REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė išgirdo krovinių pervežimo verslui atstovaujančių lobistų prašymus. Ji savo parašu sušvelnino reikalavimus įmonėms, kurios nori lengviau įsivežti daug imigrantų. Ministerija pripažįsta, kad taip atvėrė landą galimam piktnaudžiavimui, bet sprendimų keisti kol kas nežada. Apie tai pasakojama naujausiame Laisvės TV žurnalistų tyrime „Fūrų lobistai“.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė išgirdo krovinių pervežimo verslui atstovaujančių lobistų prašymus. Ji savo parašu sušvelnino reikalavimus įmonėms, kurios nori lengviau įsivežti daug imigrantų. Ministerija pripažįsta, kad taip atvėrė landą galimam piktnaudžiavimui, bet sprendimų keisti kol kas nežada. Apie tai pasakojama naujausiame Laisvės TV žurnalistų tyrime „Fūrų lobistai“.

REKLAMA

Ši istorija sukasi apie Patvirtintų įmonių sąrašą. Tai registras, kurį tvarko Migracijos departamentas. Jame esančioms įmonėms leidžiama imigrantus iš trečiųjų šalių į Lietuvą atsivežti supaprastinta tvarka: jiems lengviau išduodamos vizos, leidimai gyventi Lietuvoje, dokumentai tvarkomi greičiau, rašoma pranešime spaudai. 

Patekti į sąrašą labai svarbu krovinių pervežimo įmonėms, nes jos masiškai įdarbina imigrantus vairuotojus. Statistika rodo, kad iš 77 tūkst. lietuviškose įmonėse dirbančių tolimųjų reisų vairuotojų net 90 proc. yra imigrantai iš Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos, Tadžikistano, Indijos ir kitų trečiųjų šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad patektų į sąrašą, įmonė privalo turėti užsieniečių įdarbinimo patirties, nebūti bausta už nelegalų darbą, prekybą žmonėmis ar kitus nusikaltimus. Taip pat įmonė negali būti skolinga valstybei ir privalo savo darbuotojams mokėti bent 1050 eurų atlyginimą.

REKLAMA

Iki šių metų pavasario galiojo ir dar vienas svarbus reikalavimas: bent trys tos įmonės darbuotojai per pusę metų privalėjo dirbti visą darbo laiką.

Išvertus iš biurokratinės kalbos, bent trys vairuotojai pusmetį turėjo būti pradirbę be nemokamų atostogų.

Tai sukėlė rimtų problemų Lietuvos krovinių pervežimo įmonėms. Problemas ėmėsi spręsti lobistai.

Imigrantus siunčia ilgų nemokamų atostogų

Laisvės TV žurnalistų tyrime „Fūrų vergai“ buvo atskleista, kad nemokamos atostogos yra didelė Lietuvos krovinių pervežimo verslo problema.

REKLAMA
REKLAMA

Tolimųjų reisų vairuotojais dirbantys imigrantai nuolat būna nemokamose atostogose, todėl praranda sveikatos draudimą, socialines garantijas, darbo stažą, o įmonės nemoka mokesčių valstybei.

Skaičiuojama, kad skirtingose įmonėse imigrantai nemokamose atostogose praleidžia net po 4-6 mėn.

Tai tapo rimta problema vežėjams, norintiems patekti į Patvirtintų įmonių sąrašą ir lengvatinėmis sąlygomis įsivežti imigrantų.

Net ir pačios didžiausios transporto bendrovės tarp tūkstančių savo vairuotojų nesugebėjo rasti vos trijų, kurie per pusmetį nebūtų išsiųsti nemokamų atostogų.

Tai nulėmė, kad net 85 proc. transporto įmonių, kurios per pastaruosius metus bandė patekti į minėtą sąrašą, iš Migracijos departamento gaudavo neigiamus atsakymus. Taip nutiko tokioms bendrovėms kaip „Girteka“, „Hoptransa“, „Finėjas“, ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į sąrašą šios įmonės nepateko, taigi, negavo ir lengvatų.

Vežėjai nenuleido rankų. Sau palankių sprendimų ėmė ieškoti politikų kabinetuose.

Reikalavimai sušvelninti ministrės parašu

2021-ųjų sausį „Linava“ ir kitos vežėjams atstovaujančios organizacijos kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją ir ministrę Agnę Bilotaitę prašydami sušvelninti reikalavimus dėl nemokamų atostogų.

„Vežėjai pastaruoju metu susidūrė su problema, kai Migracijos departamentas neįtraukia įmonių į Patvirtintų įmonių sąrašą. Priežastimi nurodoma per mažas mokamas vidutinis mėnesinis darbo užmokestis ir nepertraukiamo vairuotojo darbo laiko trūkumas. „Linava“ viliasi, kad kartu su Migracijos departamentu pavyks ištaisyti buvusios valdžios įvestus nepagrįstus ribojimus“, – rašė lobistai.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministerija į „Linavos“ prašymą sureagavo žaibiškai – per dvi savaites atsakė, kad vežėjams trukdantys ribojimai bus pakeisti.

Dar po mėnesio, 2021-ųjų kovo 9-ąją, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasirašė įsakymą, sušvelninti Patvirtintų įmonių sąrašo reikalavimus. Kaip ir prašė „Linava“.

Iš reikalavimų buvo išbraukti vos keli žodžiai: įpareigojimas vairuotojui dirbti „visą darbo laiką“ buvo panaikintas. Ši smulkmena nulėmė, kad nuo šiol transporto įmonėms nebereikia jaudintis dėl nemokamų atostogų – jos tiesiog nebėra vertinamos.

Ir štai dabar, po taisyklių pakeitimo, didieji transporto koncernai „Girteka“, „Hoptransa“, „Finėjas“ be jokių problemų pateko į Patvirtintų įmonių sąrašą.

REKLAMA

Tai reiškia, kad dabar šios įmonės gali lengvatinėmis sąlygomis įsivežti daug imigrantų ir tuo pačiu metu siųsti juos ilgų nemokamų atostogų, per kurias darbuotojai praranda socialines garantijas.

Pripažįsta, kad apie vairuotojus negalvojo

Laisvės TV prašė, kad savo sprendimą paaiškintų pati vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Tačiau ministerija pasiūlė kalbėtis su viceministru Arnoldu Abramavičiumi.

Paklaustas, kaip vertina padėtį, viceministras atsakė: „Turbūt, vertinu neigiamai. Tai galima landa piktnaudžiavimui.“

A.Abramavičius teigė, kad tuo laiku, kai buvo svarstomi šie pakeitimai, apie darbuotojų padėtį galvojama nebuvo: „Tuo atveju nebuvo labai akcentuotina, kad tai sukels darbuotojams kažkokį didesnį spaudimą. Bet dabar matome, kad ko gero taip.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis sakė, kad ministrės įsakymas darbuotojams „nebuvo labai palankus“.

Susitarė per nedeklaruotus susitikimus

Svarbu pabrėžti, kad vidaus reikalų viceministras A.Abramavičius žurnalistams patvirtino, kad reikalavimai buvo sušvelninti būtent dėl lobistų.

„Mes susidūrėme su tam tikrais prašymais iš verslo asociacijų, – Laisvės TV sakė A.Abramavičius. – Būdavo tokie išreikšti tiek raštiškai, tiek žodiškai.“

Jis pripažino, kad problemos dėl Patvirtintų įmonių sąrašo buvo sprendžiama per gyvus susitikimus su vežėjų atstovais. Tai Laisvės TV patvirtino ir „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas. Pastarasis susitikimus su politikais pavadino konsultacijomis.

REKLAMA

„Labai dėkojame, kad supratimą turi, kad išgirsta, ką mes pasakėm“, – kalbėjo Z. Buivydas.

Tačiau nė viena pusė šių susitikimų nedeklaravo – nei politikai, nei lobistai. Nors pagal įstatymus deklaruoti privalėjo ir tie, ir tie.

„Ar tai lobistai, ar ne, man labai sunku komentuoti“, – kalbėjo A.Abramavičius. Jis negalėjo paaiškinti, kodėl susitikimai su „Linava“ nebuvo deklaruoti kaip priklauso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų