REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Langų apiplovimo skysčio naudojimas automobiliuose dabartiniu oru tampa viena iš pagrindinių priemonių, siekiant nuvalyti purvą nuo stiklų ar žibintų ir pagerinti matomumą. Visgi dalis ekspertų perspėja – netinkamai pasirinkus skystį, galima susidurti su sveikatos problemomis.

Langų apiplovimo skysčio naudojimas automobiliuose dabartiniu oru tampa viena iš pagrindinių priemonių, siekiant nuvalyti purvą nuo stiklų ar žibintų ir pagerinti matomumą. Visgi dalis ekspertų perspėja – netinkamai pasirinkus skystį, galima susidurti su sveikatos problemomis.

REKLAMA

Vilnius Tech Transporto inžinerijos lektorius dr. Vytenis Surblys, kalbėdamas apie tai, kokį automobilio apiplovimo skystį vertėtų pasirinkti vairuotojams, pastebi, kad didžiausią dėmesį reikėtų atkreipti ne tik į užšalimo temperatūrą, bet ir tokio gaminio sudėtį.

„Pirmiausia, renkantis langų apiplovimo skystį, ypatingai aktualu  žiemos metu, reikėtų dėmesį atkreipti į skysčio užšalimo temperatūrą. Užšalimo temperatūra turėtų būti tokia, kokią deklaruoja gamintojas. Nesunkiai patikrinti galima matuojant skystį su tam skirtu prietaisu – refraktometru. Žmogaus sveikatai saugoti labai svarbi skysčio sudėtis“, – aiškino pašnekovas.

Gali pakenkti sveikatai

Dr. V. Surblys pasakoja, kad skirtingi gamintojai apiplovimo skystį gamina taip pat ne vienodai, o neretai naudojamas metilo spiritas gali sukelti problemų ir pačių žmonių sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

„Žieminiame langų apiplovimo skystyje naudojamas spiritas. Daugelis gamintojų naudoja etilo spiritą, tačiau pasitaiko ir gaminančių su metilo spiritu. Į plovimo skysčio sudėtį įeina ir pagalbinės medžiagos, kurios suteikia kvapą. Kiekvienas žmogus pasirenka sau priimtinesnį.

REKLAMA

Langų apiplovimo skystis, kuris yra pagamintas naudojant metilo spiritą, yra pavojingas sveikatai. Plaunant ir valant langus, dalis garų patenka į automobilio saloną. Tad vairuotojas ir keleiviai įkvepia šių garų.

Skysčiai, kurie neveikia plastikinių žibintų, pagamintų iš polikarbonato, gumos ir kitų automobilio kėbulo dalių, dažniausiai žymimi ant pakuotės. Įprastai tokios sudėties langų apiplovimo skystis kainuoja brangiau.“, – paaiškino  lektorius.

Be to, pašnekovas priduria, kad vairuotojai, kurie skysčius perka iš turgavietės vietos ar skelbimus, taip pat turėtų būti atsargūs.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei pirksime langų apiplovimo skystį žinomų gamintojų, tikėtina, kad atitiks deklaruojamą sudėtį. Dar pasitaiko neaiškių gamintojų pagamintų skysčių parduodamų turguje ar per skelbimus. Jais nereikėtų pasitikėti. Prieš keletą metų žurnalistų atliktas tyrimas parodė, kad būtent tokiame, neaiškaus gamintojo skystyje, aptiktas didelis kiekis metanolio“, – kalbėjo V. Surblys.

Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Ūminių apsinuodijimų skyriaus vedėja klinikinės toksikologijos gydytoja Gabija Laubner paaiškina, kad metanolis gali būti pavojingas ne tik vaikams, bet ir suaugusiam žmogui.

„Kadangi metanolis rezorbuojasi per kvėpavimo takus, minimali tikimybė patekus į organizmą ir kepenims skaldant metanolį į toksiškus metabolitus – formaldehidą ir skruzdžių rūgštį – pažeisti optinį nervą yra. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išsivysčiusios šalys metanolio stengiasi nedėti į langų plovimo skystį, nes rizika, kad jis bus panaudotas ne pagal paskirtį, yra – tiek sąmoningai svaiginantis, tiek netyčia atsigėrus, tiek vaikui, tiek suaugusiam žmogui“, – kalbėjo gydytoja.

Pažeidimus fiksuoja dešimtimis

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji patarėja Natalija Jarmulkovič teigė, kad pernai specialistai atliko kelias dešimtis automobilių priežiūros gaminių patikrinimų, o jų metu buvo rasta pažeidimų.

„Nuo 2020 m. sausio 1 d. iki dabar Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) atliko 32 automobilių priežiūros preparatų (šampūnų, poliravimo preparatų, variklių ir kitų agregatų valiklių, stiklo ploviklių) patikrinimus. 24 patikrinimų metu nustatyti pažeidimai. Dažniausias pažeidimas – teisės aktų reikalavimų neatitinkantis ženklinimas etiketėje“, – teigė ji.

REKLAMA

Be to, VVTAT atstovė pridūrė, kad tokių patikrinimu metu aptikti ir du pavojingi produktai – tai langų plovikliai, kurių sudėtyje rasta būtent metanolio. 

„Per minėtą laikotarpį buvo nustatyti 2 pavojingi produktai – langų plovikliai, kurių sudėtyje rastos draudžiamos cheminės medžiagos. Vadovaujantis 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) XVII priedo „Tam tikrų pavojingų medžiagų, mišinių ir gaminių gamybos, tiekimo rinkai bei naudojimo apribojimai“ 69 įrašu, „Metanolis negali būti tiekiamas rinkai ir parduodamas plačiajai visuomenei po 2019 m. gegužės 9 d., jei jo koncentracija stiklo plovikliuose ar ledui ant jo nutirpdyti skirtuose skysčiuose yra lygi 0,6 proc. masės arba didesnė“. 

REKLAMA

UAB „Ilprimo“ pateikė rinkai žieminį langų ploviklį „Good Year -25°C Winter Screen Wash“ (4 L, pagaminimo data 2018 m.), kurio sudėtyje laboratoriniais tyrimais nustatyta metanolio koncentracija buvo 8,77 proc. masės. 

Gamintojas UAB „Hyperis“ pateikė rinkai mažmeninės prekybos tinkle žieminį automobilių stiklų ploviklį -25ºC „Clean&Go“, kurio sudėtyje tyrimais nustatyto metanolio kiekis buvo 20,06 proc. masės. Šio ploviklio pakuotė taip pat neatitiko reikalavimų, kadangi buvo pagaminta iš minkšto, nepatvaraus, besideformuojančio plastiko (PET1 (polietilentereftalatas) ir neturėjo sunkiai vaikams atidaromo uždarymo įtaiso bei liestinės pavojaus žymės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie reikalavimai yra privalomi pakuotėms, kurių cheminių mišinių sudėtyje yra metanolio ir kurio koncentracija lygi arba didesnė negu didžiausia nustatyta individuali koncentracija pagal Reglamentą (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (CLP)“, – užfiksuotų pažeidimų informacija dalijos pašnekovė.

VVTAT atstovė vairuotojams dar kartą primena, kad, renkantis langų plovimo skystį, būtina perskaityti etiketėje pateiktą informaciją.

„Gamintojai ant langų ploviklių pakuočių privalo tiksliai nurodyti visas sveikatai pavojingas medžiagas, todėl svarbu atkreipti dėmesį į skysčio sudėtį: rinkitės ploviklį, pagamintą etanolio pagrindu. Prekyboje vis dar pasitaiko ploviklių, kurių sudėtyje yra pigesnės, tačiau labai kenksmingos medžiagos – metanolio.

REKLAMA

Jei metanolio koncentracija yra didesnė nei 0,6 proc. masės, toks apsinuodijimas sukelia didelį toksinį poveikį akims ar sukelia kitokių sunkių padarinių. Pažymime, kad kilus įtarimų dėl ne maisto produktų saugos ar ženklinimo pažeidimų, vartotojas apie tai turėtų pranešti VVTAT, kartu pateikdamas turimus įrodymus, pavyzdžiui, produkto, ženklinimo, pakuotės nuotraukas“, – paaiškino N. Jarmulkovič.

Tarnybos atstovė primena, kad vartotojas, manantis, kad jo teisės ir teisėti interesai buvo pažeisti, (pavyzdžiui, įsigyta nekokybiška prekė) pirmiausiai turi kreiptis į pardavėją raštu ir nurodyti savo reikalavimą.

Tu momentu pardavėjas per 14 dienų nuo vartotojo prašymo gavimo privalo išnagrinėti vartotojo kreipimąsi ir pateikti motyvuotą atsakymą, pagrįstą dokumentais. Jei pardavėjas atsakymo nepateikia arba nesutinka tenkinti vartotojo reikalavimo, vartotojas turi teisę kreiptis į VVTAT, pateikiant prašymą su visais turimais įrodymais dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų