REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šių metų vasario mėnesį Belgijos teisėsauga, sukurpusi veiksmo filmo vertą planą, sulaikė įtariamą deimantų vagį Marcą Bertoldį. Pastarasis atkreipė teisėsaugos dėmesį, kuomet oficialiai neturėdamas jokių pajamų įtariamasis įsigijo prabangų „Porche“ visureigį, o namie laikė daugiau nei 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų) grynais. Savaitraštyje „Newsweek“ rašoma, kad 8 civiliais persirengę pareigūnai paslapčiomis įsėlino į Zaventemo oro uostą Briuselyje ir nesivarginę informuoti net oro uosto apsaugos, apieškojo vieną iš terminale stovėjusių lėktuvų. Paieškos davė vaisių – rasta vogtų deimantų siunta, įvertinta daugiau nei 50 milijonų JAV dolerių (134 mln. litų). Lėktuve sėdėję keleiviai neturėjo nė menkiausio supratimo, kad jų lėktuvui ruošiantis pakilti, teisėsaugą atliko vieną svarbiausių operacijų šalies istorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Sumanytojai lieka laisvėje

Įvykiai Briuselyje – tik ledkalnio viršūnė. Praeitą rudenį iš Roterdamo muziejaus Olandijoje, buvo pavogti tokių skambių autorių, kaip Picasso ir Monet paveikslai, įvertinti daugiau nei 125 mln. JAV dolerių (325 mln. litų). Tuo tarpu šio mėnesio pradžioje Niujorko teismas už grotų patupdė nusikaltėlių grupuotę, kuri pasisavindama bankomatų duomenis 26 šalyse neteisėtai išgrynino net 45 mln. JAV dolerių (117 mln. litų). „Newsweek“ žurnalistai pastebi, kad visos minėtos vagystės turi labai daug panašumų. Visų vagysčių atvejais buvo pasinaudota techniniais įmantrių apsaugos sistemų trūkumais. Visos vagystės buvo atliktos sekundės tikslumu. Ir nors kiekvienu atveju buvo sulaikoma po kelis įtariamuosius, abejotina, kad tikrieji plano autoriai sulaukė deramos atsakomybės.

REKLAMA

Nepagaunamų nėra

Holivudo filmų įskiepyta klišė, kad bent vienas apiplėšimo dalyvis nesugeba nulaikyti liežuvio už dantų ir sujaukia visą planą nėra visiškai neteisinga. „Žmonės mėgsta kalbėti“, – žurnalui „Newsweek“ pasakojo buvęs Federalinių tyrimų biuro (FTB) slaptasis agentas Robertas Wittmanas. „Pradėjus kalbėti, informacija netruks pasiekti reikiamas ausis. Nespėsi apsidairyti, atsiras ir pakankamai įrodymų. Įvairaus kalibro vagys dažniausiai pagaunami būtent taip“, – sakė R. Wittmanas. Vis dėlto, policijos pareigūnams labai pasitarnauja mobiliųjų priemonių sekimo technologijos, kurios tampa esmine neapdairių nusikaltėlių klaida. Galima tik pridurti, kad Bostono maratono sprogdintojai buvo pagauti, kai vienas jų vogtame automobilyje paliko savo išmanųjį telefoną.

REKLAMA
REKLAMA

Laisvėje lieka tik gabiausi

Tačiau kriminalinio pasaulio atstovai taip pat stengiasi neatsilikti nuo technologijos naujovių ir išlieka apdairūs. „Protingesnis nusikaltėliai naudojai tik išankstinio mokėjimo kortelėmis ir niekada savo ryšio priemonių nenaudoja kitokio pobūdžio skambučiams“, – pasakojo skandalingos vagystės Antverpene, kurios metu pavogta deimantų už 100 mln. dolerių (268 mln. litų) tyrėjas, Scottas Selby. „Tačiau pareigūnai yra kantrūs, o nusikaltėlių tarpe visad atsiranda vienas idiotas, kuris paskambina pusbroliui ar sugalvoja užsisakyti picą“, – kandžiai kalbėjo S. Selby. Pareigūno teigimu, kiekvienas skambutis išeinantis už išankstinio mokėjimų kortelių rato yra kaip mat susekamas. „Newsweek“ kalbintas Scottas Selby pasakojo, kad teisėsaugai neretai nepavyksta patupdyti nusikaltėlių už grotų, nes tyrimo metu būtų atskleidžiami metodai, kuriais galima pagauti stambesnes kriminalinių jūrų žuvis. Karjerą baigęs pareigūnas taip pat pastebėjo, kad vagystės planavimas dažnai priskiriamas pirmam pagautam asmeniui, taip siekiant kuo greičiau užbaigti bylą ir imtis kitos. „Patys protingiausieji pagaunami rečiausiai. Jie niekada negrįžta į įvyko vietą ir laikosi ypatingai atokiai“, – sakė S. Selby.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kali neilgai

Pastebima tendencija, kad net ir pagavus pačius svarbiausius nusikaltimo sumanytojus, pastarieji neretai atsiperka bausmėmis neviršijančiomis 10 metų laisvės atėmimo. Dar daugiau, pagauti nusikaltėliai neretai neatskleidžia kur dingo pasisavintas turtas, tad jei pavogta vertybių už 10 mln. dolerių (26 mln. litų), vieneri kalėjimo metai išties tampa verti milijono. Verta pridurti, kad grobį nusikaltėliai neretai paslepia ir bando jį parduoti atlikę bausmę. Taip pat pasitaiko atveju, kuomet vienas grupuotės narys prisiima kaltę, gelbėdamas savo bendrus, tuo tarpu pastarieji privalo finansiškai išlaikyti savo „kolegą“ ir jo artimuosius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų