REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai galima išgirsti nusiskundimų, kad prasta rega – ne pasirinkimas, tačiau dėl to tenka išleisti nemažai pinigų akiniams, akių lašams ar lęšiams. Vis tik svarbu nepamiršti, kad prastas matymas yra toks pats sveikatos sutrikimas, kaip ir kiti. Tad jo gydymą, pavyzdžiui, akinių lęšius, gali kompensuoti valstybė.

Neretai galima išgirsti nusiskundimų, kad prasta rega – ne pasirinkimas, tačiau dėl to tenka išleisti nemažai pinigų akiniams, akių lašams ar lęšiams. Vis tik svarbu nepamiršti, kad prastas matymas yra toks pats sveikatos sutrikimas, kaip ir kiti. Tad jo gydymą, pavyzdžiui, akinių lęšius, gali kompensuoti valstybė.

REKLAMA

Optikų tinklo atstovas įvardijo, kad vien akinių rėmeliai gali atsieiti iki 389 eurų, o jų lęšiai – net ir 800 eurų.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nurodė, kad prireikus galima gauti gydytojo siuntimą kompensuojamiems akinių lęšiams.

Vis tik juos įsigyti galima ne bet kur – svarbu, kad optika turėtų sutartį su VLK. O pačią kompensaciją galima gauti ne dažniau, kaip kartą per 1 ar 2 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Akinių rėmelių kainos

„Fielmann“ optikų tinklo Lietuvoje vadovas Gintautas Kersnauskas įvardijo, kad akinių rėmelių kainos priklauso nuo gamybos technologijos, medžiagų ir rėmelio gamintojo mokamo prekės ženklo mokesčio (pvz., „Prada“ gaminiai visad kainuos gerokai brangiau, nei mažiau žinomų prekės ženklų).

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, jo atstovaujamose optikose rėmeliai kainuoja nuo 9,50 iki 389 eurų. Kolekciniai rėmeliai, kuriems išskirtinai suteikiama ilgesnė – 3 metų – garantija, atsieina iki 89 eurų. O išskirtiniai modeliai, pagaminti iš titano, kainuoja 89–135 eurus.

Pasak G. Kersnausko, vidutinė jo vadovaujamose optikose parduodamų rėmelių kaina yra apie 90 eurų. Jis išskyrė, kad kolekcijos rėmeliai vidutiniškai kainuoja apie 60 eurų, o garsių prekės ženklų modeliai – nuo 89 iki 389 eurų.

„Garantiją suteikia tas gamintojas, kuris pagamino galutinį produktą. Rėmelio pardavimo atveju tai – ne rėmelio gamintojas, o ta optikos įmonė, kuri į rėmelius įdėjo akinių stiklus ir pritaikė gaminį vartotojui naudoti pagal optometrininko ar oftalmologo išrašytą receptą.

REKLAMA
REKLAMA

Neužlipkite ant grėblio, nepirkite atskirai akinių rėmelių, nes iš jų pagaminus akinius galutinis paslaugos tiekėjas neprisiims garantijų rėmeliui, o rėmelio pardavėjas nepriims gaminio remontui, nes į rėmelį stiklus įdėjo kitas gamintojas. Dėl šios priežasties mūsų optikose rėmeliai atskirai nėra parduodami“, – įspėjo optikų tinklo vadovas.

Už viena lęšį – vidutiniškai 85 eurai

G. Kersnauskas neslėpė, kad tenka girdėti klientų nuogąstavimų dėl akinių lęšių kainų.

„Klientas perka ir renkasi ne akinių lęšius – jis nori matyti patogiai, spręsti jam rūpimas problemas darbe ir laisvalaikio metu, o pagal tai mes pritaikome jam tinkamus, daugeliu atveju individualiai klientui pagamintus akinių lęšius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prisimenate, kaip mes visi naudojome mygtukinius telefonus? Kainuoja jie gal 50 eurų. O dabar mes perkame išmaniuosius telefonus ir už juos mokame 200 ar 800 eurų. Tas pats yra ir su akinių lęšiais – pagal kliento poreikius mes mielai pagaminsime akinius ir su 55 eurų vertės stiklais, ir su tais išmaniaisiais lęšiais, kurie kainuoja 200 ar 800 eurų“, – kalbėjo optikų vadovas.

G. Kersnauskas atskleidė, kad jo vadovaujamame tinkle parduodamų akinių lęšių vidutinė kaina yra maždaug 85 eurai už vienetą, t. y. apie 170 eurų abiem lęšiams vieniems akiniams.

Pašnekovo aiškinimu, stiklų kaina, priklausomai nuo dioptrijos sudėtingumo, skiriasi ne taip stipriai, lyginant su naujų technologijų individualizuotais, asmeniškai klientui pagamintais akinių lęšiais:

REKLAMA

„Net ir labai sudėtingos receptūros ir plonintos medžiagos lęšis kainuos nuo 100 iki 200 eurų.“

Kiek brango rėmeliai, stiklai ir lęšiai?

G. Kersnauskas neslėpė, kad per 2022–2023 m. optikose buvo priimtas sprendimas paslaugas pabranginti 10 eurų:

„Tai galioja akiniams, gaminamiems su kolekcijos rėmeliais. Suprantama, brangsta ir garsių prekės ženklų gaminami saulės akiniai ar rėmeliai, tačiau mes neskubame beatodairiškai didinti kainas.“

Pasak jo, analizuojant pardavimus pastebima, kad per 2023 m., lyginant su 2022 m. kainomis, rėmelių vidutinė kaina pakilo 9 proc., o akinių stiklų – 12 proc.

Kalbėdamas apie kontaktinius lęšius optikų vadovas kainos nurodyti negalėjo, mat ji priklauso nuo skirtingo vartojimo rėžimo, t. y. laiko ir daugelio kontaktinių lęšių rūšių.

REKLAMA

„Bet kainos pokyčiai kontaktinių lęšių segmente nebuvo dideli – vartotojas mėnesio naudojimui dabar išleidžia apytiksliai 2 ar 3 eurais daugiau, lyginat su 2022 m.“ – komentavo G. Kersnauskas.

Siuntimas kompensuojamiesiems akinių lęšiams

VLK aiškinimu, visiems Lietuvoje apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) pacientams – tiek vaikams, tiek suaugusiems – Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamos medicininės paslaugos teikiamos gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK) dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo (sveikatos priežiūros įstaigų, sudariusių sutartis su TLK, sąrašas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi už PSDF lėšomis apmokamas paslaugas, anot VLK atstovų, pacientams mokėti nereikia – gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos.

Akių ligomis sergantiems pacientams yra prieinamas gydymas tiek ambulatoriškai, tiek stacionare – ligoninėje.

Pašnekovai įvardijo, kad už vaistus, medicinos pagalbos priemones, kurie yra skiriami gydant pacientą ligoninėje, jam mokėti nereikia.

O didžiąją dalį gydytojo paskirtų ir išrašytų kompensuojamųjų vaistų pacientai vaistinėse paprastai įsigyja arba visiškai nemokėdami papildomai, arba primokėdami paciento priemoką, kuri neretai priklauso nuo paciento pasirinkimo.

Tad, pasak VLK, PSD apdrausti pacientai, pajutę regos sutrikimų, pirmiausia turi apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, iš kurio gali gauti siuntimą pas gydytoją oftalmologą.

REKLAMA

„Turėdami siuntimą, apdraustieji gali patys pasirinkti gydytoją oftalmologą bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas ir turinčioje sutartį su TLK.

Gydytojas specialistas, išsamiai įvertinęs situaciją, skirs tyrimus bei gydymą, jei reikės – išrašys siuntimą kompensuojamiesiems akinių lęšiams.“

Kiek ir kada kompensuoja valstybė?

VLK įvardijo, kad akinių lęšiai pacientams gali būti skiriami dėl įvairių regėjimą pažeidžiančių ligų: lęšiuko, gyslainės ir tinklainės ligų, glaukomos, stiklakūnio ir akies obuolio ligų, regėjimo nervo ir regėjimo takų ligų, akies raumenų, akomodacijos ir refrakcijos sutrikimų, ragenos transplantato ir kt.

REKLAMA

Atstovų aiškinimu, gydytojui oftalmologui išrašius siuntimą kompensuojamiesiems akinių lęšiams, dėl jų įsigijimo reikia kreiptis į optikas, kurios yra sudariusios sutartis su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (sutartis su VLK sudariusių optikų sąrašas).

„Akinių lęšiai gali būti kompensuojami ir vaikams, ir suaugusiems pacientams, jeigu gydytojas oftalmologas nustato, kad geriau reginčiosios akies aštrumas su visiška korekcija neviršija 0,5 regėjimo aštrumo vienetų.

Kaip ir iki šiol, visi akinių lęšiai pacientams iš PSDF kompensuojami 100 proc.“ – kalbėjo VLK atstovai.

Jie paminėjo, kad 2023-ųjų rugsėjo pabaigoje buvo padidintos akinių lęšių bazinės kainos regėjimo negalią turintiems pacientams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikams šių priemonių įkainis padidėjo nuo 40 eurų, o suaugusiems – nuo 80 eurų iki 95 eurų arba iki 148 eurų, priklausomai nuo paskiriamų akinių lęšių tipo.

Pašnekovai nurodė, kad PSDF lėšomis tiek vaikams, tiek suaugusiesiems kompensuojami 2 tipų akinių lęšiai:

  • paprastieji akinių lęšiai (kurių laužiamoji galia yra mažesnė arba lygi 6.0 sferinėms dioptrijoms ir (arba) mažesnė arba lygi 2.0 cilindrinėms dioptrijoms), kompensuojami 100 proc. bazinės kainos – 95 eurai;
  • sudėtingieji akinių lęšiai (kurių laužiamoji galia yra didesnė kaip 6.0 sferinės dioptrijos ir (arba) didesnė kaip 2.0 cilindrinės dioptrijos), kompensuojami 100 proc. bazinės kainos –148 eurai.

VLK paminėjo, kad už bazinę kainą kompensuojamas ne vienas akinių lęšis, o lęšių pora.

Vaikams pagal gydytojų siuntimą akinių lęšiai kompensuojami ne dažniau kaip kartą per metus, o suaugusiems pacientams – kartą per dvejus metus.

„Taip pat atkreipiame dėmesį į tai, kad kontaktiniai lęšiai PSDF lėšomis – nekompensuojami“, – pridūrė atstovai.

Viskas tik graži pasaka. Reikia būti praktiškai beveik aklam, kad gautum kokią kompensaciją. Tai, kad nuo vaikystės viena akis yra -6, o kita - -13, bet su akiniais ta viena akis koreguojama iki 8 eilučių matymo yra tiesiog tavo asm gyvenimas, asm laimė ir asmeniniai finansai visam gyvenimui. Ir ačiū Dievui, kad neblogėja.
Rašo, jog kompensuoja nuo nustatomų ligų, tačiau susilpnėjęs regėjimas nelaikomas liga ir kompensacija nepriklauso? Ar teisingai supratau?
Pirk A l e k s p r e s , nereikės pakloti šimtus, o sumokėsi tik iki 20 evrų ir dar patamsitais stikliukas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų