Žemės ūkio ministerija praneša, kad Lietuvoje maksimalios pieno supirkimo kainos nuo 2007 metų gruodžio iki 2009 metų kovo sumažėjo 1,9 karto (nuo 923 Lt/t iki 488 Lt/t) ir pasiekė 2004 m. birželio mėnesio lygį. Nors pieno supirkimo kainos mažėjo visose ES šalyse, tačiau Lietuvoje kainų kritimo tendencijos buvo didžiausios, o kainos lygis – žemiausias.
Pasak Agrarinės ekonomikos specialistų, atrodytų, jog mažėjant supirkimo kainoms, jos turėtų mažėti ir parduotuvėse, tačiau dabartinės pieno produktų kainos mažmeninėje prekyboje yra aukštesnės negu 2007 m. Pvz., parduotuvėse geriamo pieno kaina šių metų balandį, palyginti su 2008 m. tuo pačiu laikotarpiu, buvo tik 7 proc. mažesnė, varškės ir varškės sūrio – atitinkamai 11 ir 10 proc., Tilsit tipo sūrio – 7 proc., sviesto – 4 proc. mažesnės, o grietinės kaina – 2 proc. didesnė. Beveik visų pieno produktų mažmeninės kainos šiuo metu yra 2007 m. rudens lygio ir jos mažai kinta. Prekybininkų negąsdina net ir Lenkijoje krentančios pieno produktų kainos.
Pastebimi tam tikri teigiami pokyčiai – vartotojui sumažėjo geriamo pieno, varškės kainos. Per 2009 m. sausio-balandžio mėnesius geriamo pieno kaina sumažėjo 6 proc., varškės – 10 proc., tuo tarpu sviesto, varškės ir Tilsit tipo sūrių kaina paskutinius tris mėnesius buvo stabili, o grietinės – net nežymiai didėjanti.
Nors visai neseniai atsiradusi tiesioginė ir mobili ūkininkų prekyba dar nėra itin rimtas konkurentas stambiems prekybos tinklams bei perdirbimo įmonėms, tačiau patraukusi savo pusėn dalį vartotojų palaipsniui gali pakoreguoti oligopolinių (kai vyrauja kelios stambios įmonės) struktūrų pelnus. Tokia prekyba naudinga ne tik gyventojams, galintiems nusipirkti pieno produktų net 30–70 proc. pigiau, bet ir ūkininkams, gaunantiems už pieną žymiai didesnį atlygį negu dabartinė pieno supirkimo kaina.
Agrarinės ekonomikos instituto specialistai, analizuodami duomenis, priėjo prie išvados, kad didžioji dalis turgaus prekių kainuoja žymiai mažiau negu parduotuvėse. Pvz., ūkininkų turgeliuose Kaune parduodamų pieno produktų kainos balandžio mėnesio viduryje buvo daug žemesnės negu parduotuvėse. Turgeliuose net 75 proc. pigesnis varškės sūris, 38–37 proc. – fasuotas pienas ir varškė. Litras natūralaus riebumo pieno parduotuvėse kainavo 2,76 Lt, turgeliuose – 2 Lt, 1 kg liesos varškės – atitinkamai 10,95 ir 8 Lt, 200 g sviesto – 3,44 ir 3 Lt.
Naujų prekybos formų skatinimas turėtų padėti ūkininkams su mažiausiais nuostoliais išgyventi sunkmečio laikus. Iš to laimės ir vartotojas, nes didėjant konkurencijai, išliks kainų mažėjimo tendencijos.