„Viena iš mūsų veiklų – įspėti investuotojus apie gresiančius pavojus, todėl remdamiesi Altmano modeliu, kuriame naudojami balanso duomenys apie turtą bei įsipareigojimus, taip pat įmonių pajamas ir jų pelningumą, atlikome įmonių veiklos rizikos skaičiavimus. Tai nereiškia, kad pavojaus zonoje esančios įmonėms iš tiesų nutiks blogiausias scenarijus, tačiau tokia rizika egzistuoja ir investuotojai turėtų ją vertinti“, - sakė Investuotojų asociacijos valdybos narys Vaidotas Rūkas.
Jo teigimu, likvidžiausios iš pavojaus zonoje esančių įmonių yra „Agrowill Group“ akcijos, o pati įmonė dar mažiausiai vienerius metus turi apsaugą nuo kreditorių, nes jai iškelta restruktūrizavimo byla. Vilniaus apygardos teismas priėmė nutartį restruktūrizavimo bylą iškelti ir “Dvarčionių keramika“, nepaisant pagrindinio kreditoriaus „Swedbank“ priešinimosi. „Swedbank“ taip pat kredituoja finansinių sunkumų patiriančias „Alitą“ bei jos valdomą „Anykščių vyną“ bei „Utenos trikotažą“. Laivininkystės bendrovės šiuo metu nedemonstruoja gerų finansinių rezultatų, jas slegia nemaža paskolų našta.
Tarp bendrovių, kurių veiklos rizika mažiausia, pateko 13 įmonių: „TEO LT“, „Klaipėdos nafta“, „Apranga“, „Vilniaus baldai“, Lietuvos dujos“, „Žemaitijos pienas“, „Klaipėdos baldai“, „Pieno žvaigždės“, , Panevėžio statybos trestas „Linas Agro Group“, „Rokiškio sūris“ „Invalda LT“ bei „City Service“.
„Aukšta įmonės veiklos rizika dar nereiškia, kad įmonės akcijos negali atnešti pelno, tačiau mažiau patirties turinčiam investuotojui tokių investicijų patariama vengti. Lygiai taip pat investuojant reikia atsižvelgti ne tik į įmonės saugumą, bet ir į akcijų vertinimą, nes ir pačios saugiausios įmonės akcijos gali būti brangios“, - teigė V. Rūkas.
Vidutinės rizikos grupei priskirtos Vilkyškių pieninė, „Linas“, „Lietuvos energijos gamyba“, „Grigiškės“, „Snaigė“, „Litgrid“ bei „Lesto“ ir „Kauno energija“.
Investuotojų asociacija ketina įmonių veiklos rizikos vertinimą atnaujinti kas ketvirtį, paskelbus naujus įmonių finansinius duomenis.