Pirmadienį pasaulinėje valiutų rinkoje investuotojų dėmesys vis dar buvo nukreiptas į Jungtinius Arabų Emyratus (JAE). Praėjusį ketvirtadienį rinkas pasiekusi žinia apie vienos pagrindinių Dubajaus kompanijų „Dubai World“ galimą nemokumą vis dar buvo aktuali ir vakar.
JAE biržų indeksai pirmadienį stipriai koregavosi žemyn, kas neigiamai veikė pagrindinių Europos biržų indeksus, kurie krito daugiau nei po 1%. Tačiau JAV akcijų rinkos indeksai Dow Jones ir S&P500 pasistiebė 0.34% ir 0.38%. Sulauktos naujienos iš JAE stipriai kilstelėjo aukštyn bankų sektoriaus akcijų kainas. „Dubai World“ pranešė, kad restruktūrizuos 26 mlrd. JAV dolerių savo skolos, o JAE centrinis bankas patvirtino, kad šalies bankų likvidumas yra pakankamas.
Valiutų rinkos dalyviai nuo pat ryto laukė naujienų iš JAE ir buvo pakankamai atsargūs. Rinkos aktyvumas nebuvo labai didelis. Anksčiau skelbtos žinios iš Dubajaus labiausiai neigiamai veikė svaro kursą. „Bank of International Settlement’s“ duomenimis, apie 41% Dubajaus kompanijos skolų priklauso D.Britanijos bankams. Kiti didžiausi skolintojai yra Prancūzijos, Vokietijos ir JAV bankai, suteikę maždaug po 10 mlrd. JAV dolerių paskolas. Taigi, jei „Dubai World“ nebesugebėtų grąžinti skolų, kas kol kas sunkiai tikėtina, skaudžiausiai kentėtų D.Britanijos bankų sektorius.
GBP/USD valiutų poros kursas pirmadienį sumenko 0.4% iki 1.6439. Vakar taip pat buvo sulaukti išduotų būsto bei vartojimo paskolų duomenys, kurie buvo prastesni nei prognozuoti. Dar anksti ryte paskelbtas Gfk vartotojų pasitikėjimo ekonomika indeksas parodė pirmą kritimą (nuo -13 iki -17) per daugiau nei metus laiko. Šiandien bus skelbiami būsto kainų bei verslo aktyvumo gamybos sektoriuje indeksai. Prognozuojama, kad būsto kainų augimo tempas sieks 0.4%.
EUR/USD kursas pirmadienį užsidarė šiek tiek aukščiau 1.50 lygio. Nors kurso svyravimo amplitudė viršijo 100 p., tačiau dieninis pokytis buvo nereikšminis. Nors pagrindinės valiutų poros kursą, kaip ir visą finansų rinką, taip pat veikia naujienos iš Dubajaus, tačiau didesnis dėmesys skiriamas būsimam Europos centrinio banko posėdžiui. Manoma, kad ECB praneš apie pradedamas taikyti kai kurias rinkos likvidumo ribojimo priemones. Be to, paskelbtas euro zonos vartotojų kainų indeksas (0.6%) buvo net šiek tiek didesnis nei prognozuotas. Į euro zoną „grįžusi“ infliacija leis ECB nuosekliau vykdyti numatytus uždavinius. Galimos prielaidos dėl ECB veiksmų yra labiau palankios eurui.
Šiandien iš euro zonos bei Vokietijos bus sulaukti darbo rinkos duomenys, Vokietija tai pat praneš mažmeninius pardavimus. JAV skelbs ISM gamybos sektoriaus indeksą bei nebaigtus namų pardavimo sandorių duomenis. Jei rodikliai atitiks prognozes ir iš Dubajaus nebus sulaukta neigiamų žinių, tuomet galima tikėtis euro stiprėjimo.
USD/JPY kursas vakar leidosi žemyn 0.35% iki 86.34. Šios valiutų poros kursą toliau labai stipriai veikia Japonijos valdžios komentarai dėl galimos intervencijos į rinką. Vakar buvo minėta, kad vien tik Japonijos centrinio banko įsikišimas nebūtų tikslingas, kadangi stiprinant dolerį reikia pagalbos ir iš pačios JAV. Šiandien ryte buvo sušauktas neeilinis Japonijos centrinio banko posėdis. Investuotojams galvojant, kad centrinis bankas gali pateikti JAV dolerį palaikančių naujienų, USD/JPY kursas Azijos prekybos sesijoje kilo iki 87.50 lygio.
Šiandien anksti ryte vykusiame Australijos centrinio banko posėdyje buvo nuspręsta bazinę palūkanų normą padidinti dar 0.25% punkto iki 3.75%. Tai jau trečias posėdis paeiliui, kuomet buvo didinamos palūkanos.