Tačiau darbdavių situacija prastėja: nors darbo pasiūlymų daugėja, atlyginimai siūlomi mažesni nei prieš mėnesį.

Rudenį tiek darbdaviai ieško naujų darbuotojų, tiek patys darbuotojai domisi naujomis karjeros perspektyvomis. Artėjant sunkmečiui, gyventojai dairosi geriau apmokamo darbo, o specialistai skaičiuoja, kad jau trečdalis darbuotojų šiemet pakeitė darbą. Tačiau darbdavių situacija prastėja: nors darbo pasiūlymų daugėja, atlyginimai siūlomi mažesni nei prieš mėnesį.

REKLAMA

Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė skaičiavo, kad pastarųjų penkerių metų (2017–2021 m.) duomenys rodo, kad rugsėjį darbo ieškančių asmenų užsiregistruoja daugiau nei rugpjūtį. 

„Taip pat rugsėjį ir įsidarbina daugiau Užimtumo tarnybos klientų nei rugpjūtį, liepą ar birželį ir savarankišką veiklą pagal verslo liudijimus pradeda daugiau Užimtumo tarnybos klientų nei rugpjūtį. 

Kokia bus rugsėjo darbo rinkos situacija, galima bus įvertinti spalio pradžioje. Užimtumo tarnyboje šiuo metu registruota 150,1 tūkst. darbo neturinčių asmenų – 8 tūkst. mažiau rugpjūčio pradžioje. Vidutinė registruoto nedarbo trukmė – 276 dienos“, – komentavo M. Jankauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Darbo pasiūlymų daugėjo, atlyginimai – mažėjo

Užimtumo tarnybos duomenimis, darbdaviai rugpjūtį įregistravo 27,4 tūkst. laisvų darbo vietų šalyje – 9 tūkst. daugiau nei liepą. Darbo ieškantys asmenys galėjo rinktis  iš 36 tūkst. darbo pasiūlymų.

REKLAMA

Darbuotojų paklausa augo beveik visuose veiklos sektoriuose, o labiausiai – transporto ir saugojimo, švietimo, vandens tiekimo, nuotekų valymo ir atliekų surinkimo, apgyvenimo ir maitinimo paslaugų įmonėse.

„Nepaisant didesnio darbo pasiūlymų skaičiaus rugpjūtį, siūlomas darbo užmokestis šiek tiek mažėjo: darbo skelbimuose nurodomas vidutinis mėnesio darbo užmokestis buvo 2,4 proc. mažesnis nei liepą“, – atkreipė dėmesį Užimtumo tarnybos stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja Jurgita Zemblytė.

Didžiausią darbo užmokestį siūlė informacijos ir ryšių bei statybos veiklą vykdančios įmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausias vidutinis darbo užmokestis siūlytas programinės įrangos ir taikomųjų programų kūrėjams ir analitikams (2,2 tūkst. eurų ant popieriaus), gydytojams (2 tūkst. eurų), verslo paslaugų ir administracijos vadovams (2 tūkst. eurų), pardavimo, rinkodaros ir plėtros vadovams (1,8 tūkst. eurų), gamybos ir statybos vadovams (1,8 tūkst. eurų), veterinarams (1,8 tūkst. eurų), elektros technologijų inžinieriams (1,7 tūkst. eurų), duomenų bazių ir tinklų specialistams (1,7 tūkst. eurų).

Daugiausiai darbo pasiūlymų IT srityje

Darbo rinkos portalo „CV-online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė pastebėjo, kad darbo rinka Lietuvoje suaktyvėja jau rugpjūčio antroje pusėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne išimtis ir šie metai. Rugpjūčio antroje pusėje įmonės turėjo daugiau pasiūlymų nei liepą, ieškantys darbo taip pat dažniau kreipiasi dėl darbo. Tačiau kalbant apskritai, darbo pasiūla yra didesnė nei paklausa“, – atkreipė dėmesį specialistė. 

Anot jos, daugiausiai darbo pasiūlymų tenka šių sričių darbuotojams: 

  • IT;
  • Finansų;
  • Klientų aptarnavimo ;
  • Prekybos;
  • Organizavimo/valdymo;
  • Gamybos;
  • Inžinerijos;
  • Transporto;
  • Administravimo;
  • Pardavimų.

 „Šiuo metu vienam skelbimui tenkantis kandidatų kiekis yra aukščiausias šiais metais, o tai rodo, kad aktyvumas nemažėja. Ženklų, kad mažės kandidatų srautas nėra. Tačiau, darbo rinkoje yra geroka disproporcija, tarp to kokių darbuotojų ieškoma daugiausiai ir į kokių sričių skelbimus daugiausiai atsiliepia kandidatai. 

REKLAMA

Pavyzdžiui, šiuo metu daugiausiai kandidatų vienam skelbimui tenka šių sričių darbo pasiūlymams: 

  • Rinkodara;
  • Viešieji ryšiai, žiniasklaida;
  • Turizmas;
  • Organizavimas, valdymas;
  • Kultūra menas;
  • Pardavimai;
  • Žmogiškieji ištekliai;
  • Administravimas;
  • Socialinė rūpyba;
  • Teisė.

Tačiau šiose srityse darbo pasiūlymų kiekis nėra itin aukštas, skelbimų per mėnesį būna vos kelios dešimtys, o štai IT srityje paskelbiama apie 900 skelbimų per mėnesį“, – skaičiavo R. Karavaitienė.

Trečdalis darbuotojų šiemet pakeitė darbą

„Kantar“ tyrimo duomenimis, šiemet trečdalis darbuotojų per metus pakeitė darbą arba planuoja tai padaryti netrukus. Todėl darbdaviai reaguodami į situaciją didino dėmesį darbuotojų emocinei sveikatai ir motyvacinėms priemonėms.  

REKLAMA

Tyrimo duomenimis, darbuotojų įsitraukimo lygis per metus stabilizavosi. Labiausiai įsitraukę išlieka jauniausi dirbantieji, iki 29 metų – jų rodiklis žymiai aukštesnis nei bendras Lietuvos dirbančiųjų vidurkis. 

Pastebima, kad kai kuriose grupėse įsitraukimas ūgtelėjo, pavyzdžiui, vyriausioje amžiaus grupėje nuo 60 metų. Šiai darbuotojų grupei buvo būdingas kiek mažesnis įsitraukimas, bet šiemet jų rodiklis jau artimas Lietuvos dirbančiųjų vidurkiui. 

„Galimai šį pokytį lėmė bendras ekonominis ir politinis fonas, sustiprinęs jausmą, kaip svarbu priešpensiniame amžiuje turėti darbą ir pastovų pajamų šaltinį. Darbdaviams tai geras signalas atkreipti dėmesį į vyresnių darbuotojų grupę, kurioje stiprėja ir motyvacija, ir įsitraukimas“, – Jurgita Račkytė-Vilimė, „Kantar“ rinkos tyrimų ir įžvalgų vadovė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per metus darbo rinkoje įvyko nemažai pokyčių: kas septintas dirbantysis (15 proc.) pakeitė darbą, o dar penktadalis (19 proc.) planuoja tai padaryti netrukus; kas 8-as – pakeitė kvalifikaciją. 

Tyrimo duomenimis, šie pokyčiai neretai būna gana glaudžiai susiję: daugiau nei pusė planuojančių keisti darbovietę ketina keisti ir savo kvalifikaciją. Taip pat pakelti sparnus kitur labiau linkę ir nepatenkinti savo atlygiu arba gaunamomis motyvacinėmis priemonėmis darbuotojai. 

„Polinkis keičiant darbą keisti ir kryptį stiprėja: pernai kvalifikaciją pakeitė ar planavo netrukus keisti vienas iš keturių, o šiemet jau – trečdalis dirbančiųjų. Ypač noras rinktis naują kelią keičiant kvalifikaciją buvo būdingas darbuotojams išaugusiems savo marškinius, gaunantiems didesnį atlygį nei rinkos vidurkis“, – sakė J. Račkytė-Vilimė. 

62 metus gyvenu ir tik blogejo Lietuvoj.
Yra ir gera zinia, Simonyte su ministrais ruosiasi dvigubai atlyginimus pasididinti. Seimunai irgi.
Juikiniausia jog apie sunkmeti rašo tie katrie to sunkmečio apskritai gyvenime nėra matę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų