Saldumynų gamintojai su nerimu stebi padėtį cukraus rinkoje. Mat kalbas apie brangstantį cukrų veja gandai apie pramonėje jau imamą justi jo trūkumą.
Pastarosiomis dienomis ne vieną pirkėją nustebino kai kuriose prekybos tinklo „Norfa“ parduotuvėse cukraus kainų etiketėse atsiradusi informacija, kad perkant cukrų jo kilogramas kainuoja 2,89 lito, o perkant 11 kilogramų ir daugiau kaina jau didesnė – 3,29 lito už kilogramą.
Kad brangs, tai faktas
Turint galvoje, kad pasaulinėje rinkoje cukraus kaina yra aukščiausia per kelis dešimtmečius ir vis pasigirsta kalbų apie šio produkto trūkumą tiek Lietuvoje, tiek aplinkinėse šalyse, toks prekybininkų žingsnis gali atrodyti kaip tam tikras noras pristabdyti šio jo trūkumą lentynose.
„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis teigė, kad šiuo metu Europoje yra problemų dėl cukraus.
„Jo trūksta ir artimiausiu metu kitaip nematyti“, – sakė jis.
Tad, D. Ryliškio teigimu, prekybos tinklo politika – perkantiems didesnį cukraus kiekį jį parduoti brangiau. Taip siekiama, kad didmenininkai neiššluotų iš lentynų viso pigesnio cukraus. Pasak atstovo spaudai, palyginti su susiklosčiusia situacija, prekybos tinklas išlaiko dar gana žemas cukraus kainas ir nori, kad geriau būtų kuo daugiau pirkėjų. Tad elgiamasi panašiai kaip įvairių akcijų metu, kai būna ribojamas perkamų vienetų kiekis, kad kuo daugiau pirkėjų galėtų pasinaudoti akcija.
„Šiuo atveju čia ne akcija, o problema – visoje Europoje jaučiamas cukraus trūkumas“, – sakė jis.
Tinklas kol kas išlaiko kainas – jų nekelia, tačiau kaip bus toliau, D. Ryliškio teigimu, nežinoma – cukrus brangsta.
„Rimi Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Jovita Bagdonaitė taip pat tvirtino, kad šio produkto trūkumas šalyje jaučiamas, nes tokia esą situacija ir visoje Europoje. Dėl trūkumo, pasak J. Bagdonaitės, cukraus kainos taip pat pakilo 7 proc.
„Maxima LT“ bendrovės Įvaizdžio ir komunikacijos departamento direktorė Lina Muižienė teigia, kad cukraus kainos rinkoje svyruoja nuolat ir joms įtakos turi jo kainų kitimas pasaulio biržose. Pasak jos, dėl šios priežasties praėjusiais metais cukrus buvo atpigęs 13 proc. ir, palyginti rugsėjį su gruodžiu, kainos nekilo.
„Šiuo metu esame iš tiekėjų sulaukę pranešimų, kad dėl pasaulinėse biržose kylančių kainų cukrus brangs. Planuojama, kad sausio mėnesį jo kaina turėtų pakilti 6–7 procentais“, – sakė L. Muižienė.
Nepaisant to, jos manymu, šis kasdienis produktas prabangos preke netaps. O apie galimą jo trūkumą prekybos tinklas informacijos apskritai neturi.
Nepakeičiamas ir beveik neįperkamas
„Cukraus trūksta, jis labai brangus“, – taip dabartinę situaciją apibūdina Panevėžyje įsikūrusios UAB „Dagemos konditerija“ savininkė Marija Rabikauskienė.
Pasak verslininkės, šis saldusis produktas, kurio įmonė deda į gaminamą produkciją, pradėjo brangti maždaug nuo gruodžio vidurio. Tiesa, įmonė cukraus dar įsigyja, tačiau, anot M. Rabikauskienės, jo kaina „kosminė“: anksčiau už kilogramą tekdavo mokėti 1,90 lito be PVM, o dabar jau prašoma 2,90 lito.
Blogiausia, anot M. Rabikauskienės, tai, kad, be saldžių kepinių, zefyrus, saldainius bei panašią produkciją gaminanti įmonė pakeisti cukrų saldikliu negali – keistųsi ne tik gaminių skonis, bet ir receptūra, vadinasi, ir etiketės, pakuotės ir t. t.
„Be cukraus konditerija yra niekas“, – įsitikinusi panevėžietė verslininkė.
Iš kitur atsivežti cukraus, M. Rabikauskienės manymu, taip pat nelabai įmanoma, nes, jos žiniomis, panaši padėtis visur. Anksčiau jis buvo pigesnis Lenkijoje, tačiau dabar pabrango ir ten. Be to, verslininkė teigė girdėjusi, jog ir patys lenkai jau ieško cukraus Lietuvoje.
„Sakė, kad cukrus po Naujųjų brangs, bet kad šitaip, nesitikėjome! Per dvidešimt veiklos metų nebuvo tokio šoko“, – sakė M. Rabikauskienė.
Tad greičiausiai įmonė bus priversta kelti produkcijos kainą. Pasak savininkės, kol kas dirbama „ant ribos“ ir baiminamasi, kad, pakėlus kainą, žmonės saldumynų nebepirks. Tuo labiau kad, be cukraus, po 10–20 centų brangsta ir miltai. Smarkiai šoktelėjo kakavos kaina – ji per gana trumpą laiką nuo 4,5 lito pabrango net iki 16 litų už kilogramą.
Nejaučia – kol kas
„Pieno žvaigždžių“ bendrovės vykdomasis direktorius Linas Sasnauskas taip pat tvirtino, kad rinkoje cukrus labai pabrangęs. Tačiau įmonė, kaip stambus pirkėjas, sunaudojantis daug šio saldaus produkto, yra pasirašiusi ilgalaikę sutartį, kurioje nustatytos tam tikros kainos. Tad už cukrų moka tiek, kiek susitarta.
L. Sasnausko manymu, cukraus brangimas yra ciklinė problema – užderėjo prastas derlius. Tačiau kiek tai gali tęstis, nežinoma, nes niekas nežino, koks bus kitas derlius.
Kęstučio Vaitkevičiaus įmonės, kepančios šakočius, savininkas pasakojo, kad šiuo metu įmonė cukraus naudoja mažai – po Naujųjų gamyba paprastai sustoja. Nors šio produkto trūkumo įmonė nejaučia, tačiau už jį po Naujųjų mokėjo brangiau ir sakė, kad tiekėjas perspėjo apie dar vieną galimą brangimą. Tiesa, įmonė cukrų ims iš kito tiekėjo, tad negalėjo pasakyti, kiek ta kaina ir kada tiksliai keisis.
Įmonės „Nordic Sugar Kėdainiai“ pardavimo vadovė Vilma Natkaitė paneigė, kad šalyje trūksta cukraus. Kartu sakė, kad jis, kaip prekė, ES yra pabrangęs ir tai susiję su tuo, kas vyksta pasaulinėje rinkoje. Kiek tai gali tęstis, nuspėti labai sunku.
Beje, ES kasmet suvartojama 16 mln. tonų cukraus, o pagaminama apie 13 mln. Trūkstamus 3 mln. tonų reikia atsivežti iš trečiojo pasaulio šalių. Tad ES yra priklausoma nuo importo. Kiek už cukrų parduotuvėje mokės paprastas vartotojas, V. Natkaitė teigė negalinti tiksliai pasakyti. Tai, jos manymu, priklausys nuo didžiųjų rinkos žaidėjų kainų politikos.