Vakar, į Aukštrakiuose veikiančią įmonę „Toksika“ atvykus ūkio ministrui Rimantui Žyliui, paskelbta, kad ten esantis pavojingų atliekų deginimo įrenginys vėl teršia aplinką: vėžį sukeliančių teršalų – dioksinų ir furanų – išmesta 3,4 karto daugiau negu leistina. Ūkio ministras prisiekinėjo, kad įrenginys nebus priimtas, kol kels pavojų žmonių sveikatai, nors pavojus jau yra.
Toliau nuodija aplinką
„Už viską, kas dabar vyksta deginimo įrenginyje, kol jis nepriduotas, atsako rangovas“,– spaudos konferencijoje teisinosi UAB „Toksika“ generalinis direktorius Žilvinas Čenkus.
Papildomai atlikusi matavimus statomame įrenginyje šių metų kovo 21 dieną akredituota Slovakijos laboratorija nustatė, kad deginant atliekas susidarančių šalutinių produktų kiekiai neatitinka leistinų aplinkosaugos reikalavimų.
„Reikalausime iš rangovo užtikrinti, kad įrenginys veiktų taip, kaip numatyta sutartyje. Po pernai gruodį Austrijos laboratorijos pateiktų išvadų, rangovas įrengė papildomą elementą deginimo įrenginio filtravimo sistemoje, – aiškino Ž. Čenkus. – Akivaizdu, kad to nepakanka. Šiuo metu jau yra gautos preliminarios rangovo ir nepriklausomo eksperto išvados, kokie papildomi pakeitimai reikalingi įrenginyje, kad jis atitiktų aplinkosaugos reikalavimus“.
Laboratorijos pateikti tyrimų rezultatai buvo įteikti rangovui, apie neatitikimus informuotas Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas.
UAB „Toksika“ naujos gamyklos dar nevaldo – statinio pripažinimo tinkamu naudoti aktas, kurį tvirtina Valstybinė komisija, nėra pasirašytas.
Direktorius patvirtino, kad Generalinė prokuratūra ir FNTT tęsia tyrimą dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų vykdant įrenginio rangos sutartį.
Aplinkos projektų valdymo agentūros organizuotą konkursą statyti pavojingų atliekų deginimo įrenginį jungtinės veiklos pagrindu laimėjo UAB „Senovė“ ir Italijos bendrovė „Hafner Srl“. Sutartis tarp šalių buvo pasirašyta 2008 metų kovo 31 dieną, įrenginys turėjo būti priduotas 2010 metų pabaigoje.
Ministras prasitarė
93 procentai UAB „Toksika“ akcijų priklauso Ūkio ministerijai. Vakar Šiauliuose ūkio ministras Rimantas Žylius tikino, kad įrenginys bus paleistas tik tada, kai ekspertai patvirtins, kad jis atitinka aplinkosaugos reikalavimus ir nėra jokios grėsmės žmonių sveikatai. Esą šiuo metu dirba iš Šveicarijos pasamdytas ekspertas.
„Nebus toleruojama žala gamtai ir žmonėms, net jeigu dėl to vėluojama baigti gamyklos pridavimą ir gali tekti patirti nuostolių“, – sakė ūkio ministras R. Žylius.
Jis neatmetė, kad UAB „Toksika“ kreipsis į arbitražą, jei įrenginys neatitiks sutartyje numatytų reikalavimų, jo nebus galima eksploatuoti ar bus patirta kitų nuostolių.
Panašu, kad ministras kalbėjo deklaracijomis, nes į konkrečius klausimus jis nesugebėjo atsakyti.
Ar pastatytas galingesnis nei numatyta sutartyje įrenginys nebus nuostolingas? „Viskas priklausys nuo įkainių“,– prasitarė R. Žylius.
Ar tai reiškia, kad bus pavojingų atliekų įmonė taps privati? Kur nusės pinigai už tą „įkainį“? Ar atliekų deginimo įrenginys dėl to ir pastatytas galingesnis, kad ruoštasi privačiam verslui? Į šiuos klausimus atsakymų nebuvo.
Reikalaus asmeninės atsakomybės
Seimo narė Rima Baškienė taip pat dalyvavo spaudos konferencijoje. Ji dar kartą patvirtino, kad galimus įrenginio rangos sutarties pažeidimus, viešųjų pirkimų įstatymo galimus pažeidimus ir duomenis apie rangovo protegavimą tirs Seimo Antikorupcijos komisija.
„Reikalausime asmeninės valstybės pareigūnų atsakomybės“,– sakė R. Baškienė.
Jos nuomone, Šiaulių rajono mero Algimanto Gaubo pasyvumas, kai reikėtų ginti vietos gyventojų interesus, yra nepadorus.
Pats A. Gaubas žadėjo, kad bus prašoma ir piniginės kompensacijos į rajono biudžetą už pavojingą objektą.
Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Lukšas prasitarė, kad FNTT pareigūnai dėl „Toksikos“ jau du kartus lankėsi rajono Savivaldybės administracijoje.
Nuodija ne tik dūmas
Pernai Agrarinių ir Miškų mokslų centro filialo Agrocheminių tyrimų laboratorijos analitinio skyriaus specialistai du kartus nustatė, jog po pavojingų atliekų deginimo likę susiame šlake – didesnis nei leistinas 3 procentų organinės anglies kiekis.
Pavojingos atliekos nesudega iki galo, o šlako negalima išvežti į paprastą sąvartyną – tai tos pačios pavojingos atliekos.
Rašėme, kad po deginimo likusių pavojingų lakiųjų pelenų „Toksika“ neturi kur dėti – laiko sukrautus į didmaišius jūriniuose konteineriuose.
Svarstoma galimybė juos išvežti iš Lietuvos. Už tai teks papildomai mokėti.
„Toksikos“ Šiaulių filialo direktoriaus Bronislovo Skarbaliaus tiegimu, šiuo metu įmonėje sukaupta 1400 tonų pavojingo šlako ir pelenų.
Neįrengta vėdinimo ir šaldymo sistema
Pagal pirkimo sąlygas, kai deginimo įrenginys sustabdomas profilaktiniams patikrinimams (per metus iki 53 dienų) arba įvykus gedimui, turi būti užtikrintas pavojingų atliekų priėmimas ir saugojimas.
Rangovas privalėjo pastatyti patalpas, kuriose bus laikomos ypač pavojingos atliekos ar medicininės atliekos.
Pernai sustabdžius įrenginio bandymus, nebuvo galima priimti ir saugoti medicininių atliekų. Ėmus kauptis medicininėms atliekoms, Lietuvoje buvo paskelbta ekstremali situacija.
O kur įrenginyje, jam sustojus, buvo saugomos ypač pavojingos atliekos? Ar tai nekelia tiesioginės grėsmės aplinkai ir žmonių sveikatai?
„Medicininės atliekos bus išvežamos deginti į užsienį“,– atsakė ūkio ministras R. Žylius į „Šiaulių krašto“ klausimą, kur bus laikomos medicininės atliekos, kai įrenginys stovės.
Nėra termovizoriaus
Atliekų duobėse laikomos ir maišomos susmulkintos pavojingos atliekos, kol paduodamos į rotacinę deginimo krosnį. Praėjusių metų pabaigoje vienoje iš šių duobių kilo gaisras – pavojingos atliekos degė atvira liepsna.
„Toksikos“ direktoriaus Ž. Čenkaus tvirtinimu, žala aplinkai ir žmonių sveikatai nenustatyta, oficialios gaisro priežastys neįvardintos.
UAB „Toksika“, remdamasi pirkimo sąlygomis, dar pernai metų viduryje reikalavo iš rangovo atliekų duobėse įrengti specialią įrangą su termovizoriumi, kuris leistų laiku nustatyti atliekų paviršiaus temperatūros pokyčius bei garantuotų gaisro atvejų prevenciją.
Vakarų Europoje pavojingų atliekų deginimo įrenginiuose termovizoriai yra būtini. Lietuvoje pavojingų atliekų deginimo įrenginio atliekų duobėse įrengta priešgaisrinė dūminė signalizacija. Ji suveikia tik kilus gaisrui.
Irena BUDRIENĖ